CARB P2 / TSCA VI gecertificeerdISO 9001:2015E0 elke 3 maanden getestEUDR-geolocatieVerpakking getest volgens PPWRWhatsApp +84 988 586 601[email protected]

Normen en certificering

Wat is brandvertragend multiplex en hoe werken brandklassen?

Bijgewerkt
Offerte aanvragen

Brandvertragend multiplex is multiplex dat zo is behandeld of gecoat dat vlam langzaam over het oppervlak verspreidt, getest op een brandklasse zoals Euroclass B (EN 13501-1) of ASTM E84 klasse A. In aanmerking komend onbehandeld multiplex kan zonder test in Euroclass D worden ingedeeld. In Canada verwijst de National Building Code naar een vlamverspreidingsklasse van 25 of lager volgens CAN/ULC-S102, voor platen van 4 x 8 ft in 1/2, 5/8 en 3/4 in. De klasse komt uit de behandeling en de test, niet uit de lijm of de houtsoort. Voor Nederlandse en Vlaamse importeurs gaat het om de Europese Euroclass. Minh Thanh Plywood legt elk systeem uit en de basisplaat die u moet specificeren.

Brandvertragend multiplex: brandklassen en behandeling: D-s2,d0 in aanmerking komend onbehandeld multiplex; 0–25 vlamverspreiding, klasse A; 30 min FRT uitgebreide test; 1,0 mm referentieverkooling per minuut

Brandvertragend multiplex in Canada: maten, klassen en prijzen

Een Canadese koper die brandvertragend multiplex vraagt, koopt FRT-multiplex (fire-retardant-treated), verkocht in platen van 4 x 8 ft in dikten van 1/2, 5/8 en 3/4 in, met een vlamverspreidingsklasse van 25 of lager volgens CAN/ULC-S102. Bouwmarkten en houthandels bieden deze drie dikten aan; grotere hoeveelheden zijn speciale bestellingen. Voor Nederlandse en Vlaamse importeurs gaat het om de Europese Euroclass; zij klaren meestal in via Rotterdam (en Amsterdam), Vlaamse importeurs meestal via Antwerpen-Brugge.

Waar op letten Canada, zoals nu verkocht
Platformaat 4 x 8 ft (1220 x 2440 mm)
Diktes 1/2 in, 5/8 in, 3/4 in
Klasse Vlamverspreidingsklasse 25 of lager, CAN/ULC-S102; producten getest volgens ASTM E84 (UL 723) hebben voor Amerikaanse projecten hetzelfde niveau klasse A
Binnen of buiten FRT-platen in de winkel zijn meestal van het binnentype en moeten tegen weer beschermd blijven; gebruik buiten vraagt een FRT-plaat met buitenklasse
Winkelprijs Plaat van 1/2 in C$93,90 bij Star Building Materials, Winnipeg (gecontroleerd 21 oktober 2026); plaat van 3/4 in C$98,92 bij Home Depot Canada (gecontroleerd 21 oktober 2026)
Hoeveelheden Boven 60 platen is een speciale bestelling bij Star Building Materials
Typisch gebruik Wanden, plafonds en ondervloeren in commerciële gebouwen, scholen en openbare ruimten, waar de National Building Code of Canada de vlamverspreiding beperkt

Vraag de leverancier om het label op de plaat: het onafhankelijke classificatiemerk vermeldt de vlamverspreidingsklasse, de behandeling en of de plaat van het binnen- of buitentype is. Een plaat zonder merk is onbehandeld multiplex met alleen een brandclaim op papier. De prijs van een FRT-plaat volgt de behandeling en de test erachter, dus vergelijk dezelfde dikte en hetzelfde type als u winkels vergelijkt.

Voor Canadese importeurs die de basisplaat kopen en laten behandelen, staat de basisplaat die u moet specificeren verderop, onder het basismultiplex voor brandbehandeling of coating.

Wat is brandvertragend multiplex?

Brandvertragend multiplex is multiplex dat zo is behandeld of gecoat dat het later ontbrandt en vlam trager verspreidt, en dat een getest reactie-op-brandklasse heeft. In Europa is de klasse een Euroclass volgens EN 13501-1, zoals B-s1,d0. In Noord-Amerika is het een vlamverspreidingsklasse volgens ASTM E84, meestal klasse A.

De klasse hoort bij het behandelde product en de test, niet bij het multiplex alleen. Een standaardplaat en een brandvertragende plaat kunnen dezelfde fineer, lijm en dikte hebben. Het verschil is de brandvertragende chemie die in de fabriek wordt toegevoegd, en het rapport dat het effect aantoont.

Vier termen worden in offertes en op de bouwplaats door elkaar gehaald. De tabel zet ze naast elkaar.

Term Betekenis Waar gemeten
Brandvertragend multiplex Multiplex met een getest reactie-op-brandklasse boven onbehandeld hout Euroclass-test of ASTM E84
FRT-multiplex (brandvertragend behandeld) Platen die onder druk met brandvertragende chemicaliën zijn geïmpregneerd ASTM E84 verlengde test, Euroclass-test
Brandwerende constructie Een wand, vloer of deur die vuur een tijd tegenhoudt Montagetest in minuten (EN 13501-2, ASTM E119)
Brandvrij Een marketingterm; geen houtproduct is brandvrij Geen

Is multiplex op zichzelf brandvertragend?

Multiplex is op zichzelf niet brandvertragend. Onbehandeld multiplex is brandbaar en wordt in Europa zonder verdere test ingedeeld in D-s2,d0, mits het minstens 9 mm dik is en een gemiddelde dichtheid van minstens 400 kg/m³ heeft en voldoet aan de voorgeschreven montage zonder luchtspouw en ondergrondvoorwaarden (Beschikking van de Commissie 2007/348/EG). Andere platen en montagewijzen volgen de aparte rijen van de beschikking of een producttest.

Klasse D betekent dat de plaat op een manier bijdraagt aan brand die bouwvoorschriften voor veel ruimten accepteren, maar niet voor vluchtroutes of openbare ruimten. Onbehandeld multiplex scoort in Noord-Amerika meestal in de band klasse C of klasse B van ASTM E84, afhankelijk van houtsoort en dikte. Klasse A vraagt om behandeling.

Dit is de eerlijke uitgangspositie: onze standaard meubel-, commerciële en buitenplaten zijn onbehandeld multiplex. Vraagt een voorschrift meer, dan is het antwoord een brandvertragende behandeling of een getest coatingsysteem, dat als apart product wordt gespecificeerd.

Brandklassen van multiplex: Euroclass, ASTM E84 en BS 476 naast elkaar

Een brandklasse van multiplex is een reactie-op-brandklasse: die beoordeelt hoe snel een oppervlak ontbrandt, vlam verspreidt en rook maakt. Europa gebruikt Euroclasses, Noord-Amerika vlamverspreidingsklassen, en oudere Britse specificaties verwijzen nog naar BS 476-klassen. Ze beoordelen hetzelfde gedrag met verschillende tests. Een klasse in het ene systeem vertaalt daarom niet exact naar een ander.

Markt Norm Klassen Onbehandeld multiplex Gebruikelijk doel voor brandvertragend multiplex
EU, VK EN 13501-1 (Euroclass) A1, A2, B, C, D, E, F, plus rookklasse s1–s3 en druppelklasse d0–d2 D-s2,d0 onder voorgeschreven voorwaarden B-s1,d0 of C-s2,d0
VS ASTM E84 / UL 723 (tunneltest van 10 minuten) Klasse A 0–25, B 26–75, C 76–200 vlamverspreidingsindex Klasse C of B Klasse A
Canada CAN/ULC-S102 Vlamverspreidingsklassen Per houtsoort en dikte Klasse 25 of lager
VK, oudere specificaties BS 476-6 en -7 Klasse 1 tot 4 oppervlakteverspreiding; klasse 0 combineert beide tests Per houtsoort en dikte Klasse 0 of klasse 1
Australië AS 5637.1 Groepen 1 tot 4 Per houtsoort en dikte Groep 1 of 2

De Britse richtlijn in Approved Document B geeft nu eerst Euroclasses; klasse 0 staat nog in oudere tekeningen en aanbestedingen. Staat er in een document ‘Class 0 of Euroclass B’, lever dan de Euroclass-test.

De rook- (s) en druppelletters (d) tellen even zwaar als de lettergraad. Een B-s1,d0-plaat maakt weinig rook en geen brandende druppels. Een B-s3,d2-plaat heeft dezelfde vlamverspreiding, maar veel meer rook.

Vergelijking van onbehandelde en brandvertragende multiplexklassen in de EU, de VS en het VK

Euroclass B, C en D: wat elke klasse toestaat

Euroclass B is de gebruikelijke klasse voor brandvertragend multiplex in Europa, klasse C is een tussenstap en onbehandeld multiplex kan voor klasse D in aanmerking komen. Nationale voorschriften bepalen waar elke klasse mag. In de meeste Europese voorschriften geldt: hoe strenger de vluchtfunctie van een ruimte, hoe hoger de klasse die de afwerking moet halen.

Euroclass Multiplex dat deze klasse haalt Gebruik dat nationale voorschriften toestaan
B-s1,d0 FRT-geïmpregneerd multiplex, sommige gecoate systemen Vluchtcorridors, trappenhuizen, openbare hallen, winkelinrichting
C-s2,d0 Lichtere behandelingen en coatings Ruimten met strengere afwerking dan woningbouw, sommige verkeersruimten
D-s2,d0 Onbehandeld multiplex van 9 mm of meer en 400 kg/m³ of meer, met voorgeschreven montage en ondergrond De meeste ruimten, woningbouw, meubels, verborgen afwerking
E Dunne of zeer lichte onbehandelde platen Beperkt gebruik

De EU-klassen voor bouwproducten zijn vastgelegd in Gedelegeerde Verordening (EU) 2016/364. Vloeren hebben een eigen schaal, geschreven met ‘fl’, zoals Dfl-s1 voor onbehandelde multiplexvloeren. Daken die aan brand van buitenaf worden blootgesteld, volgen weer een ander systeem, geschreven als B ROOF.

Ladder van Euroclass-reactieklassen voor multiplex van D naar B en A

ASTM E84 klasse A, B en C: de Noord-Amerikaanse schaal

ASTM E84 meet hoe ver vlam over een proefstuk van 7,3 m in een tunnel reist gedurende 10 minuten, en zet dat om in een vlamverspreidingsindex. Klasse A is een index van 0–25, klasse B 26–75 en klasse C 76–200 volgens de International Building Code. Een rookontwikkelingsindex van 450 of lager geldt voor alle drie.

Voor brandvertragend behandeld hout ligt de lat hoger dan klasse A alleen. De International Building Code, sectie 2303.2, vereist dat FRT-hout een vlamverspreidingsindex van 25 of lager haalt met de test verlengd tot 30 minuten. Het vlamfront mag niet meer dan 3,2 m (10,5 ft) voorbij de middellijn van de brander komen. ASTM E2768 schrijft deze 30-minutentest nu als eigen norm uit.

Die 30-minutenvereiste is waarom een gecoate plaat van klasse A onder Amerikaanse voorschriften niet automatisch ‘FRT-multiplex’ is. Vraag welke van de twee de specificatie bedoelt.

Wat is FRT-multiplex?

FRT-multiplex is multiplex dat onder vacuüm en druk is geïmpregneerd met brandvertragende chemicaliën en daarna is gedroogd tot het gebruiksvochtgehalte. De chemicaliën, meestal fosfaat- en boraatzouten, vormen bij hitte een verkoollaag en laten water en niet-brandbare gassen vrij. Die verkoollaag vertraagt de ontbranding en de vlamverspreiding over het oppervlak.

Het behandelingsproces volgt een vaste volgorde:

  1. Kies de basisplaat. Houtsoort, dikte en lijmverbinding die geschikt zijn voor behandeling; dichte, harsrijke oppervlakken nemen de behandeling minder gelijkmatig op.
  2. Laad de cilinder. Platen worden met afstandhouders gestapeld en in een behandelcilinder afgesloten.
  3. Vacuüm. Lucht wordt uit de houtcellen gezogen.
  4. Impregneer onder druk. Brandvertragende oplossing wordt in de fineer en de lijmlagen geperst.
  5. Droog in de droogkamer. Platen worden teruggedroogd tot een vochtgehalte dat past bij het gebruik, zonder de chemie te oververhitten.
  6. Test en label. Monsters worden getest op de klasse en elke plaat wordt door de certificerende instantie gelabeld.

Omdat de chemie in de fineer zit, blijft een gezaagde kant van FRT-multiplex behandeld. Dat is het belangrijkste voordeel ten opzichte van oppervlaktecoatings.

FRT-geïmpregneerd of gecoat: welke brandbescherming kiezen?

Geïmpregneerd FRT-multiplex draagt zijn bescherming door de plaat heen; gecoat multiplex draagt die aan het oppervlak. Impregnatie past bij constructieve en verborgen toepassingen en bij platen die op de bouwplaats worden gezaagd. Coatings passen bij zichtbare afwerking, renovatie en platen die al zijn geplaatst.

Kenmerk Geïmpregneerd FRT-multiplex Gecoat of geverfd systeem
Waar de bescherming zit Door de fineer en lijmlagen heen Oppervlaktelaag
Gezaagde kanten Blijven beschermd Moeten na het zagen worden gecoat
Gebruikelijke klassen Euroclass B-s1,d0; ASTM E84 klasse A, 30 minuten FRT Euroclass B of C; ASTM E84 klasse A of B
Uiterlijk Natuurlijk, lichte kleurverandering Verf of transparante intumescente laag
Werk op de bouwplaats Geen Aanbrengen op de getest dikte
Risico op schade Uitloging buiten bij binnentype Krassen en slijtage halen de bescherming weg
Geschikt voor Dakbeschot, constructies, verborgen afwerking, beursstands Zichtbare afwerking, renovatie, upgrades

De klasse van een coating geldt alleen bij de dekking, het aantal lagen en de ondergrond waarop ze is getest. Noteer die drie op de bestelling en controleer of de plaatdikte en houtsoort overeenkomen met het testrapport.

Interieur-FRT of buiten-FRT: het vochtvoorbehoud

Interieur-FRT-multiplex is bedoeld voor droge omstandigheden; buiten-FRT-multiplex is bedoeld voor weer. Binnenbehandelingen gebruiken wateroplosbare zouten die bij regen of condensatie kunnen uitlogen, waardoor de plaat onbeschermd raakt. Buitenbehandelingen zitten vast in het hout en worden na versneld verweren getest volgens ASTM D2898, voordat de brandtest volgt.

Ook hoge luchtvochtigheid speelt binnen een rol. Sommige binnen-FRT-chemie trekt vocht uit de lucht en kan bevestigingsmiddelen in zeer vochtige ruimten doen verkleuren of corroderen. Specificeer warm verzinkte of roestvrije bevestigingsmiddelen waar FRT-platen met vocht in aanraking komen, volgens de voorschriften van de behandelaar.

Voor dakbeschot in warme zolders vragen Noord-Amerikaanse voorschriften om FRT-multiplex dat na blootstelling aan hoge temperatuur op sterkte is getest. Zo behoudt de plaat decennia lang zijn draagvermogen.

Is brandvertragend multiplex onbrandbaar of brandvrij?

Brandvertragend beschrijft een materiaal dat ontbranding en vlamverspreiding vertraagt. Brandwerend beschrijft een constructie die vuur een vastgestelde tijd tegenhoudt. Brandvrij is geen technische term. Multiplex kan brandvertragend zijn, en een wand van multiplex kan brandwerend zijn. Geen van beide is brandvrij.

Brandwerendheid wordt getest op volledige constructies, zoals een houtskeletwand met multiplex en gipsplaat, en wordt in minuten uitgedrukt: REI 30 of REI 60 volgens EN 13501-2, of een brandwerendheid van één uur volgens ASTM E119. Het multiplex is één laag van dat systeem. Elke wijziging in het systeem vraagt een eigen goedkeuring.

Gewoon hout heeft een voorspelbaar voordeel bij brand: het verkoolt in een constant tempo en de kool beschermt het hout eronder. Eurocode 5 (EN 1995-1-2) vermeldt voor multiplex een referentieverkoolingssnelheid van 1,0 mm per minuut onder voorgeschreven dichtheids- en diktevoorwaarden. De brandberekening gebruikt die snelheid met de aanpassingen die voor de werkelijke plaat gelden.

Waar is brandvertragend multiplex verplicht?

Brandvertragend multiplex is verplicht waar een bouwvoorschrift een reactie-op-brandklasse vraagt die boven wat onbehandeld hout haalt. De exacte regels zijn nationaal, maar dezelfde ruimten komen in heel Europa, het VK en Noord-Amerika terug.

Gebruik Waarom een klasse wordt gevraagd Gebruikelijke eis
Vluchtcorridors en trappenhuizen Afwerking mag vlam niet langs de route verspreiden Euroclass B-s1,d0 of ASTM E84 klasse A
Openbare hallen, winkels, scholen, ziekenhuizen Veel mensen, langere vluchtweg Euroclass B of C voor afwerking
Dakbeschot in grotere gebouwen Voorschriften staan FRT-hout toe waar anders onbrandbaar materiaal vereist is FRT-multiplex, E84 30 minuten
Wanden dicht bij de perceelgrens Brandoverslag naar buren Klasse bepaald door de afstand
Podia, beursstands, theaterdecors Tijdelijke constructies in openbare ruimten Euroclass B of lokaal gelijkwaardig
Liftschachten, technische ruimten, installatieschachten Verborgen brandroutes FRT- of onbrandbare platen
Scheepsinterieurs en spoorinterieurs Sectorregels Brandnormen van de sector

Woninginterieurs, meubels en de meeste verborgen afwerking in kleine gebouwen accepteren onbehandeld multiplex. Lees altijd het geldende bouwvoorschrift voor het gebouw en het gebruik, en specificeer dan de klasse die het noemt.

Verandert brandbehandeling de sterkte, afwerking of vochtgedrag?

Brandbehandeling verandert het gedrag van een plaat op drie manieren waar een koper rekening mee moet houden. De sterkte kan iets dalen, omdat de chemie en het tweede droogproces het hout beïnvloeden; daarom komen de ontwerpwaarden van FRT-multiplex uit het evaluatierapport van de behandelaar. Afwerking vraagt om verenigbare lijmen en verven. Vochtopname kan bij sommige binnenchemie toenemen.

  • Sterkte: gebruik de gepubliceerde ontwerpwaarden voor het specifieke FRT-product, niet de waarden voor onbehandeld hout.
  • Lijmen en afwerking: test laminaten, verven en lijmen op behandeld materiaal; zouten kunnen de hechting en het drogen beïnvloeden.
  • Bewerking: behandelde platen slijten zaagbladen sneller; reken op meer gereedschapslijtage.
  • Vocht: bewaar en monteer FRT-platen droog en volg de grenzen van de behandelaar.

Bestel FRT-multiplex alleen waar het voorschrift erom vraagt. Elders is standaard multiplex sterker, goedkoper en makkelijker af te werken.

Is brandvertragend multiplex duurder, en waarom?

Brandvertragend multiplex kost meer dan standaard multiplex vanwege de behandeling, het tweede droogproces, de tests en de certificering die elke partij draagt. De volumes zijn kleiner dan bij standaardplaten, en behandelaars werken vanuit minder fabrieken. Gecoate systemen komen daar de coating en het aanbrengen door opgeleide ploegen bij.

Kopers houden de meerkosten beheersbaar door precies in kaart te brengen waar het voorschrift echt een klasse vraagt. Een inrichting die FRT-platen gebruikt in de vluchtcorridor en standaardplaten in de ruimten daarnaast, betaalt de premie alleen waar die veiligheid oplevert.

Hoe herkent u brandvertragend multiplex?

Brandvertragend multiplex herkent u aan het merk en de papieren, nooit aan de kleur. FRT-chemie kan een plaat groen, rood of helemaal niet verkleuren. Het label is dus het enige betrouwbare teken: een label van een onafhankelijke certificeringsinstantie in Noord-Amerika, en een CE- of UKCA-label met een prestatieverklaring in Europa.

  1. Noord-Amerika: elke FRT-plaat draagt een label van een erkende onafhankelijke instantie met de behandelaar, de vlamverspreidingsklasse, het binnen- of buitentype en het nummer van het evaluatierapport.
  2. Europa en VK: het CE- of UKCA-label en de prestatieverklaring volgens EN 13986 vermelden de Euroclass, zoals B-s1,d0, en de aangemelde instantie.
  3. Gecoate systemen: een classificatierapport voor de coating op de opgegeven ondergrond en dikte, plus de dekkingsregistratie van de applicateur.
  4. Oudere projecten in het VK: een BS 476-6 en -7 rapport dat klasse 0 aantoont, als het bestek daar nog om vraagt.

Een pakbon die ‘brandvertragend’ zegt zonder klasse, norm en rapportnummer is geen bewijs. Wijs de partij af en vraag om de documenten hierboven.

Wat gewoon multiplex doet bij brand

Gewoon multiplex ontbrandt, brandt en verkoolt op een voorspelbare manier. Eenmaal in brand verkoolt het oppervlak, en de koollaag laat de warmte maar langzaam door naar het hout eronder. Dikkere platen houden langer stand, simpelweg omdat er meer hout is om te verkolen. Fenolische en UF-lijmlagen veranderen de klasse van standaard multiplex niet.

Die voorspelbaarheid is waarom multiplex goed presteert als onderdeel van getest brandwerende constructies. De zwakte is vlamverspreiding over het oppervlak op grote, blootgestelde vlakken. Precies daar beperken reactie-op-brandklassen, en verbetert brandvertragende behandeling.

Welk basismultiplex u specificeert voor brandbehandeling of coating

Houd bij het specificeren van het basismultiplex rekening met de behandeling of coating, want de brandtest geldt voor een vastgestelde ondergrond. Behandelaars en leveranciers van coatings publiceren voor welke houtsoort, dikte en dichtheid hun klasse geldt. Een andere basisplaat bestellen kan de klasse doen vervallen.

Onderdeel basisplaat Wat u vermeldt Waarom het telt
Dikte Exacte dikte die onder de classificatie of het geteste systeem valt Brandklassen gelden per dikte
Kernhoutsoort Bijvoorbeeld eucalyptus- of acaciakern Dichtheid en absorptie bepalen de opname van de behandeling
Toplagen Utility C/D voor verborgen gebruik; geschuurde toplagen voor gecoate afwerking Coatings vragen om een gelijkmatige, geschuurde laag
Lijmverbinding Lijmverbinding van buitentype voor buiten-FRT Behandeling en opnieuw drogen belasten de lijmlaag
Vochtgehalte bij verzending 8–12% Behandelaars starten vanaf een bekend vochtgehalte
Formaten 1220 × 2440 mm of 1250 × 2500 mm Sluit aan op de cilinder van de behandelaar en de certificering

Minh Thanh maakt onbehandeld multiplex in 3–40 mm, met kernen van styrax, eucalyptus of acacia, met UF-lijm met E0-emissie voor binnen en met melamine-versterkte of fenolische verbindingen voor vochtige en buitentoepassingen. De brandklasse komt altijd uit het eigen, getest systeem van de behandelaar of de leverancier van de coating.

De juiste plaat kiezen: wanneer FRT te veel is

FRT-multiplex is meer dan nodig waar het voorschrift Euroclass D of ASTM E84 klasse C accepteert. Dat dekt de meeste woning-, meubel-, verpakkings- en verborgen constructieve toepassingen. Gebruik de tabel om per plaat te beslissen.

Vraag Antwoord Te specificeren plaat
Noemt het voorschrift voor dit oppervlak een klasse boven D? Nee Standaard multiplex
Ligt het oppervlak op een vluchtroute of in een openbare ruimte? Ja FRT of gecoat, Euroclass B-s1,d0
Wordt de plaat op de bouwplaats gezaagd en blijven de kanten open? Ja Geïmpregneerd FRT
Wordt de plaat in gebruik nat? Ja Buiten-FRT
Gaat het om meubels of een inbouwkast? Ja Standaard meubelmultiplex; meubelbrandregels gelden voor bekleding en stoffen

Beslisschema: standaard multiplex, geïmpregneerd FRT- of buiten-FRT-multiplex per brandklasse van het voorschrift

Wat dit betekent voor uw bestelling

Voor het multiplex in uw project: splits twee bestellingen. Standaardplaten voor de toepassingen die die accepteren, en brandvertragende platen van een erkende behandelaar of coatingsysteem waar het voorschrift een klasse eist. Onze meubel-, commerciële en buitenplaten zijn standaard onbehandeld multiplex.

Voor standaardplaten leveren wij 1220 × 2440 mm en 1250 × 2500 mm in 3–40 mm, MOQ één 40HC-container met gemengde specificaties op afspraak, productie 15–45 dagen na de 30% aanbetaling, FOB Hai Phong, CFR of CIF. Gratis monsters zijn beschikbaar. Tests door een derde partij volgens de methode van de koper worden op verzoek via SGS geregeld.

Voor importeurs in Nederland en Vlaanderen: de zeereis van Hai Phong naar Noord-Europa duurt 30 tot 40 dagen. U klaart meestal in via Rotterdam (of Amsterdam) of, voor Vlaanderen, via Antwerpen-Brugge. Het invoerrecht op multiplex met hardhouten toplagen (CN 4412) is het conventionele tarief van 7% voor berken-, populieren-, eucalyptus- en andere hardhouten toplagen, en 10% voor okoumé en genoemde tropische toplagen. Het preferentiële tarief onder de EU-Vietnam-vrijhandelsovereenkomst (EVFTA) vraagt een EUR.1 of een oorsprongsverklaring; zie TARIC. De invoer-btw is 21% in Nederland en in België, en u heeft een EORI-nummer nodig. De EUDR geldt vanaf 30 december 2026 voor grote en middelgrote ondernemers, en die al onder de EUTR vallen ook voor kleine; vanaf 30 juni 2027 voor andere micro- en kleine ondernemers. De importeur dient de due-diligenceverklaring in; de fabriek levert oorsprongsgegevens met geolocatie. De grensdatum is 31 december 2020.

Stuur ons de dikten, kernen en toplagen van uw standaardplaten, en de basisplaateisen van de behandelaar als een deel van de bestelling na import naar behandeling gaat. Zie onze buitenmultiplex- en meubelmultiplex-pagina’s, de klasse 2 vs klasse 3 lijmgids of meer compliance-gidsen.

Veelgestelde vragen van inkopers

Wat is brandvertragend multiplex?

Brandvertragend multiplex is multiplex dat met brandvertragende chemicaliën is behandeld of gecoat, zodat vlam langzaam over het oppervlak verspreidt. Het heeft een getest klasse, zoals Euroclass B-s1,d0 in Europa of ASTM E84 klasse A in Noord-Amerika.

Is multiplex op zichzelf brandvertragend?

Nee. Onbehandeld multiplex is brandbaar en in Europa ingedeeld in D-s2,d0 zonder test, mits het minstens 9 mm dik is en een dichtheid van 400 kg/m³ of meer heeft en voldoet aan de voorgeschreven montage zonder luchtspouw en ondergrondvoorwaarden. Een betere klasse vraagt om een brandvertragende behandeling of coating en een test.

Is brandvertragend multiplex onbrandbaar?

Nee. Brandvertragend behandeld multiplex brandt nog steeds; het ontbrandt later en verspreidt vlam langzaam. Alleen Euroclass A1- en A2-materialen tellen als onbrandbaar of van beperkte brandbaarheid, en houtplaten halen die klassen niet.

Wat is FRT-multiplex?

FRT-multiplex is brandvertragend behandeld multiplex: platen die onder druk met brandvertragende zouten zijn geïmpregneerd en daarna zijn gedroogd. In de VS moet het een vlamverspreidingsindex van 25 of lager halen in de verlengde ASTM E84-test van 30 minuten.

Is brandvertragend multiplex hetzelfde als brandvrij?

Nee. Niets van hout is brandvrij. Brandvertragend multiplex vertraagt ontbranding en vlamverspreiding; brandwerendheid in minuten hoort bij een getest wand-, vloer- of deursysteem, niet bij één plaat.

Hoe ziet u of multiplex brandvertragend is?

Let op het merk. In Noord-Amerika draagt FRT-multiplex per plaat een onafhankelijk label met de vlamverspreidingsklasse en het binnen- of buitentype. In Europa staat de Euroclass op het CE- of UKCA-label en in de prestatieverklaring.

Is CDX-multiplex brandvertragend?

Nee. CDX is onbehandeld dakbeschotmultiplex met een lijm van buitentype en C/D-toplagen. Het heeft geen brandklasse, tenzij het is behandeld en gelabeld als FRT-multiplex.

Kan binnen-FRT-multiplex buiten worden gebruikt?

Nee. Binnen-FRT-chemie kan bij regen uitlogen en haar werking verliezen. Buiten-FRT-multiplex wordt na versneld verweren getest en is het enige type voor blootgestelde toepassingen.

Is brandvertragend multiplex duurder?

Ja. De behandeling, het drogen na de behandeling, de test en de certificering maken de plaatprijs hoger, en FRT-platen worden in kleinere volumes gemaakt. Gecoate systemen komen daar de coating en het aanbrengen bij.

Wanneer is brandvertragend multiplex verplicht?

Wanneer een bouwvoorschrift een reactie-op-brandklasse vraagt die onbehandeld hout niet haalt: vluchtroutes, openbare ruimten, sommig dakbeschot in grotere gebouwen, wandafwerking bij perceelgrenzen, podia en tentoonstellingsbouw.

Welke brandklasse heeft multiplex?

Onbehandeld multiplex van minstens 9 mm dik en met een dichtheid van 400 kg/m³ of meer valt in Europa in klasse D-s2,d0 zonder extra test. Met een brandvertragende behandeling of een getest coatingsysteem kan multiplex B-s1,d0 halen; in Noord-Amerika is dat ASTM E84 klasse A.

Is een KOMO-certificaat nodig voor bouwmultiplex?

Dat vragen veel Nederlandse bouwkopers, bijvoorbeeld voor dak- en vloerplaten. KOMO is een kwaliteitsmerk dat per producent en product door een certificerende instelling wordt afgegeven. Vraag bij de offerte welk certificaat voor uw toepassing geldt.

Heeft multiplex een CE-markering nodig?

Multiplex voor bouwwerken valt onder EN 13986 en heeft een CE-markering en een prestatieverklaring nodig. Meubelmultiplex heeft die niet nodig.

Werk met Minh Thanh Plywood

Klaar om uw specificatie om te zetten in een bestelling?

Stuur uw toepassing, bestemming en eisen. Wij werken met u de plaatopbouw en benodigde documenten uit voor de offerte.

Offerte aanvragen