Certifierad enligt CARB P2 / TSCA VIISO 9001:2015E0 testat var 3:e månadGeolokalisering för EUDRFörpackningar testade för PPWRWhatsApp +84 988 586 601[email protected]

Import

Vilka betalningsvillkor för plywood accepterar vietnamesiska fabriker, och hur skyddar du en första order?

Uppdaterad
Begär offert

Betalningsvillkor för plywood från Vietnam följer oftast en av två modeller: 30 % i handpenning via T/T med 70 % mot en skannad kopia av konossementet, eller en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument. Båda knyter den större betalningen till ett bevis på att din container har skeppats – för svenska importörer, trävaruhandlare och möbeltillverkare, och för svenskspråkiga köpare i Finland. Guiden jämför varje betalningsinstrument en plywoodköpare möter, förklarar vilka dokument som frigör pengarna och listar de kontroller som skyddar en första order, från Minh Thanh Plywood, en tillverkare i Phu Tho som arbetar med exakt dessa villkor.

Omslag till ”Vilka betalningsvillkor för plywood accepterar vietnamesiska fabriker”: 30 % / 70 % handpenning / mot konossement; 15–45 dagars produktion; 21 dagar att presentera, UCP 600; OUR-, SHA- och BEN-avgifter

Vilka betalningsvillkor för plywood accepterar vietnamesiska fabriker oftast?

Vietnamesiska plywoodfabriker tar oftast emot två betalningsvillkor: 30 % i handpenning via T/T med 70 % mot en skannad kopia av konossementet, och en oåterkallelig remburs (L/C) betalbar vid uppvisande av dokument. Minh Thanh Plywood arbetar med exakt dessa två.

Villkor När köparen betalar Vad skyddar köparen Vad skyddar säljaren
30 % T/T i handpenning, 70 % mot skannat konossement Handpenning vid order, resterande efter lastning Den större betalningen sker efter lastning Handpenningen täcker material; originalkonossementet hålls kvar till betalning
Oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument Banken betalar när dokumenten stämmer Banken kontrollerar dokumenten före betalning Köparens bank förbinder sig att betala

Båda villkoren knyter huvudbetalningen till leveransen. Köparen ser godset lastat innan större delen av priset betalas, och säljaren ser en handpenning eller en bankförbindelse innan faner och lim köps in.

Vilka betalningsvillkor för plywood accepterar vietnamesiska fabriker? Handpenning, produktion, lastning, konossement och restbetalning på en tidslinje

Hur fungerar 30 % i handpenning och 70 % mot konossementet?

Handpenningen på 30 % sätter i gång produktionen, och resterande 70 % betalas när leverantören skickar det skannade konossementet efter lastning. Originalkonossementet lämnas ut först när restbetalningen har kommit in.

  1. Proformafakturan signeras: specifikation, kvantitet, pris, Incoterm, betalningsvillkor och leveransfönster.
  2. 30 % i handpenning via T/T: fabriken lägger ordern i produktionsplanen.
  3. Produktion: 15–45 dagar efter handpenningen hos Minh Thanh, beroende på kvantitet och specifikation.
  4. Foton och video före lastning: köparen ser den packade ordern innan containern lämnar fabriken.
  5. Lastning och avgång: rederiet utfärdar konossementet.
  6. Skannat konossement skickas: tillsammans med utkast till handelsfaktura, packlista och ursprungsintyg.
  7. 70 % restbetalning via T/T: betalas mot det skannade konossementet.
  8. Originalkonossement eller telexfrisläpp: dokumenten går till köparen, som hämtar godset i lossningshamnen.

Sjöresan ger köparen tid att betala. Från Hai Phong tar resan typiskt 25–35 dagar till Medelhavet och 30–40 dagar till norra Europa, så restbetalningen och dokumenten är framme långt innan containern anländer. Svenska importörer tar i regel in godset via Göteborg, som har veckovisa direkta containerlinjer från Asien, medan andra går via Hamburg, Rotterdam eller Gdańsk med feederfartyg, lastbil eller järnväg; finska köpare tar emot via Helsingfors (Nordsjö).

Vilka betalningsinstrument möter en plywoodimportör?

En plywoodimportör möter sju betalningsinstrument, från full förskottsbetalning till öppen kredit. Tabellen rangordnar dem efter vem som bär risken.

Instrument Hur det fungerar Risk för köparen Risk för säljaren Användning för plywood
100 % T/T i förskott Köparen betalar allt före produktion Hög Ingen Undvik vid en första order
T/T-handpenning + resterande mot konossementskopia 30 % vid order, 70 % efter lastning Medel (avser handpenningen) Låg Det vanliga villkoret
Remburs betalbar vid uppvisande av dokument Banken betalar mot korrekta dokument Låg Låg Första eller stora order
Remburs med löptid (usance) Banken betalar vid ett senare datum Låg Medel När köparen behöver kredit
Kontant mot dokument (CAD) Banken lämnar ut dokumenten mot betalning Låg Medel Återkommande köpare
Dokument mot betalning (D/P) Inkasso via banker, betalas vid uppvisande Låg Medel Återkommande köpare
Öppen kredit Köparen betalar efter mottaget gods Ingen Hög Endast långa relationer

De två mittersta raderna är där nästan alla första containerordrar från Vietnam hamnar. Villkor längre ner i tabellen flyttar risken till fabriken och brukar förtjänas genom flera genomförda ordrar.

Plywoodens betalningsinstrument rankade efter köparrisk, från öppen kredit till full förskottsbetalning

Vilka betalningsvillkor gäller vid ett första köp?

De typiska betalningsvillkoren för en förstagångsköpare är 30 % i handpenning via T/T och 70 % mot det skannade konossementet. En köpare som vill ha en bank emellan öppnar i stället en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument.

En första order innebär risk för båda parter. Köparen känner ännu inte fabrikens kvalitet, och fabriken känner ännu inte köparens betalningshistorik. Villkoret med handpenning och restbetalning delar risken: handpenningen begränsas till vad fabriken lägger på material, och resten väntar till dess godset är ombord.

Skydda handpenningen med de här kontrollerna innan du skickar den:

  • Säljaren är tillverkare med egen presslinje, visad live på video.
  • Bankkontot står i säljarens registrerade namn, i samma land som fabriken.
  • Ett prov är godkänt skriftligt, och referensen finns på proformafakturan.
  • Proformafakturan anger hela specifikationen, toleranser, packning och dokument.
  • Leveransfönstret och fotona före lastning är inskrivna i ordern.

Vår guide till plywoodprover förklarar hur det godkända provet blir orderns standard.

När är en remburs betalbar vid uppvisande av dokument värd kostnaden?

En remburs betalbar vid uppvisande av dokument är värd kostnaden när ordern är stor, när det är den första ordern hos en fabrik, eller när din bank finansierar köpet. Banken betalar säljaren endast mot dokument som stämmer exakt med rembursen.

Remburser följer ICC:s Uniform Customs and Practice for Documentary Credits, UCP 600. Enligt UCP 600 ska dokumenten presenteras inom 21 dagar efter lastningsdatum om inte rembursen anger något annat, och banken granskar dem till det yttre, inte godset.

Vad en remburs kostar och kräver av köparen:

  • Bankavgifter: avgifter för utställande, ändring och, om det begärs, bekräftelse i köparens bank, plus aviserings- och inlösenavgifter i säljarens bank.
  • Säkerhet eller kreditlimit: den utställande banken spärrar oftast medel eller tar i anspråk en del av köparens kreditutrymme.
  • Exakt formulering: produktbeskrivning, kvantitet, hamnar, senaste lastningsdatum och dokumentlistan måste stämma med proformafakturan.

Vad avgifterna uppgår till, med de intervall som en guide till handelsfinansiering publicerade 2026 (bankerna sätter egna taxor, så fråga din bank):

Avgift i rembursen Typiskt intervall Betalas oftast av
Utställande, i köparens bank 0,10 % till 0,30 % av rembursbeloppet per kvartal av löptiden Köparen
Inlösen eller accept, i säljarens bank 0,10 % till 0,25 %, engångsavgift Säljaren
Ändring US$50 till US$200 i fast avgift per ändring Den som begär ändringen
Diskrepans i en dokumentsats US$60 till US$125 per sats Säljaren
Total kostnad 1,0 % till 3,5 % av rembursbeloppet per år, beroende på löptid Delas

Eftersom avgifterna delvis är fasta väger en remburs tyngre på en liten order. En långvarig kinesisk plywoodleverantörsguide säger att säljare helst undviker remburs under US$20 000 och föredrar den över US$40 000 (plywood.cc). En enda 40HC möbelplywood till utgångspriset i oktober 2026 på US$350/m³ är cirka US$18 570 (cirka 53 m³, 990 skivor med Styrax-kärna i 18 mm).

Därför betalas en första container normalt som 30 % i handpenning och 70 % mot det skannade konossementet, medan en remburs betalbar vid uppvisande av dokument är valet för ett större eller återkommande program, eller när din bank finansierar köpet. Minh Thanh accepterar en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument som alternativ på varje order.

Den största rembursrisken för en köpare är en diskrepans som försenar betalningen och utlämningen av dokumenten. Skicka rembursutkastet till fabriken innan rembursen ställs ut, så att båda parter är överens om varje rad.

Vilka dokument frigör betalningen för en plywoodleverans?

Enligt T/T-villkor frigör det skannade konossementet restbetalningen; enligt en remburs frigör hela den dokumentsats som anges i rembursen betalningen. Den standarduppsättning dokument som en vietnamesisk fabrik exporterar med är densamma i båda fallen.

Dokument Utfärdas av Roll i betalningen
Handelsfaktura Säljaren Anger beloppet som ska betalas
Packlista Säljaren Skivor, paket, m³ och vikter
Konossement Rederiet Bevis på lastning; originalet representerar rätten till godset
Ursprungsintyg (EUR.1 för EU) Vietnamesisk myndighet Ursprung för tullen
Fytosanitära intyg och fumigeringsintyg Vietnamesiska myndigheter Växtskyddsstatus där det krävs
Försäkringsbrev Försäkringsbolaget, vid CIF-order Täckning under resan
Efterlevnadsdokument (CARB P2 / TSCA, testrapporter, EUDR, PPWR) Fabriken Levereras på begäran; vanligtvis inte betalningsdokument

Efterlevnadsdokumenten svarar mot reglerna på din marknad, som den amerikanska formaldehydstandarden TSCA Title VI i 40 CFR 770,10 och, för EU-order, förordning (EU) 2023/1115 om avskogningsfria produkter; de följer med ordern men frigör inte betalningen. Plywood är i sig bearbetat trä och omfattas inte av ISPM 15, den internationella standarden för träemballage, så ett fytosanitärt intyg behövs bara där mottagarlandet kräver det.

För en order till Sverige eller Finland styr samma EU-regler tull och moms. Plywood klassas under CN 4412: den konventionella tullsatsen är 7 % för björk-, poppel-, eukalyptus- och andra lövträfaner och 10 % för okoumé och listade tropiska faner. Den förmånliga satsen enligt EU–Vietnam-avtalet (EVFTA) gäller med EUR.1 eller en ursprungsförklaring. Du behöver ett EORI-nummer för att importera till EU. Momsen är 25 % i Sverige och 25,5 % i Finland. Sedan den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehyd i möbler och träbaserade varor till 0,062 mg/m³ i hela EU, medan E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ (0,1 ppm) – E1 ensamt visar alltså inte längre att gränsen är uppfylld. CE-märkning och prestandadeklaration krävs bara för plywood för byggnadsverk enligt EN 13986; möbelplywood behöver ingen. För svenska köpare är SS-EN 636 den svenska utgåvan av EN 636, utgiven av SIS, och i Finland motsvarande SFS-EN 636.

Be om utkast till dokumenten innan fartyget avgår. En stavningsskillnad mellan rembursen och fakturan, eller mellan fakturan och konossementet, är den vanligaste orsaken till att en bank avvisar dokumenten.

Hur påverkar FOB, CFR och CIF betalningen?

Incotermen ändrar vad priset täcker, inte när du betalar. Under FOB, CFR och CIF går risken över till köparen när godset lastas ombord i den vietnamesiska hamnen, och därför är restbetalningen knuten till konossementet som utfärdas vid lastningen.

Incoterm Priset inkluderar Köparen ordnar Extra betalningsdokument
FOB Hai Phong Varor lastade ombord Frakt, försäkring Inget
CFR Varor plus sjöfrakt Försäkring Frakt visas på konossementet
CIF Varor, frakt och försäkring Kostnader vid destinationen Försäkringsbrev

Reglerna finns i ICC:s Incoterms 2020. Under FOB bokar köparens speditör fartyget, så konossementets datum beror på den bokningen; kom överens om leveransfönstret med både fabriken och speditören. Minh Thanh offererar FOB Hai Phong, CFR eller CIF.

I vilken valuta betalar du, och hur länge gäller ett pris?

Vietnamesisk plywood offereras och betalas vanligen i amerikanska dollar. En offert i euro är möjlig som en separat överenskommelse, men jämför offerter i en och samma valuta på samma datum.

Giltigheten för ett plywoodpris står på offerten. Faner, lim, energi och frakt rör sig, så fabrikerna håller giltigheten kort och låser priset på proformafakturan. När handpenningen är betald gäller priset på proformafakturan för den ordern.

Tre vanor håller valutan och giltigheten från att kosta pengar:

  • Räkna om på offertdatumet, inte på betalningsdatumet, när du jämför leverantörer.
  • Betala handpenningen inom offertens giltighetstid, så att priset inte behöver offereras om.
  • Säkra valutan med din bank om restbetalningen är stor och din egen försäljning sker i en annan valuta.

Vem betalar bankavgifterna vid en T/T-betalning?

SWIFT-koden för avgifter på överföringen avgör vem som betalar bankavgifterna. Proformafakturorna för plywood begär oftast att hela fakturabeloppet kommer fram, så köparen skickar med OUR eller lägger till avgifterna.

Kod Köparen betalar Säljaren betalar Resultat
OUR Alla avgifter, inklusive mellanliggande banker Inget Hela beloppet kommer fram
SHA Den egna bankens avgifter Mottagande och mellanliggande bankers avgifter Beloppet kommer fram kort
BEN Inget Alla avgifter Beloppet kommer fram ännu kortare

En restbetalning som kommer fram kort med mellanbankens avgift försenar utlämningen av originalkonossementet tills mellanskillnaden är reglerad. Kontrollera koden med din bank innan du skickar handpenningen.

Kan kreditförsäkring skydda en handpenning?

Kreditförsäkring skyddar normalt inte en köpares handpenning. Den skyddar en säljare mot en köpare som inte betalar för gods som redan levererats.

En köpare som vill ha säkerhet för en förskottsbetalning har tre verktyg:

  1. Förskottsgaranti: en garanti från säljarens bank som betalar tillbaka handpenningen om godset inte skeppas.
  2. Stand-by-remburs: en bankförbindelse till köparens förmån, som utnyttjas bara om säljaren inte fullgör.
  3. Remburs för hela ordern: ingen handpenning alls, med betalning endast mot frakthandlingar.

Varje verktyg kostar avgifter och kräver bankens godkännande på båda sidor. För en enstaka container tycker de flesta köpare att verifiering och ett godkänt prov är billigare och snabbare än en garanti.

Hur undviker du betalningsbedrägeri vid plywoodköp?

Undvik betalningsbedrägeri genom att bara betala till det bankkonto som står på den signerade proformafakturan, i säljarens eget namn, och genom att bekräfta varje ändring per telefon. Ändrade bankuppgifter som kommer via e-post är det vanligaste bedrägeriet i internationell handel.

  • Kontrollera kontonamnet mot säljarens registrerade företagsnamn.
  • Kontrollera landet för banken mot landet för fabriken.
  • Ring tillbaka på ett telefonnummer du redan har, aldrig på ett nummer i e-postmeddelandet som meddelar ändringen.
  • Se brådska som en varningsflagga: ”betala i dag eller förlora platsen” är ett påtryckningsknep.
  • Skicka ett litet testbelopp vid den första betalningen till ett nytt konto om din bank tillåter det.

En riktig fabrik anger sitt företagsnamn, visar sin fabrik live och håller ett bankkonto för sin export. Vår guide till att jämföra plywoodofferter lägger till kontrollerna av säljaren i prisjämförelsen.

Vilka varningsflaggor finns i betalningsvillkoren?

Varningsflaggorna är villkor som flyttar all risk till köparen, eller detaljer som inte stämmer med säljaren. Stanna upp och fråga när du ser något av följande:

  • 100 % betalning i förskott på en första order.
  • En handpenning långt över 30 % utan tydlig orsak, som ett speciellt ytfaner som bara köps in för dig.
  • Ett bankkonto i ett tredje land eller i ett privat namn.
  • Ingen proformafaktura, eller en proforma utan specifikation.
  • Vägran av en remburs när du erbjuder en för en stor första order.
  • Inga foton eller ingen video innan restbetalningen förfaller.

Ingen av dem bevisar bedrägeri i sig. Var och en är en fråga som säljaren bör besvara skriftligt innan pengar flyttas.

Hur förändras betalningsvillkoren efter den första ordern?

Betalningsvillkoren blir vanligen enklare för köparen när relationen växer. Efter flera ordrar som betalats i tid överväger fabrikerna kontant mot dokument, D/P-inkasso eller en längre period för restbetalningen.

Vad som ger bättre villkor:

  • En ren betalningshistorik: handpenningar och restbetalningar betalda på avtalade dagar.
  • Regelbunden volym: återkommande containrar enligt ett känt schema.
  • Stabila specifikationer: färre ändringar minskar risken för en tvist.

Kom överens om varje ändring på proformafakturan för nästa order. Villkor som diskuteras per telefon och inte skrivs ner orsakar de flesta tvister om betalningstidpunkten.

Vad innebär det här för en order från Minh Thanh Plywood?

Minh Thanh Plywood arbetar med 30 % i handpenning och 70 % mot det skannade konossementet, via T/T, eller med en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument. Villkoren gäller varje order, även den första.

Villkor Minh Thanh Plywood
Handpenning 30 % via T/T, vid order
Restbetalning 70 % mot det skannade konossementet
Alternativ Oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument
Produktion 15–45 dagar efter handpenningen
Incoterms FOB Hai Phong, CFR eller CIF
Minsta order 1×40HC, blandade specifikationer efter överenskommelse
Före lastning Foton och video av varje leverans
Dokument Handelsfaktura, packlista, konossement, ursprungsintyg (EUR.1 för EU), fytosanitära och fumigeringsintyg, försäkring vid CIF

Vi tillverkar möbel- och inredningsplywood av högsta kvalitet i Ha Hoa, Phu Tho, med Europa som huvudmarknad och en kapacitet på 50 000+ m³ per år. Kostnadsfria prover. Se våra handelsvillkor för orderns gång och vår möbelplywood för skivorna bakom dem.

Vad skickar du för att komma överens om betalningsvillkoren?

Skicka specifikationen och ditt önskade betalningsvillkor i samma meddelande, så kommer proformafakturan tillbaka komplett. En kort förfrågan ser ut så här:

Produkt: 18 mm björkfanerad plywood, Styrax-kärna, UF-lim med E0-emission, D/D, slipad · Kvantitet: 1×40HC · Incoterm: CIF din hamn · Betalning: 30 % i handpenning via T/T, 70 % mot skannat konossement (eller oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument) · Dokument: ursprungsintyg, CARB P2 / TSCA-intyg, EUDR-dossier

Mejla det till [email protected], eller skicka ett meddelande till Lisa på WhatsApp +84 988 586 601. Vi svarar inom några timmar, måndag till fredag, 08:00–17:00 vietnamesisk tid (UTC+7).

Svar på inköparnas frågor

Vilka betalningsvillkor accepterar vietnamesiska plywoodfabriker oftast?

De flesta tar 30 % i handpenning via T/T med 70 % mot en skannad kopia av konossementet, eller en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument. En del tar kontant mot dokument för återkommande köpare; öppen kredit är ovanligt på en första order.

Vilka betalningsvillkor gäller för en förstagångsköpare?

En förstagångsköpare betalar vanligen 30 % i handpenning via T/T efter att proformafakturan signerats, och 70 % när leverantören skickar det skannade konossementet. Köpare som vill ha bankkontroll över dokumenten öppnar i stället en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument.

Är 30 % i handpenning säkert när man köper plywood från Vietnam?

Det är det normala villkoret, och det är säkert när säljaren är verifierad: en registrerad tillverkare, ett bankkonto i samma namn, en fabrik du sett på video och ett godkänt prov. Resterande 70 % betalas först när godset är ombord.

När bör jag använda en remburs för plywood?

Använd en remburs betalbar vid uppvisande av dokument när ordern är stor, när det är din första order hos fabriken, eller när din bank finansierar köpet. Den kostar mer i bankavgifter än T/T och kräver att dokumenten upprättas exakt enligt dess villkor.

Vilka dokument frigör restbetalningen?

Enligt T/T-villkor frigör det skannade konossementet restbetalningen på 70 %. Enligt en remburs betalar banken mot den fullständiga dokumentsats som rembursen anger, vanligen handelsfaktura, packlista, konossement, ursprungsintyg och, vid CIF, försäkringsbrevet.

Kan jag betala för plywood i euro?

Vietnamesisk plywood offereras och betalas vanligen i amerikanska dollar. En offert i euro är en separat överenskommelse på proformafakturan; jämför båda offerterna i en valuta på samma datum.

Hur länge gäller ett plywoodpris?

En plywoodoffert har sitt eget giltighetsdatum, eftersom faner, lim och frakt rör sig. Bekräfta priset på proformafakturan innan du betalar handpenningen; när handpenningen är betald gäller priset på proformafakturan för den ordern.

Kan kreditförsäkring täcka min handpenning till en vietnamesisk leverantör?

Vanligen inte. Kreditförsäkring skyddar en säljare mot en köpare som inte betalar. För att säkra en handpenning använder köpare en förskottsgaranti eller en stand-by-remburs från säljarens bank, eller betalar med remburs.

Vem betalar bankavgifterna vid en T/T-betalning?

SWIFT-koden för avgifter avgör det. Med OUR betalar köparen alla avgifter; med SHA betalar varje part sin egen bank; med BEN betalar säljaren. Proformafakturorna för plywood begär oftast att hela beloppet kommer fram, så skicka med OUR eller lägg till avgifterna.

Vilken är den största betalningsrisken vid plywoodimport?

Ett ändrat bankkonto. Bedragare skickar e-post som ser ut att komma från leverantören och anger nya bankuppgifter. Betala bara till kontot på den signerade proformafakturan, i säljarens eget namn, och bekräfta varje ändring per telefon på ett nummer du redan har.

Vad är remburs (L/C)?

En remburs är en bankförbindelse där köparens bank betalar säljaren mot dokument som exakt stämmer med rembursens villkor. Remburser följer ICC:s UCP 600, och dokumenten ska presenteras inom 21 dagar efter lastningsdatum om inte rembursen anger något annat. Banken granskar dokumenten till det yttre, inte godset.

Vilken tull och moms betalar jag vid import av plywood till Sverige eller Finland?

Plywood klassas under CN 4412. Den konventionella tullsatsen är 7 % för björk-, poppel-, eukalyptus- och andra lövträfaner och 10 % för okoumé och listade tropiska faner; den förmånliga satsen enligt EU–Vietnam-avtalet (EVFTA) gäller med EUR.1 eller en ursprungsförklaring. Du behöver ett EORI-nummer för att importera till EU. Momsen är 25 % i Sverige och 25,5 % i Finland.

Vilken formaldehydgräns gäller för plywood i EU?

Sedan den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehyd i möbler och träbaserade varor till 0,062 mg/m³ i hela EU (förordning (EU) 2023/1464). E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ (0,1 ppm), så E1 ensamt visar inte längre att gränsen är uppfylld. CE-märkning och prestandadeklaration krävs bara för plywood för byggnadsverk enligt EN 13986; möbelplywood behöver ingen.

När börjar EUDR gälla för min plywoodorder?

EUDR (förordning (EU) 2023/1115) gäller från 30 december 2026 för stora och medelstora aktörer och från 30 juni 2027 för övriga mikro- och småföretag. Avverkningsdatumet är 31 december 2020. Importören lämnar in due diligence-förklaringen, och fabriken levererar ursprungsdata med geolokalisering.

Köp från Minh Thanh Plywood

Är specifikationen klar för beställning?

Skicka användning, destination och krav. Vi går igenom skivans uppbyggnad och dokumenten som behövs för offerten.

Begär offert