Certyfikat CARB P2 / TSCA VIISO 9001:2015Emisja E0 badana co 3 miesiąceGeolokalizacja EUDRBadania PPWRWhatsApp +84 988 586 601[email protected]

Rodzaje i budowa sklejki

Włoska czy wietnamska sklejka topolowa: którą kupić?

Aktualizacja:
Zapytaj o cenę

Wietnamska a europejska sklejka topolowa różnią się przede wszystkim rdzeniem. Dla importera w Gdańsku albo fabryki mebli w Polsce ten wybór zaczyna się od pytania, gdzie ma być lekko, a gdzie sztywno. Włoska sklejka topolowa to płyta z samego topolu: topolowe lico w każdej warstwie, bardzo lekka, kupowana od europejskich zakładów i dystrybutorów. Wietnamska sklejka topolowa ma topolowe lico i spód nad rdzeniem z białego Styraxu lub eukaliptusa, zszywanym i dwukrotnie prasowanym, i kosztuje mniej za metr sześcienny. Minh Thanh Plywood produkuje wersję wietnamską do mebli malowanych, lakierowanych i laminowanych, sprzedawanych w Europie.

Wietnamska a europejska sklejka topolowa – co wybrać?: 500 kg/m³ rdzeń Styrax, około; ±0,2 mm tolerancja; US$350/m³ od (paź 2026); 990 arkuszy 18 mm na 40HC

Czym się różni wietnamska sklejka topolowa od europejskiej?

Różnica tkwi w środku płyty. Włoska sklejka topolowa to topola od lica do lica: każdy fornir pochodzi z europejskich plantacji topoli. Wietnamska sklejka topolowa ma topolowe lico i spód prasowane nad rdzeniem z drewna z wietnamskich plantacji: białego Styraxu lub eukaliptusa.

Ten jeden fakt określa resztę: wagę, kolor krawędzi, sztywność, trzymanie wkrętów, cenę i sposób wysyłki. Lico widoczne po szlifowaniu wygląda podobnie: jasnokremowe drewno o prostym, równym usłojeniu, które równomiernie przyjmuje farbę i laminaty.

Punkt Włoska sklejka topolowa Wietnamska sklejka topolowa (Minh Thanh)
Lico i spód Topola Topola, klasy A/A, A/B lub B/B
Fornir rdzenia Topola Biały Styrax lub eukaliptus, zszywany w obu kierunkach
Waga płyty Bardzo lekka, sama topola Ok. 500 kg/m³ dla Styraxu; 650–750 kg/m³ dla eukaliptusa
Kolor krawędzi Jasny, równy Jasny przy Styraxie; jasnobrązowy przy eukaliptusie
Prasowanie Praktyka zakładu bywa różna Dwukrotne: rdzeń prasowany i kalibrowany, następnie lica
Tolerancja grubości Tolerancja zakładu Do ±0,2 mm na szlifowanych płytach meblowych
Dowód emisji Badania europejskie CARB P2 / TSCA Title VI; sześć badań w komorze, 0,014–0,032 ppm
Formaty Formaty europejskie 1220 × 2440 i 1250 × 2500 mm, na wymiar i cięte na części
Droga zakupu Zakład lub dystrybutor europejski Bezpośrednio z fabryki, MOQ jeden 40HC, mieszane ładunki za zgodą
Cena Cena zakładu europejskiego Od US$350/m³ za sklejkę meblową (październik 2026)

Czytając tabelę, warto patrzeć na zastosowanie, nie na pochodzenie. Producent przyczep, który liczy każdy kilogram, zacznie od wiersza wagi. Zakład meblowy, który maluje fronty, zwróci uwagę na wiersze lica, tolerancji i ceny.

Porównanie włoskiej sklejki z samej topoli i wietnamskiej sklejki z licem topolowym: rdzeń, waga, prasowanie, tolerancja i cena

Czym jest włoska sklejka topolowa?

Włoska sklejka topolowa to lekka płyta z samej topoli, produkowana przez zakłady w północnych Włoszech, gdzie topola rośnie w plantacjach na równinach rzecznych. Kupujący znają ją pod włoską nazwą compensato di pioppo i używają jej do korpusów mebli, wyposażenia sklepów, wnętrz przyczep i łodzi oraz do ekspozycji.

Trzy cechy uczyniły ją europejskim wzorcem lekkiej sklejki meblowej:

  1. Waga. Topola w każdej warstwie daje jedną z najlżejszych płyt z drewna liściastego na rynku.
  2. Obróbka. Topola dobrze się tnie, frezuje i wierci; gładkie lico łatwo szlifuje się pod farbę.
  3. Wyroby specjalne. Włoskie zakłady produkują też topolę do gięcia: cienkie, elastyczne płyty, których warstwy biegną w większości w jednym kierunku, sprzedawane jako arkusze do gięcia na beczkę lub kolumnę.

Drugą stroną są koszt i dostawy. Europejska topola jest zasobem regionalnym, a płyta z samej topoli używa drewna o jakości licowej także na warstwy wewnętrzne. Tę lukę wypełnia płyta z licem topolowym z Wietnamu.

Jakie cechy ma europejska sklejka topolowa?

Europejska sklejka topolowa, z Włoch, Francji czy Hiszpanii, ma tę samą budowę: fornirów topolowych w całej płycie, klejonych żywicą mocznikowo-formaldehydową lub wzmocnioną melaminą, szlifowanych z obu stron. Typowe cechy:

  • Mała waga, główny powód, dla którego projektanci ją wybierają.
  • Jasna, równa krawędź, bo każda warstwa jest z topoli.
  • Miękkie lico: topola łatwiej się wgniata niż brzoza, dlatego najczęściej jest malowana, foliowana lub laminowana, a nie zostawiana naturalna.
  • Słabsze trzymanie wkrętów niż przy gęstym rdzeniu, co ma znaczenie przy ciężkich zawiasach i szafkach wiszących.
  • Europejskie klasyfikowanie, dopasowane do nazw klas każdego zakładu.

Te cechy są wzorcem, który wietnamska płyta musi spełnić lub przewyższyć dla każdej części mebla.

Jakie cechy ma wietnamska sklejka topolowa?

Wietnamska sklejka topolowa to płyta z licem topolowym na wietnamskim rdzeniu z plantacji. Wietnam nie uprawia topoli na fornir rdzeniowy, więc zakłady prasują importowane lub wyselekcjonowane lica topolowe nad własnymi rdzeniami. W Minh Thanh konstrukcja wygląda tak:

Warstwa Sklejka topolowa Minh Thanh
Lico i spód Fornir topolowy, szlifowany i polerowany, obie strony przygotowane pod lakier UV
Rdzeń Biały Styrax (ok. 500 kg/m³) lub eukaliptus (650–750 kg/m³); akacja i sosna na zamówienie
Łączenie rdzenia Warstwy rdzenia zszywane w poziomie i w pionie
Prasowanie Dwukrotnie: płyta rdzeniowa prasowana i kalibrowana, następnie lico i spód
Klej Klej UF z emisją E0 jako standard; klej MR (wzmocniony melaminą) i WBP na zamówienie
Grubość 3–40 mm; cienkie płyty 3–5 mm są zawsze 5-warstwowe
Tolerancja ±0,2–0,3 mm na szlifowanych płytach meblowych, do ±0,2 mm
Wilgotność 8–12 % przy wysyłce

Podwójne prasowanie to etap, który czuje się w warsztacie. Rdzeń jest prasowany i kalibrowany przed nałożeniem lic, więc lico topolowe leży na płaskiej, równej płycie. Daje to płaskie płyty pod lakier i mniej widocznych łączeń rdzenia pod połyskowym wykończeniem.

Przekrój wietnamskiej sklejki topolowej: lico i spód z topoli nad zszywanymi fornirami z białego Styraxu

Rdzeń, waga i sztywność: jak się porównują?

Rdzeń decyduje o wadze. Włoska płyta z samej topoli jest najlżejszą opcją; wietnamska płyta dorównuje jej blisko tylko z rdzeniem Styrax.

Rdzeń Gęstość orientacyjna Arkusz 18 mm, 1220 × 2440 mm Najlepszy do
Biały Styrax (Wietnam) Ok. 500 kg/m³ 26,8 kg Lekkie meble, jasne krawędzie, najwięcej m³ w kontenerze
Akacja (Wietnam, na zamówienie) Ok. 580 kg/m³ 31,1 kg Sztywniejszy korpus przy umiarkowanej wadze
Eukaliptus (Wietnam) 650–750 kg/m³ 34,8 kg przy 650 kg/m³ Gęste korpusy, trzymanie wkrętów, ciężkie drzwi

Ciężar arkusza to gęstość razy objętość: 1,22 × 2,44 × 0,018 m to 0,0536 m³, więc arkusz Styrax o gęstości 500 kg/m³ waży 26,8 kg. Przed zaplanowaniem transportu lub dźwigu warto zważyć rzeczywiste arkusze zamówienia; gęstości orientacyjne to wartości planistyczne.

Cięższy rdzeń nie jest wadą. Eukaliptus daje sztywniejszą płytę i lepsze trzymanie wkrętów, czego chcą wiele zakładów szafkowych przy szafach ściennych i drzwiach szaf. Styrax daje wagę najbliższą włoskiej topoli i jasną krawędź, która pasuje do widocznych krawędzi pod przezroczystym lakierem.

Lica, klasy i wygląd: jak się różnią?

Widoczne lico to topola na obu płytach, więc wygląd po wykończeniu jest bliski. Różni się sposób nazywania i uzgadniania klasy.

Minh Thanh podaje lica topolowe jako pary lico/spód:

  • A/A dla dwóch czystych, kremowych lic, gdy widać obie strony.
  • A/B dla jednej widocznej strony i zdrowego spodu, typowy wybór do szafek.
  • B/B pod farbę, folię, HPL i papier melaminowy.

Kupujący, którzy zamawiają według chińskich oznaczeń, mogą użyć B/BB, BB/CC i CP; odpowiadają tej samej skali. Każda para klas jest ustalona przez zatwierdzony przez kupującego arkusz wzorcowy, a produkcja jest klasyfikowana według tego arkusza.

Obie strony są szlifowane, polerowane i przygotowane pod lakier UV, na poziomie potrzebnym klientowi do własnej linii lakierowania UV. Dla białego wyglądu bez farby lica topolowe można wybielić; przewodnik po białej sklejce opisuje ten wybór.

Jakie formaty i wymiary można zamówić?

Europejskie zakłady meblowe ciągną z formatu 1250 × 2500 mm. Minh Thanh prasuje go jako wymiar standardowy obok 1220 × 2440 mm, więc wietnamska płyta mieści się w te same plany cięcia co europejska.

  • Standard: 1220 × 2440 mm i 1250 × 2500 mm.
  • Na wymiar: np. 1220 × 2500 mm i 1220 × 2280 mm.
  • Grubość: 3–40 mm; cienkie płyty 3–5 mm są 5-warstwowe.
  • Cięte na wymiar: jedna płyta w 4, 6 lub 8 części. Te zamówienia są regularnie wysyłane do Włoch i innych rynków europejskich.

Cięcie na wymiar to miejsce, w którym wietnamska płyta często wygrywa z europejską topolą ze składu pod względem całkowitego kosztu. Części docierają w wymiarze, jakiego używa linia, a odpad zostaje w zakładzie.

Czego potrzebują kupujący w USA: wymiary calowe, ciężar arkusza i odporność ogniowa?

Składy i zakłady stolarskie w USA pracują w calach i funtach, więc przed porównaniem trzeba przeliczyć. Arkusz Minh Thanh 1220 × 2440 mm to arkusz 4 × 8 stóp (48 × 96 cali), a 18 mm to metryczny odpowiednik płyty nominalnie 3/4 in. Wymiary calowe używają dokładnej definicji NIST: 1 cal = 25,4 mm. Ciężar arkusza 18 mm wg gęstości z tabeli rdzeni:

Rdzeń Arkusz 18 mm, 1220 × 2440 mm W funtach
Biały Styrax 26,8 kg Ok. 59 lb
Akacja (na zamówienie) 31,1 kg Ok. 69 lb
Eukaliptus 34,8 kg Ok. 77 lb

Amerykańscy dystrybutorzy sprzedają włoskie płyty z samej topoli, np. Quattro-Ply, w formatach powiększonych (48,5 × 96,5 in i 60,5 × 120,5 in), a jeden z nich podaje arkusz 3/4 in z samej topoli na 44 lb. To najlżejsza konstrukcja, ok. 15 lb mniej niż arkusz z rdzeniem Styrax; wietnamska płyta wymienia tę wagę na niższą cenę za m³, płaską, dwukrotnie prasowaną płytę oraz dowód CARB P2 / TSCA Title VI, o który pytają kupujący w USA. Jeśli plan cięcia wymaga formatu powiększonego, w zapytaniu warto poprosić o wymiar na zamówienie, a potwierdzimy go z prasą.

Ognioodporna włoska topola to osobny, impregnowany wyrób: każda warstwa fornieru jest impregnowana przed ułożeniem, by osiągnąć ASTM E84 Class A, czyli wskaźnik rozprzestrzeniania płomienia 0–25. Standardowa płyta Minh Thanh z topoli nie jest impregnowana i nie jest sprzedawana jako ognioodporna. Jeśli projekt wymaga Class A, warto o tym powiedzieć w zapytaniu przed zamówieniem albo kupić impregnowaną płytę od amerykańskiego dystrybutora i użyć wietnamskiej płyty do części bez wymogu ogniowego.

Emisja i dokumenty: jak się porównują?

Obie płyty mogą spełnić limity formaldehydu, z którymi pracuje europejski odbiorca mebli; różni się dowód. Płyty Minh Thanh są wykonywane dla europejskich i amerykańskich odbiorców mebli, a dowód jest dołączany do zamówienia:

  • Certyfikat CARB P2 / TSCA Title VI, ICTT nr zakładu 23024.
  • Sześć badań w komorze wg ASTM D6007, od kwietnia 2025 do czerwca 2026, na płytach 9, 15 i 18 mm, średnio 0,014–0,032 ppm wobec limitu CARB Phase 2 0,05 ppm. Trzy badania wykonało Shanghai Hongjun, trzy ICTT Vietnam.
  • Badania emisji E0 co 3 miesiące.
  • Badania SGS wg metody kupującego, EN 717-1 lub innej, na życzenie.
  • Dossier zgodności z EUDR, dane o pochodzeniu i pliki geolokalizacji, przy każdym zamówieniu do UE.

Europejska zasada, którą warto znać, to REACH załącznik XVII, pozycja 77, dodana rozporządzeniem (UE) 2023/1464: od 6 sierpnia 2026 r. meble i wyroby z drewna wprowadzane na rynek UE nie mogą przekraczać 0,062 mg/m³ formaldehydu w warunkach jego badania. Wyniki w ppm z ASTM D6007 nie są przeliczane na tę wartość; gdy odbiorca żąda metody UE, SGS bada płytę wg niej. Dla Polski to ważne: sama klasa E1 wg EN 13986 (0,124 mg/m³, czyli 0,1 ppm) już nie dowodzi zgodności. Amerykański odpowiednik to limit 0,05 ppm dla sklejki z rdzeniem z fornirów z drewna twardego wg 40 CFR 770,10.

W sprawie EUDR Wietnam jest zaliczony do krajów niskiego ryzyka rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2025/1093, które pozwala na uproszczoną należytą staranność, gdy każdy surowiec w wyrobie pochodzi z kraju niskiego ryzyka. W Polsce EUDR obowiązuje od 30 grudnia 2026 r. dla dużych i średnich podmiotów: importer składa oświadczenie due diligence, a zakład dostarcza dane o pochodzeniu z geolokalizacją.

Cena i koszt całkowity: jak się porównują?

Wietnamska sklejka topolowa kosztuje mniej za metr sześcienny niż płyta z samej europejskiej topoli, bo rdzeń pochodzi z lokalnego drewna z plantacji, a zakład stoi obok swojego surowca. Orientacyjne ceny startowe Minh Thanh, z października 2026:

  • Sklejka meblowa i wnętrzowa: od US$350/m³.
  • Sklejka komercyjna: od US$250/m³.

Ostateczna cena zależy od lica, rdzenia, kleju, grubości, wymiaru, ilości i warunków dostawy: FOB Hai Phong, CFR lub CIF. Porównuje się to, co porównywalne. Europejską cenę ze składu warto postawić obok wietnamskiej ceny CIF plus koszty importu, rozładunku i magazynowania, a porównanie prowadzi się na użyteczną część, nie na arkusz. Zamówienia cięte na wymiar zmieniają wynik najbardziej, bo przestaje się płacić za odpad.

Nasza lokalizacja w Ha Hoa daje lokalnie rosnące drewno z plantacji na rdzenie i wykwalifikowaną załogę. Dlatego płyta meblowa najwyższej klasy z tego zakładu kosztuje mniej niż ta sama klasa z zakładów oddalonych od swojego drewna.

Termin i logistyka: jak się porównują?

Europejski dystrybutor dostarcza ze składu w ciągu kilku dni; wietnamski zakład produkuje na zamówienie i wysyła drogą morską. Trasę wietnamską trzeba planować jak linię zaopatrzenia, nie jak dopełnienie:

  1. Zatwierdzenie próbek. Bezpłatne próbki lica i rdzenia, które planuje się zamówić.
  2. Produkcja. 15–45 dni po zaliczce 30 %.
  3. Załadunek. Każdy kontener jest fotografowany i filmowany przed załadunkiem; otrzymuje się zdjęcia i wideo.
  4. Transport morski. 25–35 dni z Hai Phong do Morza Śródziemnego, 30–40 dni do Północnej Europy, zależnie od przewoźnika i trasy.
  5. Pozostała kwota. 70 % za skan konosamentu albo nieodwołalny akredytyw płatny na vista.

Minimalne zamówienie to jeden kontener 40HC, a w jednym kontenerze można za zgodą mieszać grubości, pary klas i lica. Z rdzeniem Styrax w 40HC mieści się 18 paczek: 990 arkuszy 18 mm, ok. 53 m³. Przy eukaliptusie limit wagi zatrzymuje ładunek na 15 paczkach, 795 arkuszach 18 mm, ok. 43 m³.

Importerzy w Polsce odprawiają ładunki zwykle w Gdańsku i Gdyni; bezpośrednie linie z Azji zawijają do Gdańska. Ładunek można też dowieźć przez Hamburg lub Rotterdam ciężarówką albo koleją do Polski. To trasy, nie usługi Minh Thanh.

Którą wietnamską czy europejską sklejkę topolową wybrać?

Wybór zależy od części i wykończenia, nie od flagi. Nasz werdykt według zastosowania:

Zastosowanie Lepszy wybór Dlaczego
Malowane lub lakierowane korpusy szafek Wietnamska, rdzeń Styrax, A/B To samo jasne lico, płaska płyta prasowana dwukrotnie, niższy koszt za m³
Płyty laminowane lub foliowane (HPL, papier melaminowy) Wietnamska, B/B Lico jest przykryte; ważniejsze są rdzeń i tolerancja niż klasa lica
Szafy ścienne i ciężkie drzwi Wietnamska, rdzeń z eukaliptusa Gęstszy rdzeń lepiej trzyma wkręty i zawiasy
Widoczne jasne krawędzie pod przezroczystym lakierem Wietnamska Styrax lub włoska Obie dają jasną krawędź; Styrax taniej
Wnętrza przyczep, łodzi i pojazdów, gdzie liczy się każdy kilogram Włoska z samej topoli Najlżejsza konstrukcja
Części zakrzywione Włoska topola do gięcia Specjalna elastyczna konstrukcja; płaskie płyty się nie wyginają
Krótkie serie i pilne dopełnienia Europejski dystrybutor Dostawa ze składu w ciągu dni
Powtarzalne programy części ciętych Wietnamska cięta na wymiar Części w wymiarze linii, jeden kontener w cyklu zamówień

Wiele europejskich zakładów korzysta z obu: włoskiej topoli do gięcia i ultralekkich płyt do części specjalnych, a wietnamskiej płyty z licem topolowym na wolumen korpusów, półek i elementów szuflad.

Schemat wyboru włoskiej lub wietnamskiej sklejki topolowej wg wykończenia i części

Jak przejść z włoskiej na wietnamską sklejkę topolową?

Przechodzi się przez rodziny części jedna po drugiej i sprawdza na własnej linii. Praktyczna droga:

  1. Wybrać część. Zacząć od malowanego lub laminowanego korpusu, gdzie dopasowanie lica jest najprostsze.
  2. Wysłać obecną specyfikację. Grubość, wymiar, klasę lica i spodu, klasę kleju, wymóg emisji i wykończenie.
  3. Wybrać rdzeń. Styrax dla wagi i jasnych krawędzi; eukaliptus dla trzymania wkrętów.
  4. Przetestować bezpłatne próbki. Przepuścić je przez piłę, obrzeżarkę, CNC i linię malowania.
  5. Zatwierdzić arkusz wzorcowy. Para lico/spód jest klasyfikowana według niego w produkcji.
  6. Zamówić mieszany pierwszy kontener. Połączyć nową część z drugą grubością lub klasą za zgodą.
  7. Sprawdzić po przyjeździe. Grubość suwmiarką w kilku punktach, płaskość, klasę lica wobec wzorca, wilgotność.

Co to oznacza dla zamówienia?

Zamówienie sklejki topolowej Minh Thanh jest realizowane według listy europejskiego odbiorcy mebli jako standardowa praktyka:

  • Rdzeń z białego Styraxu lub eukaliptusa, zszywany w poziomie i w pionie.
  • Dwukrotnie prasowana, szlifowana i polerowana, obie strony przygotowane pod lakier UV.
  • Klej UF z emisją E0, z CARB P2 / TSCA Title VI i raportami z badań w komorze.
  • Grubość utrzymywana do ±0,2 mm, długość i szerokość ±2 mm.
  • Dossier EUDR przy zamówieniach do UE oraz badanie opakowań PPWR przez SGS dla materiałów pakunkowych.
  • Zdjęcia i wideo kontenera przed załadunkiem.

Nasza fabryka jest zbudowana do sklejki meblowej i wnętrzowej najwyższej klasy, z Europą jako głównym rynkiem, i ma powtarzalne zamówienia do Włoch. Specyfikację włoskiej topoli warto wysłać, a odpowiemy wietnamską konstrukcją odpowiednikiem w ciągu kilku godzin.

Pytania kupujących i odpowiedzi

Czym jest włoska sklejka topolowa?

Włoska sklejka topolowa to sklejka produkowana we Włoszech z fornirów topolowych w każdej warstwie: licu, spodzie i rdzeniu. Jest lekka, jasna i łatwa w obróbce, sprzedawana głównie na meble, wyposażenie sklepów, przyczepy kempingowe i płyty do gięcia.

Czy wietnamska sklejka topolowa jest taka sama jak europejska?

Nie. Lico należy do tej samej rodziny gatunków, ale wnętrze się różni. Europejska sklejka topolowa jest topolowa w całości; wietnamska ma topolowe lico i spód nad rdzeniem z białego Styraxu lub eukaliptusa, ponieważ Wietnam nie ma topoli na rdzeń.

Która jest lżejsza, włoska czy wietnamska sklejka topolowa?

Włoska płyta z samej topoli jest lżejsza z tych dwóch. Po stronie wietnamskiej najbliżej jest rdzeń z białego Styraxu o gęstości ok. 500 kg/m³; rdzeń z eukaliptusa o gęstości 650–750 kg/m³ jest wyraźnie cięższy i sztywniejszy.

Czy wietnamska sklejka topolowa może zastąpić włoską topolę w meblach?

Tak, w malowanych, lakierowanych, foliowanych i laminowanych elementach mebli. Warto zamówić rdzeń ze Styraxu dla lekkiej płyty z jasną krawędzią, lica A/B dla jednej widocznej strony oraz tolerancję ±0,2 mm dla okuć i okleiny krawędziowej.

Czy wietnamska sklejka topolowa spełnia europejskie wymagania dotyczące emisji?

Tak. Płyty Minh Thanh są wykonywane dla europejskich odbiorców mebli: klej UF z emisją E0, CARB P2 / TSCA Title VI wg zakładu ICTT nr 23024 oraz sześć badań w komorze wg ASTM D6007 ze średnią 0,014–0,032 ppm. Badania SGS wg EN 717-1 na życzenie.

Jakie wymiary są dostępne w wietnamskiej sklejce topolowej?

Minh Thanh prasuje 1220 × 2440 mm oraz europejski format 1250 × 2500 mm, a także wymiary na zamówienie, np. 1220 × 2500 i 1220 × 2280 mm, w grubościach 3–40 mm. Elementy cięte na wymiar, z jednej płyty w 4, 6 lub 8 części, są regularnie wysyłane do Włoch.

O ile tańsza jest wietnamska sklejka topolowa?

Sklejka meblowa i wnętrzowa Minh Thanh zaczyna się od US$350/m³ (październik 2026), w warunkach FOB Hai Phong, CFR lub CIF. Ostateczna cena zależy od lica, rdzenia, kleju, grubości, wymiaru i ilości; warto ją porównać z kosztem wylądowania europejskich płyt.

Czy można giąć wietnamską sklejkę topolową, jak włoską topolę do gięcia?

Nie. Topola do gięcia to specjalna cienka konstrukcja z samej topoli, z warstwami ułożonymi wzdłuż włókien; wietnamska sklejka z licem topolowym jest płaską płytą meblową. Do łuków dalej kupuje się sklejkę do gięcia, a wietnamską płytę wykorzystuje się na części płaskie.

Ile waży arkusz wietnamskiej sklejki topolowej 18 mm w funtach?

Arkusz 1220 × 2440 mm (4 × 8 stóp) o grubości 18 mm waży ok. 59 lb na rdzeniu z białego Styraxu, 69 lb na akacji i 77 lb na eukaliptusie. Włoski arkusz z samej topoli o grubości 3/4 in jest lżejszy, ok. 44 lb.

Czy wietnamska sklejka topolowa ma klasę ogniową?

Standardowa płyta nie jest impregnowana i nie jest sprzedawana jako ognioodporna. Ognioodporna włoska topola to osobny, impregnowany wyrób badany wg ASTM E84 Class A; wymóg warto określić w zapytaniu przed zamówieniem.

Jakie klasy lica mogę zamówić w wietnamskiej sklejce topolowej?

Lica topolowe podaje się jako pary lico/spód: A/A, A/B i B/B, dopasowane do zatwierdzonej próbki. Kupujący posługujący się chińskimi oznaczeniami mogą zamówić B/BB, BB/CC i CP, które odpowiadają tej samej skali.

Jak długo wietnamska sklejka topolowa dociera do Włoch?

Produkcja trwa 15–45 dni po zaliczce 30 %, następnie 25–35 dni na morzu z Hai Phong do Morza Śródziemnego. Od zaliczki do portu śródziemnomorskiego liczy się 40–80 dni.

Wietnamska czy europejska sklejka topolowa: co wybrać przy zamówieniu kontenerowym?

Wybór zależy od części i wykończenia, nie od pochodzenia. Do malowanych i lakierowanych korpusów szafek lepsza jest wietnamska z rdzeniem Styrax i licem A/B. Tam, gdzie liczy się każdy kilogram, np. w przyczepach i łodziach, lepsza jest włoska sklejka z samej topoli. Minimalne zamówienie to jeden kontener 40HC, a w jednym kontenerze można za zgodą mieszać grubości, pary klas i lica. Z rdzeniem Styrax w 40HC mieści się 18 paczek: 990 arkuszy 18 mm, ok. 53 m³.

Ile wynosi cło i VAT przy imporcie sklejki topolowej do Polski?

Dla CN 4412 stawka konwencyjna wynosi 7 % dla fornirów licowych z brzozy, topoli, eukaliptusa i innych drewn liściastych. Preferencyjną stawkę z umowy EVFTA stosuje się po przedstawieniu EUR.1 lub deklaracji pochodzenia; warto ją sprawdzić w TARIC. VAT importowy w Polsce wynosi 23 %. Importer potrzebuje numeru EORI.

Czy sklejka topolowa do mebli wymaga oznaczenia CE?

Oznaczenie CE i deklaracja właściwości użytkowych dotyczą sklejki do robót budowlanych wg EN 13986 (rozporządzenie (UE) nr 305/2011). Sklejka meblowa ich nie wymaga.

Współpraca z Minh Thanh Plywood

Gotowi do zamówienia według specyfikacji?

Prosimy przesłać zastosowanie, miejsce dostawy i wymagania. Dobierzemy budowę płyty oraz dokumenty potrzebne do przygotowania wyceny.

Zapytaj o cenę