Två offerter på ”18 mm plywood” kan skilja sig kraftigt i pris, och att jämföra plywoodpriser handlar därför om att jämföra paneler, inte siffror: en annan kärna, färre faner, ett billigare lim, en tunnare verklig tjocklek, ett tunnare ytfaner eller färre skivor per paket. Sätt båda offerterna på samma blad, rad för rad, och prissätt varje skillnad innan du tittar på totalsumman. Det gäller lika mycket för en möbeltillverkare i Sverige som för en betongentreprenör i Svenskfinland, och de flesta svenska importörer förtullar via Göteborg medan finska köpare går via Helsingfors. Den här guiden till plywoodofferter ger dig bladet, ett räkneexempel och checklistan från offert till proformafaktura och kontrakt – från Minh Thanh Plywood, en tillverkare i Phu Tho.
Så jämför du plywoodpriser: det korta svaret
Att jämföra plywoodpriser handlar om en enda regel: jämför panelen, inte priset. Två offerter på ”18 mm plywood” går bara att jämföra om de beskriver samma uppbyggnad, packad på samma sätt och med samma villkor. En rad som offerten lämnar tom är en fråga att ställa, inte ett fritt val för fabriken.
- Sätt varje offert på samma blad, en rad per specifikationspunkt, en kolumn per leverantör.
- Fyll luckorna genom att fråga: en rad som offerten hoppar över är en fråga, inte ett fritt val för fabriken.
- Räkna om priserna till samma enhet, valuta och Incoterm.
- Prissätt varje skillnad: kärna, faner, lim, verklig tjocklek, yta, slipning, emballage.
- Kontrollera säljaren: registerutdrag, fabriksvideo, certifikat och bankkonto i ett och samma namn.
- Ta prover på de två bästa och mät dem mot deras egna offerter.
- Ta den vinnande uppbyggnaden oförändrad vidare till proformafakturan och kontraktet.
Resten av den här guiden går igenom varje steg, med ett exempel sida vid sida på två offerter på 18 mm kommersiell plywood.
Varför skiljer sig två offerter på 18 mm plywood så mycket?
Två offerter på 18 mm skiljer sig åt eftersom ”18 mm plywood” anger en storlek, inte en panel. Bakom samma ord tillverkar fabrikerna mycket olika produkter: kärnans träslag och kvalitet, antalet faner, limmet, den verkliga tjockleken och ytfaneret påverkar var och en kostnaden.
| Rad i offerten | Vad som kan skilja | Effekt på kostnaden | Effekt för köparen |
|---|---|---|---|
| Kärnans träslag | Styrax, eukalyptus, akacia, poppel eller en blandning | Största enskilda kostnadsdrivaren | Vikt, skruvhållfasthet, planhet, bearbetning |
| Kärnans kvalitet | Kvalitet A, AB eller blandad | Bättre kvalitet kostar mer | Sprickor och överlappningar som slår igenom ytfaneret |
| Antal faner | Fler och tunnare faner eller färre och tjockare | Fler faner kostar mer arbete och lim | Stabilitet, kantens utseende, skruvhållfasthet |
| Pressning | Enkel pressning eller dubbelpressning med kalibrerad kärna | Dubbelpressning kostar mer | Plan och jämn tjocklek, ren yta |
| Lim | MR, WBP melamin eller fenol | Fuktbeständiga lim kostar mer | Bindning i fuktig eller utomhusmiljö |
| Emissionsklass | E2, E1, E0, CARB P2 | Lägre emission kostar mer | Marknadstillträde, inomhusluft |
| Verklig tjocklek | Fulla 18 mm eller mindre | Tunnare panel använder mindre trä | Passning i gångjärn, spår och CNC-program |
| Ytfaner | Träslag, tjocklek och kvalitet | Bättre och tjockare ytfaner kostar mer | Utseende, slipmån |
| Slipning | Oslipad, slipad, kalibrerad | Slipning kostar mer | Klar för ytbehandling eller inte |
| Emballage | Skivor per paket, pall, skyddsskivor, kantskydd | Bättre emballage kostar mer | Skador vid ankomst |
Ingen av dessa är fel i sig. En packlåda behöver ingen kalibrerad, dubbelpressad panel. Det viktiga är att båda offerterna beskriver den uppbyggnad du behöver.
Vad har fabrikens segment med priset att göra?
Vietnamesiska fabriker betjänar oftast ett segment: möbler i toppklass, kommersiell och emballage, premium filmbelagd eller budget filmbelagd. En möbelfabrik och en emballagefabrik offererar båda ”18 mm plywood”, och båda är ärliga. Deras priser skiljer sig för att deras paneler skiljer sig. Ett vanligt misstag är att jämföra två anbud från olika segment som om de gällde samma produkt.
Offertjämförelse plywood: ett exempel sida vid sida
En genomförd offertjämförelse plywood visar hur mycket som ligger bakom priset i rubriken. Här är två illustrativa offerter på ”18 mm kommersiell plywood, 1220 × 2440 mm, en 40HC”, så som en köpare kan få dem.
| Rad | Offert A | Offert B | Vad du bör fråga om |
|---|---|---|---|
| Storlek | 1220 × 2440 mm | 1220 × 2440 mm | Tolerans på längd och bredd (±2 mm) |
| Tjocklek | 18 mm, ±0,5 mm | ”18 mm” | B: tolerans och verklig tjocklek |
| Kärna | Eukalyptus, kvalitet AB | ”Lövträkärna” | B: vilket träslag och vilken kvalitet |
| Faner | 11–13 faner | Ej angivet | B: antal faner |
| Lim | MR-lim, E1 | Ej angivet | B: lim och limningsklass |
| Yta och baksida | Eukalyptus, B/B | ”BB/CC” | Båda: ytfanerets träslag, kvalitet mot ett prov |
| Slipning | Slipad på båda sidor | Ej angivet | B: slipad eller inte |
| Emballage | Exportpall, skyddsskivor av plywood, stålband | Ej angivet | B: paketstorlek, skivor per paket, skydd |
| Fuktkvot | 8–12 % | Ej angivet | B: fuktkvot vid avsändning |
| Kvantitet | Skivor och m³ angivna | Endast m³ | B: antal skivor per container |
| Prisbas | FOB Hai Phong | CIF | Räkna om till en och samma Incoterm |
| Betalning | 30 % deposition, 70 % mot konossement | Full betalning före lastning | B: varför full betalning |
| Giltighet | Angiven | Ej angiven | B: giltighetsdatum |
Offert B är lägre i totalsumma, men beskriver nästan ingenting. Innan den går att jämföra behöver köparen nio svar. När de kommer in krymper gapet oftast – eller vänder.
Vilka skillnader dolde exemplet?
När Offert B:s svar kom tillbaka i det här exemplet visade de en blandad lövträkärna i kvalitet C, nio faner, E2-lim, oslipade ytor och en verklig tjocklek på 17 mm. Var och en av dessa sänker kostnaden:
- Blandad kärna i kvalitet C: billigare faner, fler sprickor och överlappningar.
- Nio faner i stället för 11–13 faner: färre och tjockare faner, mindre lim och arbete.
- E2-lim: billigare harts, och en panel som kanske inte uppfyller marknadens emissionsregler.
- Oslipade ytor: ingen kostnad för sliplinjen; köparen slipar själv eller accepterar en rå yta.
- 17 mm verklig tjocklek: cirka 5,6 % mindre trä än en full 18 mm-panel.
Offert B gällde en annan, billigare produkt. Den kan fortfarande passa för emballage, men det är inte samma panel som i Offert A.
Hur bygger du ett jämförelseblad för plywoodofferter?
Ett jämförelseblad gör flera offerter till en enda tabell du kan läsa på en minut. Bygg det innan du läser priserna.
- Lista raderna utifrån din egen specifikation: storlek, tjocklek och tolerans, kärnans träslag och kvalitet, antal faner, pressning, lim och limningsklass, emissionsklass, yt- och baksidesfaners träslag och kvaliteter, slipning, fuktkvot, emballage, kvantitet i skivor och m³, pris och enhet, Incoterm och hamn, betalningsvillkor, ledtid, giltighet, dokument.
- Lägg till en kolumn per leverantör och kopiera varje offert ordagrant in i den.
- Markera tomma fält i en färg: varje tomt fält är en fråga att skicka tillbaka.
- Skicka frågorna i ett mejl till varje leverantör, med samma formulering.
- Normalisera priserna till en valuta, en enhet och en Incoterm.
- Lägg till en rad för säljarkontrollen: registerutdrag, fabriksvideo, certifikat, bankkonto.
- Lägg till en rad för proverna: mottagna, uppmätta, godkända.
| Rad | Ditt mål | Leverantör 1 | Leverantör 2 | Leverantör 3 |
|---|---|---|---|---|
| Tjocklek och tolerans | 18 mm, ±0,5 mm | |||
| Kärnans träslag och kvalitet | ||||
| Antal faner | ||||
| Pressning | ||||
| Lim och limningsklass | ||||
| Yta och baksida, kvalitet | ||||
| Slipning | ||||
| Fuktkvot vid avsändning | 8–12 % | |||
| Emballage och skivor per paket | ||||
| Skivor och m³ per container | ||||
| Pris, enhet, valuta | ||||
| Incoterm och hamn | ||||
| Betalningsvillkor | ||||
| Ledtid efter deposition | ||||
| Giltighet | ||||
| Säljare verifierad | Ja | |||
| Prov godkänt | Ja |
Vår checklista för plywoodförfrågan har samma rader som en mall för förfrågan, vilket gör offerterna lättare att jämföra redan från början.
Hur bekräftar proverna offerten?
Ett prov är offerten i fysisk form, och det ska stämma med offerten rad för rad. När proverna kommer mäter du varje prov mot den egna leverantörens offert innan du jämför dem med varandra.
- Räkna faneren på kanten och jämför med offererat antal faner.
- Mät tjockleken med skjutmått i hörnen och mitt på kanterna, mot den offererade toleransen.
- Väg provet och räkna om till en hel skiva: vikten pekar mot kärnans träslag.
- Titta på yta och baksida mot de offererade kvaliteterna.
- Kontrollera fuktkvoten med en mätare, mot 8–12 %.
Ett prov som inte stämmer med sin egen offert säger dig hur produktionen kommer att offereras och levereras. Skriv under och behåll en bit av det prov du godkänner, och namnge det i proformafakturan.
Hur mycket påverkar kärnans träslag en plywoodoffert?
Kärnan utgör merparten av volymen i en plywoodpanel, så dess träslag och kvalitet påverkar priset mer än någon annan rad. Den ändrar också vikten – och därmed hur många kubikmeter du kan skeppa i en container.
| Kärna (18 mm, 1220 × 2440 mm) | Vikt per skiva | Skivor per 40HC | Volym per 40HC | Typisk användning |
|---|---|---|---|---|
| Styrax | cirka 26,8 kg | 990 skivor | cirka 53 m³ | Möbler och inredning, lätta paneler |
| Akacia | cirka 31,1 kg | 880 skivor | cirka 47 m³ | Kommersiellt, möbler, filmbelagt |
| Eukalyptus | cirka 34,8 kg | 795 skivor | cirka 43 m³ | Möbler, filmbelagt, tyngre bruk |
En tyngre kärna når containerns viktgräns innan volymgränsen. Med en planerad lastvikt på 28 000 kg ryms cirka 53 m³ 18 mm-paneler med styraxkärna i en 40HC, men bara cirka 43 m³ med eukalyptuskärna. Sjöfrakten är densamma per container, så frakten per kubikmeter blir högre med den tyngre kärnan.
Varför säger ”lövträkärna” ingenting?
”Lövträkärna” omfattar nästan varje träslag en vietnamesisk fabrik använder, och kan betyda en blandning av träslag och kvaliteter i samma skiva. En offert bör namnge både träslag och kvalitet. Blandade kärnor är inte alltid dåliga, men de är billigare att tillverka, och de ändrar vikt, färg i kanten och hur panelen bearbetas.
Många europeiska möbelköpare väljer en styraxkärna eftersom den är lätt och ger en ren yta; att byta från akacia till styrax kan sänka kostnaden per levererad kubikmeter, eftersom fler kubikmeter ryms i containern.
Hur påverkar antalet faner och pressningen priset?
Fler och tunnare faner ger en planare, stabilare panel med bättre skruvhållfasthet, och de kostar mer i fanerhantering och lim. En 18 mm-panel byggs vanligen med 11–13 faner, oftast elva.
Vad färre faner ändrar:
- Tjockare kärnfaner, som lättare döljer sprickor och kan slå igenom ytfaneret.
- Mindre lim och arbete, vilket sänker priset.
- Svagare skruvhållfasthet och kanter som ser grova ut när de exponeras.
Pressningen spelar lika stor roll. Vid dubbelpressning pressas och kalibreras kärnskivan först, sedan pressas yta och baksida på. En enkelpressad panel är billigare men mindre jämn i tjockleken, och defekter i kärnan syns oftare genom ytfaneret. Våra möbelpaneler är dubbelpressade som standard.
Hur kontrollerar du antalet faner i en offert och i ett prov?
Be om antalet faner skriftligt och räkna sedan faneren på provets kant. Yta och baksida räknas som faner. Om offerten anger 11–13 faner och provet visar nio, gäller offerten och provet olika paneler – och den billigare varianten är oftast den som skeppas.
Hur påverkar lim och limningsklass en plywoodoffert?
Limtyp och emissionsklass är två separata rader, och offerter slår ofta ihop dem eller utelämnar båda. Limmet avgör hur bindningen beter sig i fukt; emissionsklassen avgör hur mycket formaldehyd panelen avger. Limningsklassen anges enligt EN 314-2 som limningsklass 1, 2 eller 3.
| Lim | Bindningens beteende | Typisk användning | Kostnad |
|---|---|---|---|
| MR (UF) | Inomhus, torra förhållanden | Möbler, inredning, kommersiellt | Lägst |
| WBP melamin | Bättre fuktbeständighet | Fuktiga inomhusmiljöer, viss filmbelagd | Högre |
| WBP fenol | Utomhus och våta förhållanden | Utomhus, premium filmbelagd | Högst |
| Emissionsklass | Vad den betyder | Var den behövs |
|---|---|---|
| E2 | Högre formaldehydavgivning | Emballage och vissa kommersiella användningar |
| E1 | Standard för låg emission på många marknader | Allmän inomhusanvändning |
| E0 | Lägre emission | Möbler för krävande marknader |
| CARB P2 / TSCA Title VI | Certifierad enligt den amerikanska gränsen | USA-marknaden; accepteras som bevis i Europa |
Gränsen i TSCA Title VI för lövträplywood med fanerkärna är 0,05 ppm enligt EPA:s gränsvärden för formaldehydemissioner. Möbelplywood använder UF-lim vid E0-emission, och våra paneler är certifierade enligt CARB P2 / TSCA Title VI med ICTT fabriksnummer 23024. Våra sex kammartester enligt ASTM D6007 genomfördes från april 2025 till juni 2026 på paneler i 9, 15 och 18 mm, tre av Shanghai Hongjun och tre av ICTT Vietnam. De låg i genomsnitt på 0,014–0,032 ppm mot den gränsen i CARB fas 2 / TSCA Title VI.
Sedan den 6 augusti 2026 begränsar dessutom REACH bilaga XVII, post 77, möbler och träbaserade produkter till 0,062 mg/m³ i hela EU enligt förordning (EU) 2023/1464. E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ (0,1 ppm), så E1 ensamt bevisar inte längre att gränsen hålls.
En offert som säger ”E0-lim” utan test bakom säger inte mycket. Be om certifikatnumret och ett färskt resultat för den produktlinje du köper, och jämför dem mellan offerterna.
Verklig tjocklek och tolerans: vad är den saknade millimetern värd?
Tjockleken i en offert är nominell om ingen tolerans står bredvid. En panel som offereras på 18 mm och levereras på 17 mm innehåller cirka 5,6 % mindre trä, och köparen betalar för fulla 18 mm.
Toleranser per produktlinje, så som vi bygger dem:
| Produktlinje | Tjocklekstolerans | Längd och bredd |
|---|---|---|
| Slipade möbelpaneler | ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm | ±2 mm |
| Kommersiell plywood | ±0,5 mm | ±2 mm |
| Filmbelagd plywood | ±0,5 mm | ±2 mm |
| Emballageplywood | ±0,5–1,0 mm | ±2 mm |
Priset för en snäv tolerans är kalibrering: slipning av kärnskivan och den färdiga panelen till jämn tjocklek. En möbelfabrik som kör CNC och kantlistar betalar tillbaka det många gånger i färre kasserade paneler.
Hur beräknas volymen i en offert?
Volymen per skiva är längd × bredd × tjocklek. För en skiva på 1220 × 2440 × 18 mm är den cirka 0,0536 m³. Kontrollera två saker i varje offert:
- Tjockleken som används i beräkningen är de nominella 18 mm, och panelen levereras inom toleransen.
- Båda offerterna använder samma metod, så att ett pris per kubikmeter avser samma mängd panel.
En offert som är prissatt per kubikmeter på en panel som kommer fram tunn tar betalt för trä du aldrig får.
Hur påverkar ytfaner och kvalitet priset?
Ytan är det slutkunden ser, och dess träslag, tjocklek och kvalitet påverkar priset. Två offerter som båda säger ”B/B” kan använda olika ytfaners träslag, olika fanertjocklekar och olika bedömningstradition.
Vad du bör jämföra:
- Träslag på yta och baksida: poppel, eukalyptus, björk, okoumé, furu eller konstruerat faner.
- Kvaliteter på yta och baksida: skrivna som ett par, till exempel A/B eller B/B, och fastställda av ett godkänt prov.
- Ytfanerets tjocklek: ett tjockare ytfaner tål slipning och ytbehandling bättre; be om den i tiondels millimeter.
- Kvalitetskoder: köpare beställer poppelytor enligt de kinesiska koderna B/BB, BB/CC och CP, som motsvarar samma A/B-stege; björkytor graderas D+, D och E i Vietnam.
| Kvalitetsspråk för yta | Vad det oftast betyder | Hur du låser det i ordern |
|---|---|---|
| A/A, A/B, B/B | Par av yta/baksida på fabrikens stege | Signerat godkänt prov |
| B/BB, BB/CC, CP | Kinesiska kvalitetskoder för poppelytor | Mappa mot fabrikens stege och ta prov |
| D+/D, D/E | Vietnamesiska kvaliteter för björkytor | Signerat godkänt prov |
| C/D | Enkla ytor för utomhus- eller CDX-paneler | Prov, plus användningen |
Kvalitetsbedömningen skiljer sig mellan fabriker. Den enda tillförlitliga jämförelsen är två prover sida vid sida i samma ljus.
Syns slipning och ytbehandling i offerten?
Slipning är ett produktionssteg med egen kostnad, och offerter lämnar det ofta oangivet. En oslipad panel kostar mindre; en kalibrerad, slipad panel är klar för ytbehandling.
- Oslipad: normalt för emballage och vissa kommersiella användningar.
- Slipad: en eller båda ytorna slipade släta.
- Kalibrerad: slipad till en snäv, jämn tjocklek, standard för möbler.
- Polerad eller UV-klar: båda ytorna förberedda för köparens egen UV-lackering.
En möbelköpare som får oslipade paneler betalar dubbelt: en gång för panelen och igen för slipningen i den egna fabriken, om linjen klarar av den.
Vad säger fuktkvotsraden?
Fuktkvoten vid avsändning visar hur väl faneren och panelerna har torkats. Våra faner och färdiga paneler lämnar oss med 8–12 % fuktkvot, det normala intervallet för möbelplywood. En offert utan fuktkvotsrad lämnar utrymme för paneler som rör sig, slår sig eller visar limproblem när de torkar i ett uppvärmt europeiskt lager. Be om intervallet skriftligt och kontrollera det på prover och vid ankomst.
Emballage: hur många skivor per paket, och vad skyddar dem?
Emballaget avgör hur panelerna kommer fram och hur många som ryms i containern. Två offerter med samma pris per kubikmeter kan skilja sig åt i pall, skyddsskivor och antal skivor per paket.
Paketen är ungefär en meter höga, så antalet skivor per paket beror på tjockleken: 55 skivor 18 mm-paneler i ett paket. Antalet paket per container beror sedan på kärnans vikt.
| Emballagerad | Vad en bra offert anger | Varför det spelar roll |
|---|---|---|
| Skivor per paket | 55 skivor vid 18 mm, till exempel | Avräkning och kontroll mot packlistan |
| Pall | Typ av exportpall; behandlad och märkt om den är av massivt trä | ISPM 15 gäller pallar av massivt trä |
| Skyddsskivor | Plywood eller kartong upptill och nedtill, plastfolie | Skydd mot vatten och skav |
| Band och hörn | Stålband, hörnskydd | Paketets stabilitet, kantskador |
| Märkning | Etikett per paket: specifikation, kvalitet, antal | Lossning, lagerkontroll, reklamationer |
| Paket per container | 18 paket med styraxkärna vid 18 mm | Lastplan och vikt |
En container som lastas över sin gräns kan knäcka paketbottnarna och tvinga mottagaren att lossa för hand. Be om lastplanen tillsammans med offerten.
Hur jämför du offerter för en blandad container?
En blandad container rymmer flera tjocklekar, ytkvaliteter eller produkter i hela paket. Jämför den rad för rad, inte efter totalsumman.
- Be om pris per rad, med skivor, paket och kubikmeter för varje.
- Kontrollera lastplanen: tunna paneler ger fler skivor per paket, tunga kärnor ger färre paket per container.
- Kontrollera vikten: en blandning med mycket tjocka eukalyptuspaneler kan nå lastvikten innan containern är full.
- Jämför varje rad med samma rad i de andra offerterna.
Hos Minh Thanh Plywood kan en 40HC bära flera specifikationer enligt överenskommelse, vilket passar en provorder eller en köpare som behöver flera tjocklekar varje månad.
Hur jämför du offerter på olika Incoterms?
Offerter på FOB, CFR och CIF går inte att jämföra förrän du för dem till samma bas. Det enklaste är att räkna om alla till kostnaden framme hos dig. Svenska köpare lossar oftast via Göteborg, som har direkttrafik till Asien varje vecka; andra går via Hamburg, Rotterdam eller Gdańsk. Finska köpare går via Helsingfors (Vuosaari). Sjövägen från Hai Phong till norra Europa tar 30–40 dagar.
| Term | Ingår i det offererade priset | Tillkommer |
|---|---|---|
| FOB Hai Phong | Panel, emballage, exportklarering, lastning ombord | Sjöfrakt, försäkring, kostnader på destinationsorten, tull, inrikestransport |
| CFR | FOB plus sjöfrakt | Försäkring, kostnader på destinationsorten, tull, inrikestransport |
| CIF | CFR plus minimiförsäkring | Kostnader på destinationsorten, tull, inrikestransport |
Be din speditör om sjöfrakt och kostnader på destinationsorten per container, dela med kubikmeterna i varje offerts container och lägg till. En tyngre kärna bär mer frakt per kubikmeter, vilket en jämförelse enbart på FOB döljer.
Varför kostar CIF ibland mer än det ser ut?
Ett CIF-pris innehåller frakt som säljaren har bokat, och de kostnader på destinationsorten som rederiets agent sedan fakturerar dig kan bli högre än med din egen speditör. Jämför en CIF-offert med din egen FOB-plus-frakt-siffra innan du väljer.
Hur ser en jämförelse av kostnaden framme hos köparen ut?
För varje offert till samma levererade kostnad per kubikmeter i fyra steg:
- Utgå från FOB-priset per kubikmeter, eller dra av frakt och försäkring från ett CIF-pris med hjälp av din speditörs siffror.
- Lägg till sjöfrakt och försäkring per container, delat med offertens kubikmeter per container.
- Lägg till kostnader på destinationsorten, tull och inrikestransport, delat på samma sätt.
- Jämför den levererade kostnaden per kubikmeter, och sedan per skiva.
Den offert som har lägst FOB-pris är inte alltid den lägst levererade kostnaden, eftersom en tyngre kärna eller en lättare last fördelar samma frakt på färre kubikmeter. I Sverige tillkommer importmoms på 25 %, i Finland 25,5 % sedan den 1 september 2024, och tullen ligger på CN 4412: normalt 7 % för björk-, poppel-, eukalyptus- och andra lövträytor och 10 % för okoumé och listade tropiska ytor, med förmånstaxa enligt EU–Vietnam-avtalet mot EUR.1-intyg eller ursprungsförklaring. Ett EORI-nummer krävs för import till EU.
Vad tillför betalningsvillkor och ledtid till en offert?
Betalningsvillkor innebär risk, och risk har en kostnad. En offert som kräver full betalning före produktion ser lägre ut på pappret och blir dyrare om något går fel.
| Betalningsvillkor | Din risk | Hur du jämför |
|---|---|---|
| Full betalning före produktion | Högst | Behandla som en varningssignal hos en ny leverantör |
| 30 % deposition, 70 % mot skannat konossement | Måttlig | Standard för första och återkommande ordrar |
| Deposition, resterande efter inspektion | Lägre | Lägg inspektionskostnaden till jämförelsen |
| Oåterkallelig remburs, betalbar vid uppvisande av dokument | Låg | Lägg bankkostnaderna till jämförelsen |
Ledtiden spelar också roll. Vår produktion tar 15–45 dagar efter 30 % deposition. En offert med mycket kortare ledtid för en möbelkvalitetspanel förtjänar en fråga om varifrån lagervaran kommer.
Hur jämför du en fabriksoffert med en handelsföretagsoffert?
Jämför uppbyggnaden först, sedan säljaren. Ett handelsföretag lägger sin marginal på fabrikens pris, men en handlares offert kan ändå vara lägre när den beskriver en billigare panel.
- Sätt båda offerterna på jämförelsebladet och fyll varje tomt fält.
- Fråga handlaren vilken fabrik som pressar varje rad, och om certifikaten är den fabrikens.
- Jämför lika med lika: när uppbyggnaden är densamma har fabrikspriset en marginal mindre.
- Väg in servicen: en handlare kan samla plywood, MDF och andra produkter på en faktura.
Vår guide om att skilja en fabrik från ett handelsföretag visar hur du kontrollerar vilket du har att göra med.
Vilka skillnader spelar roll för din användning?
Inte varje rad är lika viktig för varje köpare. Bestäm vilka skillnader du är beredd att betala för innan du läser totalsummorna.
| Användning | Rader som spelar störst roll | Rader du kan lätta på |
|---|---|---|
| Möbler och skåp | Kärnans kvalitet, dubbelpressning, kalibrerad tjocklek, E0 eller CARB P2, ytkvalitet, fuktkvot | Emballage utöver standardexport |
| Inredning och fast inredning | Ytans kvalitet och träslag, emissionsklass, planhet | Antal faner utöver 11–13 |
| Allmän kommersiell återförsäljning | Jämn kärna, tjocklek ±0,5 mm, limningsklass, pris | Ytkvalitet över B/B |
| Emballage och lådor | Pris per kubikmeter, tjocklek ±0,5–1,0 mm, snabb lastning | Ytkvalitet, slipning, emissionsklass över marknadens minimikrav |
| Gjutform | Kärnans kvalitet, lim för återanvändning, filmvikt, tätade kanter | Träslag under filmen |
En köpare som känner sin användning kan acceptera en billigare uppbyggnad där den inte gör skada, och avvisa en billigare uppbyggnad där den gör det.
Vilken offert vinner i exemplet sida vid sida?
Tillbaka till de två offerterna på 18 mm kommersiell plywood. När Offert B:s tomma fält var ifyllda berodde domen på användningen.
- För en handlare som säljer paneler för allmänt bruk vinner Offert A. Eukalyptuskärnan i kvalitet AB, 11–13 faner, MR-lim vid E1 och toleransen ±0,5 mm ger en panel kunderna kommer tillbaka för. Offert B:s tunna, oslipade E2-panel skulle ge klagomål och returer.
- För en lådtillverkare kan Offert B vinna, förutsatt att den verkliga tjockleken skrivs in i ordern och priset sätts för en 17 mm-panel. Ytkvalitet, slipning och emissionsklass spelar liten roll i en låda, så länge importlandet accepterar emissionsklassen.
- För en möbelfabrik passar ingen av offerterna. Den behöver en kärna i kvalitet A, dubbelpressning, kalibrerad slipning, UF-lim vid E0-emission och en certifiering marknaden accepterar – en annan produkt med ett annat pris.
Samma två offerter kan vara rätt eller fel beroende på vem som köper dem. Därför börjar jämförelsebladet med din målkolumn, och därför kommer användningen före priset.
Hur jämför du emissionspåståenden mellan offerter?
Sätt limtyp och limningsklass på separata rader och lägg till en tredje rad för beviset: certifikatnummer, utfärdare och datum för det senaste testet. Ett påstående utan bevis räknas som ett tomt fält. När två offerter båda visar bevis jämför du testresultaten för den produktlinje och tjocklek du köper, inte ett resultat för en annan produkt.
Vad bör du kontrollera i en proformafaktura för plywood?
Proformafakturan är där offerten blir en order, och det är dokumentet din deposition betalar mot. Kontrollera den rad för rad innan du betalar.
- Säljaren: det registrerade företagsnamnet, som ska stämma med Vietnams nationella företagsregister.
- Bankkontot: i samma företags namn; varje senare ändring bekräftas per telefon på ett nummer du redan har.
- Varje rads fullständiga specifikation: storlek, tjocklek och tolerans, kärna, faner, lim och limningsklass, emissionsklass, yt- och baksideskvaliteter, slipning, fuktkvot.
- Kvantiteter: skivor och kubikmeter per rad, och summan.
- Enhetspris, valuta och totalsumma.
- Incoterm och namngiven hamn.
- Betalningsvillkor: deposition och resterande belopp, med utlösaren för restbetalningen.
- Skeppningsfönster: produktionstid efter deposition och senaste skeppningsdatum.
- Emballage och märkning.
- Dokument som ska levereras: faktura, packlista, konossement, ursprungsintyg och eventuella emissions-, FSC- eller EUDR-handlingar.
- Referens till godkänt prov: etiketten på det signerade provet.
- Giltighet: datumet efter vilket priset måste bekräftas igen.
Varje rad som skiljer sig från offerten du valde är en ändring. Fråga varför innan du betalar.
Vad ingår i köpeavtalet efter proforman?
För en första order tillför ett kort köpeavtal de klausuler som proformafakturan oftast utelämnar. De kostar inget att skriva och sparar veckor om något går fel.
- Inspektion: vem som inspekterar, när, mot vilket prov, och vad som händer om det underkänns.
- Toleranser och acceptans: vilka mått som avgör om varan är godkänd.
- Reklamationer: hur snart en reklamation måste göras efter ankomst, vilka bevis som krävs och vilka åtgärder som gäller.
- Försening: vad som händer om skeppningen blir sen.
- Force majeure och tillämplig lag.
- Dokument för din marknad: EUDR-underlag för EU från den 30 december 2026 (30 juni 2027 för mindre aktörer som inte omfattas av EUTR), emissionscertifikat, prestandadeklarationer där CE gäller.
Vår guide om reklamationer på plywoodkvalitet förklarar hur du skriver reklamationsklausulen.
Guide till plywoodofferter: enheter, valuta, giltighet och prisändringar
Den här guiden till plywoodofferter är inte komplett utan det finstilta, eftersom enheterna, valutan och giltighetsdatumet ändrar vad ett pris betyder. Två offerter kan ange samma siffra och ändå kosta dig olika mycket.
| Rad i det finstilta | Vad du kontrollerar | Varför det spelar roll |
|---|---|---|
| Prisenhet | Per kubikmeter, per skiva eller per container | Räkna om alla offerter till samma enhet före jämförelsen |
| Volymmetod | Nominell storlek och tjocklek används för kubikmeterna | En annan metod ändrar priset per panel |
| Valuta | US-dollar, euro eller annan valuta | Valutarisken ligger hos den som betalar i den utländska valutan |
| Giltighet | Datumet till vilket priset står fast | Faner- och limpriser rör sig; en utgången offert är en ny förhandling |
| Prisjustering | Om priset kan ändras mellan proformafakturan och skeppningen | Ett fast pris skyddar dig, ett öppet gör det inte |
| Kvantitetsbas | Skivor, paket och m³ per container | Avslöjar korta paket och olika lastplaner |
| Bankkostnader | Vem som betalar avsändar-, mellanhands- och mottagarbankens avgifter | Små per order, kännbara över ett år |
Hur räknar du om ett pris per kubikmeter till ett pris per skiva?
Multiplicera priset per kubikmeter med volymen för en skiva. För en skiva på 1220 × 2440 × 18 mm är volymen cirka 0,0536 m³, så priset per skiva är priset per kubikmeter gånger 0,0536. Gör samma sak för varje tjocklek i ordern, och du kan jämföra en offert per skiva med en per kubikmeter på samma bas.
Varför ändras plywoodpriser mellan offert och order?
Plywood prissätts utifrån faner, lim, energi och arbete, och fanerpriserna rör sig med tillgången på timmer. En fabrik som håller sin offert under en kort giltighetstid är ärlig om det. Bekräfta priset i proformafakturan och betala depositionen endast mot det bekräftade beloppet.
Hur förhandlar du när offerterna är jämförbara?
Förhandling fungerar bara när varje offert beskriver samma uppbyggnad. Då handlar samtalet om verkliga skillnader, inte om information som saknas.
- Dela uppbyggnaden, inte konkurrentens pris: berätta för varje fabrik vilken specifikation du valt och be om deras bästa anbud på den uppbyggnaden.
- Byt specifikation mot pris där användningen tillåter: en lägre kvalitet på baksidan, en vidare tolerans för emballagepaneler, ett annat kärnträslag.
- Byt volym mot pris: ett schema med återkommande containrar är värt mer för en fabrik än en enskild order.
- Byt villkor mot pris: en remburs eller en snabbare restbetalning sänker fabrikens risk.
- Håll kvalitetsraderna fasta: kärnans kvalitet, lim och limningsklass, emissionsklass och tolerans är de rader som ger reklamationer när de glider.
- Sätt den överenskomna uppbyggnaden i proformafakturan före depositionen, oförändrad.
En fabrik som sänker priset utan att ändra något skriftligt kan planera att ändra panelen i stället. Fråga vad som ändras när priset faller.
Vad är en rimlig marginal mellan offerter?
När två offerter beskriver samma skrivna uppbyggnad från verifierade fabriker är skillnaden oftast liten: marginaler, effektivitet och hur full varje fabriks orderbok är. Ett stort gap på samma uppbyggnad är en fråga, inte ett fynd. Ta prov från båda och mät dem mot deras offerter innan du väljer.
Varningssignaler i en plywoodoffert
Vissa offerter säger mer genom vad de utelämnar än genom vad de säger. Dessa tecken förtjänar en fråga innan du går vidare.
| Varningssignal | Vad det ofta betyder | Vad du bör fråga |
|---|---|---|
| Tjocklek utan tolerans | Panelerna kan komma fram tunna | Toleransen skriftligt |
| ”Lövträkärna” eller ingen kärna namngiven | Blandad eller låg kärnkvalitet | Träslag och kvalitet |
| Inget lim eller limningsklass | Billigaste hartsen | Limtyp, limningsklass och certifikat |
| Inget antal faner | Färre och tjockare faner | Antalet faner, räkna sedan på provet |
| Pris långt under de andra | En annan, billigare uppbyggnad | Vad som skiljer, skriftligt |
| Full betalning före produktion | Risken flyttas till dig | Deposition och restbetalning mot konossement, eller remburs |
| Inget giltighetsdatum | Priset kan ändras efter depositionen | Giltighet och priset i proformafakturan |
| Bankkonto i ett annat namn | Möjligt bedrägeri | Stanna och verifiera per telefon |
Vår guide om hur du undviker bedrägerier när du köper plywood från Vietnam går igenom bedrägerisidan på djupet.
Hur skriver Minh Thanh Plywood en offert?
Vi skriver varje offert så att den går att jämföra rad för rad. Varje rad anger uppbyggnad, emballage och villkor, och priset gäller bara den uppbyggnaden.
| Rad | Vad vår offert anger |
|---|---|
| Storlek och tjocklek | 1220 × 2440 mm eller 1250 × 2500 mm, tjocklek med tolerans per produktlinje |
| Kärna | Styrax eller eukalyptus som standard, akacia och furu på beställning; kvalitet och fogning |
| Faner och pressning | Antal faner; dubbelpressning för möbelpaneler |
| Lim och emission | UF-lim vid E0-emission, eller det lim din användning kräver; CARB P2 / TSCA Title VI |
| Yta och baksida | Träslag och kvalitetspar, fastställt av det godkända provet |
| Slipning och fuktkvot | Slipad eller kalibrerad; 8–12 % fuktkvot vid avsändning |
| Emballage | Skivor per paket, pall, skyddsskivor, band och märkning |
| Kvantitet | Skivor och m³ per rad, paket per container |
| Pris och villkor | Från US$350/m³ möbel och US$250/m³ kommersiell (oktober 2026); FOB Hai Phong, CFR eller CIF |
| Betalning och ledtid | 30 % deposition, 70 % mot skannat konossement eller oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument; produktion efter deposition |
| Minimum | En 40HC, blandad enligt överenskommelse; fria prover |
Skicka din specifikation via sidan om möbelplywood, eller fyll i vår checklista för plywoodförfrågan, så svarar vi med en skriftlig offert du kan lägga bredvid vilken annan som helst.
Svar på inköparnas frågor
Varför skiljer sig två offerter på 18 mm plywood så mycket?
Därför att de oftast beskriver olika paneler. Kärnans träslag och kvalitet, antalet faner, limmet och limningsklassen, den verkliga tjockleken, ytfaneret och dess kvalitet, slipning, emballage och Incoterm ändrar alla kostnaden. Lägg båda offerterna på samma blad, rad för rad, innan du jämför totalsummorna.
Vad bör jag kontrollera i en proformafaktura för plywood?
Kontrollera säljarens registrerade namn och bankkonto, och den fullständiga specifikationen för varje rad. Kontrollera sedan kvantiteter i skivor och kubikmeter, enhetspris och valuta, Incoterm och hamn, betalningsvillkor och skeppningsfönster. Avsluta med toleranser, emballage och märkning, dokumenten som ska levereras, referensen till det godkända provet och giltighetsdatumet.
Bör jag jämföra plywoodpriser per skiva eller per kubikmeter?
Använd båda. Per kubikmeter jämför materialet mellan tjocklekar; per skiva är vad du säljer eller använder. Kontrollera att kubikmeterna är beräknade från nominell storlek och tjocklek, och att båda offerterna använder samma metod.
Vad är skillnaden mellan FOB och CIF när man köper plywood från Vietnam?
Vid FOB bokar och betalar du sjöfrakt och försäkring från den vietnamesiska hamnen; vid CIF gör fabriken det. Kostnader på destinationsorten, tull och inrikestransport ligger hos dig i båda fallen, och risken går över till dig vid lastning i båda fallen.
Kan jag blanda olika plywoodprodukter i en container?
Ja, oftast. Hos Minh Thanh Plywood kan en 40HC bära flera tjocklekar, ytkvaliteter eller produkter enligt överenskommelse, i hela paket. En offert för en blandad container bör prissätta varje rad separat.
Hur mycket påverkar kärnans träslag priset på plywood?
Kärnan utgör merparten av panelens volym, så den påverkar priset mer än någon annan rad. Den ändrar också vikten: en 18 mm-skiva väger cirka 26,8 kg med styraxkärna, 31,1 kg med akacia och 34,8 kg med eukalyptus, vilket ändrar hur många kubikmeter som ryms i en container.
Hur vet jag den verkliga tjockleken på plywooden i offerten?
Be om tjocklekstoleransen skriftligt och mät prover med skjutmått i hörnen och mitt på kanterna. En offert som bara anger nominell tjocklek lämnar den verkliga tjockleken öppen.
Är den lägsta plywoodofferten alltid den bästa?
Den kan vara det, när dess skrivna uppbyggnad stämmer med de andras och säljaren är verifierad. Oftare bär den lägsta offerten en billigare kärna, färre faner, ett svagare lim, en tunnare panel eller en vidare tolerans. Prissätt skillnaderna innan du bestämmer.
Hur länge är en plywoodoffert giltig?
Fabriker anger oftast en kort giltighetstid eftersom faner- och limpriser rör sig. Kontrollera datumet på offerten och bekräfta priset i proformafakturan innan du betalar depositionen.
Vad är ett jämförelseblad för plywoodofferter?
En tabell med en rad per specifikationspunkt och en kolumn per leverantör: kärna, faner, limningsklass, emission, tjocklek och tolerans, yta och baksida, slipning, storlek, fuktkvot, emballage, kvantitet, pris, Incoterm, betalning, ledtid och giltighet. Tomma fält är frågor att skicka tillbaka.
Vilka dokument bör en plywoodoffert lista?
Handelsfaktura, packlista, konossement och ursprungsintyg som standard, plus emissionscertifikat, testresultat, FSC-anspråk, EUDR-underlag eller prestandadeklaration där din marknad eller produkt kräver det.
Hur jämför jag plywoodofferter från en fabrik och ett handelsföretag?
Jämför den skrivna uppbyggnaden först och fråga sedan handlaren vilken fabrik som pressar panelen. När uppbyggnaden är densamma har fabrikens pris en marginal mindre; när den skiljer sig förklarar uppbyggnaden mer av gapet än marginalen gör.
Hur jämför jag offerter från olika fabriker?
Lägg alla offerter på samma jämförelseblad, en rad per specifikationspunkt och en kolumn per fabrik, och gör varje tomt fält till en fråga i stället för att gissa. Räkna sedan om priserna till samma enhet, valuta och Incoterm, och prissätt varje skillnad i kärna, faner, limningsklass, verklig tjocklek, yta och emballage. Avsluta med att verifiera säljaren och mäta proverna mot deras egna offerter.
Vilka kostnadsposter ska jag jämföra?
Panelens uppbyggnad är den största posten: kärnans träslag och kvalitet, antal faner, lim och limningsklass, verklig tjocklek och ytfaner. Lägg till emballage, kvantitet i skivor och m³ per container, pris per enhet, sjöfrakt och försäkring, kostnader på destinationsorten, tull och inrikestransport samt bankavgifter för betalningen. Betalningsvillkor och ledtid hör också dit: full betalning före produktion kostar i risk även när priset ser lägre ut.
Vilken limningsklass ska jag välja för plywood?
Limningsklassen anges enligt EN 314-2 som limningsklass 1, 2 eller 3, beroende på hur bindningen tål fukt. En offert bör ange både limtyp och limningsklass, och samma två rader ska gå igen i proformafakturan så att det du jämförde är det du beställer.
Vilken formaldehydgräns gäller i EU?
Sedan den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII, post 77, möbler och träbaserade produkter till 0,062 mg/m³ i hela EU enligt förordning (EU) 2023/1464. E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ (0,1 ppm), så E1 ensamt bevisar inte längre att gränsen hålls. Be om certifikatnummer och ett färskt testresultat för den produktlinje du köper.