Kalibrerad plywood är plywood som slipats till en jämn, kontrollerad tjocklek över hela skivan och från skiva till skiva, så att varje skiva i en sats mäter lika. För svenska möbeltillverkare och betongentreprenörer i Svenskfinland är det skillnaden mellan delar som passar direkt och delar som måste justeras. Hos Minh Thanh Plywood pressas och kalibreras kärnskivan innan ytfaneret läggs på, och därefter slipas skivan till ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm. Här beskrivs hur den tillverkas och när den är värd sitt pris.
Vad är kalibrerad plywood?
Kalibrerad plywood är plywood som slipats till en kontrollerad, jämn tjocklek, så att varje punkt på en skiva och varje skiva i en sats mäter lika inom en angiven tolerans. I möbelplywood är den toleransen typiskt ±0,2–0,3 mm.
Kalibrering är ett steg, inte ett träslag eller en kvalitet. Vilket ytfaner som helst kan ligga på en kalibrerad skiva: björk, poppel, EV, okoumé, furu. Det ordet tillför är ett löfte om tjockleken, och det löftet är vad en möbellinje, en CNC-fräs eller en lamineringspress vilar på.
Vad kalibrerad plywood betyder i en specifikation
I en köpares specifikation betyder kalibrerad plywood tre saker: skivan är slipad på båda sidor, tjockleken hålls inom en angiven tolerans, och tjockleken är jämn både inom skivan och mellan skivor.
| Vad ”kalibrerad” lovar | Vad ordet inte säger |
|---|---|
| Slipad på båda sidor | Vilket ytfaner eller vilken kvalitet |
| En tjocklekstolerans, till exempel ±0,2 mm | Vilket lim eller vilken emissionsklass |
| Jämn tjocklek inom samma skiva | Fuktkvot |
| Jämn tjocklek mellan skivorna i satsen | Planhet vid lagring |
Eftersom ordet i sig inte säger någon siffra bör en bra order ange talet: ”kalibrerad, slipad på båda sidor, ±0,2 mm”. De övriga raderna (ytfaner, kärna, lim, emission, fuktkvot) måste fortfarande anges var för sig.
Hur tillverkas kalibrerad plywood?
Hos Minh Thanh pressas en kalibrerad möbelskiva två gånger, med ett kalibreringssteg däremellan. Kärnskivan pressas och kalibreras, sedan pressas ytfaner och baksida på den och skivan slipas.
- Sortera kärnfaneret. Möbelskivor använder kärnfaner i kvalitet A, sorterat så att tjocka och tunna ark inte möts i samma skiva.
- Häfta kärnan. Kärnlagren häftas både i längd- och tvärriktning, vanligen de yttre 2–4 lagren och alla lager på begäran, så att faneret inte öppnar sig till springor.
- Pressa kärnskivan. Det korslagda kärnfaneret limmas och varmpressas till en skiva.
- Kalibrera kärnan. Kärnskivan slipas till jämn tjocklek.
- Pressa ytfaner och baksida. Ytfaner, vanligen 0,2–0,5 mm tjockt, pressas på den kalibrerade kärnan.
- Slipa och polera skivan. Båda sidorna slipas till slutlig tjocklek och poleras.
- Mät och packa. Tjockleken kontrolleras mot orderns tolerans och skivorna packas liggande.
Det är kalibreringen av kärnan som gör att den avslutande slipningen kan göras lätt. Ett tunt ytfaner tål inte djup slipning, så en skiva som pressats en gång med ojämn kärna behåller antingen sina tjocklekssteg eller tappar ytfaner där den slipas plan.
Kalibrerad plywood jämfört med vanlig plywood
Kalibrerad plywood skiljer sig från vanlig kommersiell plywood i pressning, slipning och tolerans, och de skillnaderna avgör var de olika typerna används.
| Egenskap | Kalibrerad möbelplywood | Vanlig kommersiell plywood |
|---|---|---|
| Pressning | Två gånger: kalibrerad kärna, sedan ytfaner | En gång |
| Kärna | Kvalitet A, häftad | Kvalitet AB, löst lagd eller fogad |
| Slipning | Båda sidorna, till uppmätt tjocklek, polerad | Ingen eller lätt |
| Tjocklekstolerans | ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm | ±0,5 mm |
| Längd och bredd | ±2 mm | ±2 mm |
| Yta | Synlig kvalitet, förberedd för UV | Brukskvalitet |
| Typisk användning | Möbler, skåp, CNC-delar, laminerade skivor | Emballage, dold konstruktion, allmän användning |
Prisdifferensen följer arbetet: mer fanersortering, en andra presscykel och kalibrerad slipning. För en del som bearbetas och ytbehandlas tjänar det arbetet in sig i möbellinjen.
Vilken tjocklekstolerans klarar kalibrerad plywood?
Kalibrerad möbelplywood från Minh Thanh hålls inom ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm, mätt vid avsändning vid 8–12 % fuktkvot. På en 18 mm skiva vid ±0,2 mm ligger varje mätvärde mellan 17,8 och 18,2 mm.
| Nominell tjocklek | Acceptområde ±0,2 mm | Acceptområde ±0,3 mm |
|---|---|---|
| 9 mm | 8,8–9,2 mm | 8,7–9,3 mm |
| 12 mm | 11,8–12,2 mm | 11,7–12,3 mm |
| 15 mm | 14,8–15,2 mm | 14,7–15,3 mm |
| 18 mm | 17,8–18,2 mm | 17,7–18,3 mm |
Tjocklekstolerans för plywood ger siffrorna för varje produktlinje och en mätmetod vid lossning eller ankomst.
Var kalibrerad tjocklek betyder mest
Kalibrerad plywood lönar sig där en skiva bearbetas, kantlistas, lamineras eller ytbehandlas, eftersom varje sådant steg förutsätter konstant tjocklek.
- CNC-fräsning och utläggning av delar. Fick- och spårdjup hålls konstanta och skivorna ligger plant på vakuumbordet.
- Kantlistning. En kantlist dimensionerad för skivan möter båda sidorna utan överlapp eller blottad kärna.
- Laminering och HPL. En konstant tjocklek ger jämnt presstryck, så tunna ställen syns inte som svackor under en glansig yta.
- UV- och lacklinjer. Valsbeläggare når hela ytan; båda möbelytfanerna från Minh Thanh är förberedda för UV för köparens egen ytbehandling.
- Möbler i platta paket. Excenterlås, dyvlar och spår stämmer från första till sista skivan.
- Lådor och skåpbaksidor. Skivorna glider i spåren utan att behöva tvingas på plats eller skramla.
För betongform, emballage och dold konstruktion ger merarbetet lite; en vanlig skiva på ±0,5 mm är det kostnadseffektiva valet där.
Vilken kärna passar bäst för kalibrerad plywood?
Styrax- och eukalyptuskärnor kalibreras båda bra när kärnan häftas och pressas två gånger; valet gäller vikt och kantfärg mot hårdhet.
| 18 mm, 1220 × 2440 mm | Styraxkärna | Eukalyptuskärna |
|---|---|---|
| Beräknad densitet | 500 kg/m³ | 650 kg/m³ |
| Vikt per skiva | 26,8 kg | 34,8 kg |
| Kant | Ljus, jämn | Rosa till rödbrun |
| Skivor per 40HC-container | 990 skivor | 795 skivor |
| Bäst för | Lätta möbeldelar, synliga kanter | Hårdare, tyngre delar |
Plywood med styraxkärna tar upp vikter för varje tjocklek och de ytfaner som passar en vit kärna.
Kalibrerad plywood från Vietnam: det här tillverkar Minh Thanh
Kalibrerad plywood från Vietnam är standardutförandet i Minh Thanhs linje för möbler och inredning, tillverkad i Ha Hoa, Phu Tho, med Europa som huvudmarknad. Varje skiva i möbelkvalitet pressas två gånger och slipas; någon separat ”kalibrerad” kvalitet behövs inte.
| Post | Minh Thanhs kalibrerade möbelplywood |
|---|---|
| Tjocklek | 3–40 mm; tunna skivor 3–5 mm alltid 5-lagers |
| Mått | 1220 × 2440 mm, 1250 × 2500 mm; specialmått som 1220 × 2500 mm |
| Kärnor | Styrax eller eukalyptus; akacia och furu på beställning |
| Ytfaner | EV, poppel, björk, okoumé, furu; andra på begäran |
| Tolerans | ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm |
| Lim och emission | UF-lim vid emission E0; MR eller fenollimmad WBP enligt specifikation |
| Certifiering | CARB P2 / TSCA Title VI, ICTT-anläggning nr 23024 |
| Kapacitet | 50 000+ m³ per år |
Certifieringen följer CARB:s program för kompositprodukter av trä och EPA:s formaldehydstandarder för träbaserade kompositprodukter (kontrollerat 20 oktober 2026).
Gränsen för fanerkärnad lövträplywood är 0,05 ppm formaldehyd enligt 40 CFR 770.10.
Inom EU gäller EN 636 för plywood för torra, fuktiga respektive utomhusförhållanden; den svenska utgåvan heter SS-EN 636 och ges ut av SIS, medan den finländska är SFS-EN 636. Sedan 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehydavgivningen från möbler och varor av trä till 0,062 mg/m³ i EU (förordning (EU) 2023/1464); E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ och räcker därför inte ensamt som bevis. CE-märkning och prestandadeklaration krävs bara för plywood för byggnadsverk enligt EN 13986 (förordning (EU) 305/2011) — möbelplywood behöver ingen.
Tillskurna skivor, en skiva delad i 4, 6 eller 8 delar, levereras regelbundet till Italien och andra europeiska marknader.
Kalibrerad tunn plywood, 3–5 mm
Tunna skivor på 3–5 mm är där kalibreringen är svårast och syns mest. En 4 mm lågbotten eller skåpbaksida sitter i ett spår, så några tiondels millimeter avgör om den glider in eller måste tvingas på plats.
Minh Thanh bygger varje skiva på 3–5 mm som 5-lagers. En 3 mm skiva är ett kärnfaner, två mellanfaner och två ytfaner; skivor på 4 och 5 mm är tre kärnfaner och två ytfaner, där kärnfanerets tjocklek väljs för att nå måttet, till exempel en 4 mm möbelskiva på tre stycken 1,3 mm styraxfaner. Förstklassigt tunt faner är en bristvara, så 4 mm kan ta längre tid; standarden sänks inte för att det ska gå snabbare.
För tunna kalibrerade skivor: skriv både toleransen och spåret de ska passa i, till exempel ”4 mm, ±0,2 mm, för ett 4,5 mm spår”, så att fabriken kan kontrollera passningen på provet.
Pris för kalibrerad plywood
Möbelplywood från Minh Thanh, kalibrerad som standard, börjar på US$350/m³ (indikativt, oktober 2026), mot US$250/m³ för kommersiell plywood. Slutpriset beror på ytfaner, kärna, lim, tjocklek, mått, kvantitet och leveransvillkor.
Det som påverkar priset på en kalibrerad skiva, i ordning efter effekt:
- Ytfanersort och kvalitet. Importerad björk D+/D kostar mer än EV eller poppel.
- Tjocklek. Tunna skivor kräver mer faner och fler presscykler per kubikmeter.
- Lim och emission. MR- eller fenollimmade WBP-bindningar kostar mer än UF vid E0.
- Tolerans. ±0,2 mm kräver mer sortering och slipning än ±0,3 mm.
- Mått och kapning. Specialmått och tillskärning tillför hantering.
Priser lämnas FOB Hai Phong, CFR eller CIF, med 30 % i förskott och 70 % mot skannat konossement, eller en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument.
Vad kostar kalibrerad plywood i Indien, och vilken kvalitet är det?
Köpare i Indien beställer kalibrerad plywood efter limklass och IS-nummer: MR-, BWR- och BWP-kvaliteterna för allmän plywood följer IS 303, och marin plywood, som använder en BWP-bindning, följer IS 710. Minh Thanhs skivor med UF-lim vid E0 ligger i inomhusklassen MR; MR- eller fenollimmade WBP-bindningar enligt specifikation ligger i de vattenbeständiga klasserna BWR och BWP. Det är limklasser, inte träkvaliteter, så ytfaner och kärna specificeras separat. Indiamärket på en skiva är ett separat godkännande från limmet: säg till om din köpare efterfrågar det innan du begär offert.
Indisk detaljhandel visar vad en kalibrerad skiva måste slå. Tillverkares listpriser för kalibrerad plywood på Plyneer börjar från Rs 1 463 och når Rs 2 555 per skiva (sett oktober 2026). Guider från återförsäljare anger en 18 mm MR-skiva i 8 × 4 ft till omkring Rs 1 280–4 320 och en 18 mm BWP-skiva till omkring Rs 4 480–11 170 (Evospace plywood grade guide, 2026).
| En skiva 8 × 4 ft, 18 mm (1220 × 2440 mm) | Beräkning |
|---|---|
| Volym | 0,0536 m³ |
| Rå FOB vid US$350/m³ | US$18,75, omkring Rs 1 780 vid Rs 94,92 per US$ |
| Andel av sjöfrakt | 40HC-container vid US$1 500–2 400 över 990 skivor: omkring Rs 144–230 |
| Tullat, cirka 32 % på CIF | omkring Rs 2 540–2 650 före hamnhantering och inlandstransport |
Detta är ett rått FOB-exempel, inte ett skivpris: US$350/m³ är startpriset för möbellinjen, och den verkliga siffran rör sig med ytfaner, lim och tjocklek. Butikspriset som en återförsäljare sätter tillför hamnhantering, inlandstransport och marginal. Jämför kostnaden framme hos köparen med de Rs 1 280–4 320 som en 18 mm MR-skiva betingar i butik och du ser var en direktimport passar; för vattenbeständiga kvaliteter, begär FOB-priset för det lim du behöver och gör samma räkning mot de Rs 4 480–11 170 som en återförsäljare begär för en 18 mm BWP-skiva.
Tullen på plywood under HS 4412 uppgår sammantaget till omkring 32 % av CIF-värdet: 10 % grundtull, 1 % AIDC, 10 % tilläggsavgift på dessa och 18 % IGST (sammanställda källor, kontrollerat oktober 2026; bekräfta vilken författning som gäller för din hamn innan du binder dig).
Rutter och ledtider: Hai Phong till Nhava Sheva tar 18–20 dagar, till Chennai 15–20 dagar och till Mundra 19–23 dagar enligt publicerade tidtabeller, och en 40HC-container offereras till US$1 500–2 400 till Mundra eller Nhava Sheva. Skicka kvalitet, tjocklek och hamn med ordern, så offererar Minh Thanh CIF Nhava Sheva, Chennai eller Mundra.
Så kontrollerar du kalibrerad plywood vid ankomst
Kontrollera kalibrerad plywood med skjutmått på flera punkter per skiva och med fuktmätare på samma skivor. En skiva är kalibrerad enligt ordern bara om varje mätvärde ligger inom toleransbandet.
- Välj ut provskivor från toppen, mitten och botten av flera paket.
- Mät nio punkter per skiva: fyra hörn, fyra kantmittpunkter och mitten, en bit in från kanterna.
- Anteckna spridningen inom varje skiva, inte bara enskilda mätvärden.
- Kontrollera fuktkvoten: 8–12 % vid avsändning; en fuktig skiva mäter tjockt.
- Titta på ytorna i släpljus efter genomslipning, där ytfaneret slipats bort.
Varje leverans från Minh Thanh fotograferas och filmas före lastning, och köparen får bilderna och videon.
Så beställer du kalibrerad plywood
Beställ kalibrerad plywood genom att skriva toleransen som ett tal, med ytfaner, kärna, lim och mått på samma rad:
18 mm × 1220 × 2440 mm, kalibrerad, slipad och polerad på båda sidor, ±0,2 mm; kärna: styrax, häftad; ytfaner/baksida: poppel A/B; UF-lim vid emission E0; fuktkvot 8–12 %; 1×40HC-container, CIF din hamn.
Minsta order är en 40HC-container, med blandade specifikationer enligt överenskommelse, och produktionen tar 15–45 dagar efter förskottet. Minh Thanh skickar kostnadsfria prover så att du kan mäta en kalibrerad skiva före beställning. Skicka din specifikation till [email protected] eller WhatsApp +84 988 586 601; svar kommer inom några timmar.
Är kalibrerad plywood värd sitt pris?
Kalibrerad plywood är värd sitt pris för varje del som bearbetas, kantlistas, lamineras eller ytbehandlas, och sällan värd det för dolda eller tillfälliga användningar. Testet är enkelt: om en skillnad på 0,5 mm mellan två skivor skulle synas eller kosta arbetstid, köp kalibrerad.
| Användning | Kalibrerad? |
|---|---|
| Köks- och badrumsskåp | Ja |
| Garderober, dörrar, lådor | Ja |
| CNC-skurna möbler och möbler i platta paket | Ja |
| HPL-, laminat- eller lackytor | Ja |
| Väggpaneler och butiksinredning | Ja |
| Emballage och lådor | Nej: emballageplywood vid ±0,5–1,0 mm |
| Betongform | Nej: filmbelagd plywood vid ±0,5 mm |
Svar på inköparnas frågor
Vad betyder kalibrerad plywood?
Kalibrerad plywood är plywood som slipats till en kontrollerad, jämn tjocklek inom varje skiva och mellan skivor. Ordet lovar en tjocklekstolerans, typiskt ±0,2–0,3 mm på slipade möbelskivor, inte ett träslag eller en kvalitet.
Är kalibrerad plywood bra eller dålig?
Den är bra för varje del som bearbetas, kantlistas, lamineras eller beläggs, eftersom delarna passar utan omarbete. För betongform, emballage och dold konstruktion gör en vanlig skiva på ±0,5 mm jobbet till ett lägre pris.
Hur tillverkas kalibrerad plywood?
Kärnfaneren sorteras och häftas, pressas till en kärnskiva och slipas till jämn tjocklek; därefter pressas ytfaner och baksida på den kalibrerade kärnan och den färdiga skivan slipas och mäts.
Vad är skillnaden mellan kalibrerad och okalibrerad plywood?
Kalibrerad plywood är slipad till kontrollerad tjocklek, ofta ±0,2 mm, vanligen efter en kalibrerad kärna. Okalibrerad plywood pressas en gång och slipas lätt eller inte alls, vid omkring ±0,5 mm.
Vad kostar kalibrerad plywood från Vietnam?
Möbelplywood från Minh Thanh, linjen som kalibreras som standard, börjar på US$350/m³ (indikativt, oktober 2026). Ytfaner, kärna, lim, tjocklek, mått, kvantitet och leveransvillkor avgör slutpriset.
Vilken tjocklekstolerans har kalibrerad plywood?
Minh Thanh håller slipade möbelskivor inom ±0,2–0,3 mm, ned till ±0,2 mm, med längd och bredd på ±2 mm. Skriv siffran du behöver på ordern.
Är kalibrerad plywood samma sak som slipad plywood?
Inte alltid. All kalibrerad plywood är slipad, men slipad plywood är inte alltid kalibrerad: en lätt slipning rengör ytan utan att få skivan till en kontrollerad tjocklek. Kalibrering betyder slipning mot ett uppmätt mål.
Är kalibrerad plywood bra för CNC?
Ja. En konstant tjocklek håller fick- och spårdjup konstanta, låter skivorna ligga plant på ett vakuumbord och gör utläggningen av delar förutsägbar över en hel sats.
Kan kalibrerad plywood kapas till mått?
Ja. Minh Thanh delar en skiva i 4, 6 eller 8 delar på beställning, och tillskurna skivor levereras regelbundet till Italien och andra europeiska marknader.
Håller sig kalibrerad plywood plan?
En jämn tjocklek hjälper, men planheten beror också på balanserad uppbyggnad, fuktkvot på 8–12 % vid avsändning och plan, övertäckt lagring på jämna underlag.
Vad kostar kalibrerad plywood i Indien?
Indiska tillverkar listningar visar kalibrerade skivor från Rs 1 463 till Rs 2 555 styck. Ett rått FOB-exempel på 18 mm vid US$350/m³ ger omkring Rs 2 540–2 650 färdigtullat före hamnhantering och inlandstransport, vid omkring 32 % tull på CIF.
Vilken kärna är bäst för kalibrerad plywood?
Styrax- och eukalyptuskärnor kalibreras båda bra när kärnan häftas och pressas två gånger. Styrax ger en lättare skiva med ljus kant; eukalyptus ger en hårdare och tyngre skiva.
Vilka tullar och avgifter gäller vid import till Sverige eller Finland?
Tullen enligt CN 4412 är 7 % för björk-, poppel-, eukalyptus- och andra lövträdsfaner och 10 % för okoumé och listade tropiska faner; med EUR.1-intyg eller ursprungsdeklaration under EU–Vietnam-avtalet (EVFTA) gäller preferenstullen. Ett EORI-nummer krävs för import till EU, och importmomsen är 25 % i Sverige och 25,5 % i Finland. Kontrollera satsen i TARIC för ditt varunummer.
När börjar EUDR gälla för min plywoodimport?
EUDR (förordning (EU) 2023/1115) gäller från 30 december 2026 för stora och medelstora operatörer och från 30 juni 2027 för övriga mikro- och småföretag. Importören lämnar in förklaringen om tillbörlig aktsamhet och bruket levererar ursprungsdata med geolokalisering; brytdatum är 31 december 2020.
Vilken formaldehydgräns gäller i EU?
Sedan 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehydavgivningen från möbler och varor av trä till 0,062 mg/m³ i EU (förordning (EU) 2023/1464). E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ och räcker därför inte ensamt som bevis.