Att importera plywood från Vietnam till EU kräver en skriftlig specifikation, ett tullnummer under CN 4412, ett ursprungsbevis EUR.1 enligt EU–Vietnams frihandelsavtal, EUDR-dossiern med ursprungsdata och en deklaration om tillbörlig aktsamhet som importören lämnar in. För svenska möbeltillverkare, skivhandlare och betongentreprenörer – och för svenskspråkiga köpare i Finland – är det samma dokument som avgör tullklareringen, oavsett om containern går in via Göteborg eller via en tysk hubb. Minh Thanh Plywood skeppar möbelpaneler från Hai Phong med dessa filer, och Europa är vår huvudmarknad.
Hur importerar du plywood från Vietnam till EU, steg för steg?
Du importerar plywood från Vietnam till EU i tio steg, och ordningen spelar roll eftersom tre av dem (tullnummer, ursprungsbevis, EUDR-data) måste vara klara innan containern går. Här är sekvensen en europeisk importör följer med Minh Thanh, från första mejlet till panelerna på ditt lager.
- Registrera dig för tull. Skaffa ett EORI-nummer i ditt medlemsland; ditt tullombud använder det i varje deklaration.
- Skriv specifikationen. Användning, kärna, lim och emission, kvalitet på fram- och baksida, tjocklek, format, tolerans, emballage och kvantitet per rad.
- Godkänn ett gratisprov. Provet fastställer framsidan, färgen och kärnans uppbyggnad som ordern mäts mot.
- Fastställ tullnumret. Ditt tullombud bekräftar CN-undernumret under 4412 utifrån träslaget på framsidan, så att fakturan och deklarationen stämmer överens.
- Skriv under proformafakturan. FOB Hai Phong, CFR eller CIF; 30 % förskott via T/T, eller en oåterkallelig remburs, betalbar vid uppvisande av dokument.
- Samla in EUDR-data. Fabriken skickar EUDR-dossiern för din order: träslag, kvantitet, ursprung och geolokaliseringsfiler.
- Produktion och kontroll före lastning. 15–45 dagar efter förskottet; varje container fotograferas och filmas före lastning, och du får bilderna och filmen.
- Skeppningsdokument. Handelsfaktura, packlista, konossement och EUR.1; de återstående 70 % betalas mot det skannade konossementet.
- Tullklarering i EU. Ditt tullombud lämnar in deklarationen med tullnumret, EUR.1 och referensen till din deklaration om tillbörlig aktsamhet; du betalar tull och importmoms, eller skjuter upp momsen där ditt land tillåter det.
- Kontroll vid ankomst. Räkna paketen, mät skivorna med skjutmått och jämför framsidorna med provet innan panelerna går in i produktionen.
Steg 4, 6 och 8 är de som håller containrar kvar i en europeisk hamn. Resten av guiden tar dem i tur och ordning och visar sedan vad som skiljer sig från Tyskland till Spanien. Den allmänna processen för vilken marknad som helst finns i så importerar du plywood från Vietnam.
Vilken CN-kod och importtull gäller för vietnamesisk plywood i EU?
Plywood importeras till EU under nummer 4412 i Kombinerade nomenklaturen (CN), och undernumret följer träslaget i de yttre faneren. Framsidan du beställer avgör koden, så framsidan på fakturan måste stämma med framsidan på panelen.
Tabellen listar de undernummer som täcker Minh Thanhs paneler, med den konventionella tullsats som fastställs i Kombinerade nomenklaturen i förordning (EU) 2021/1832 (CN 2022), kontrollerad 3 oktober 2026. De gäller plywood som ”uteslutande består av skivor av trä … där varje faner inte överstiger 6 mm i tjocklek”.
| CN-undernummer | Yttre faner (framsida eller baksida) | Konventionell tull | Minh Thanhs paneler |
|---|---|---|---|
| 4412 33 10 | Björk (Betula spp.) på minst en sida | 7 % | Björkplywood, importerade björkfaner |
| 4412 33 20 | Poppel eller asp, utan björk | 7 % | Poppelplywood, många EV-faner |
| 4412 33 30 | Eukalyptus, utan björk eller poppel | 7 % | Eukalyptusfanerad plywood |
| 4412 34 00 | Annat icke-barrträ som inte nämns under 4412 33 | 7 % | Andra lövträdsfaner på beställning |
| 4412 31 10 | Okoumé, sapelli och andra listade tropiska träslag | 10 % | Okouméplywood, sapele på begäran |
| 4412 31 90 | Annat tropiskt trä | 7 % | Bintangor- och Gurjanfaner |
| 4412 39 00 | Barrträ på båda yttre faneren | 7 % | Furuplywood |
| 4412 41 till 4412 49 | LVL (fanerlaminat) | 10 % | LVL |
Satsen i tabellen är tredjelandsatsen. Med giltigt ursprungsbevis enligt EU–Vietnams frihandelsavtal (EVFTA) gäller i stället den preferenstullsats som visas i EU:s TARIC-databas. Avtalet har varit i kraft sedan den 1 augusti 2020. Ditt tullombud läser satsen för din exakta kod på importdagen, eftersom TARIC är den rättsliga referensen vid klareringen.
Tullen beräknas på tullvärdet, som är CIF-värdet vid EU:s gräns: varor plus frakt och försäkring till införselhamnen. En FOB-order betalar alltså tull på ett värde som inkluderar frakten du bokade.
Vilken framsida avgör koden när fram- och baksida skiljer sig?
Koden följer ”minst ett yttre faner”, så en björkframsida med poppelbaksida klassas som björk (4412 33 10). En panel med okouméframsida och eukalyptusbaksida hamnar under det tropiska numret. Skriv framsida och baksida separat i specifikationen, som i ”björk D+/D fram och bak, styraxkärna”, så följer koden av raden utan diskussion.
Vilka intyg krävs för att importera plywood till EU?
Två filer krävs enligt EU-lagstiftningen vid varje plywoodimport: importörens deklaration om tillbörlig aktsamhet enligt EUDR (från och med den 30 december 2026) och själva tulldeklarationen. Allt annat behövs antingen för lägre tull, bara för byggplywood, eller efterfrågas av dina egna kunder.
| Intyg eller fil | Krävs enligt | När det gäller | Vem som tar fram det |
|---|---|---|---|
| Deklaration om tillbörlig aktsamhet enligt EUDR | Förordning (EU) 2023/1115 | Varje plywoodimport från och med den 30 december 2026 | Importören lämnar in den; fabriken tar fram ursprungsdossiern |
| EUR.1 eller ursprungsförklaring | EVFTA | För att få preferenstull | Utfärdas i Vietnam för exportören |
| Prestandadeklaration och CE-märkning | Byggproduktförordningen, EN 13986 | Endast plywood för byggnadsverk | Tillverkaren av byggpanelen |
| Formaldehydbevis | REACH bilaga XVII post 77 | Möbler och träbaserade artiklar från och med den 6 augusti 2026 | Fabrikens kammartester; SGS-test enligt EN 717-1 på begäran |
| FSC-certifikat för spårbarhet | Din kund, inte lagen | När du säljer produkter med FSC-anspråk | Tillgängligt* |
| PPWR-test av förpackningar | Förordning (EU) 2025/40 | Förpackningar som släpps ut på EU-marknaden från och med den 12 augusti 2026 | SGS-rapport om Minh Thanhs fyra förpackningsmaterial |
*Levereras direkt eller genom kvalificerade partnerfabriker.
För en möbel- eller inredningspanel är den praktiska uppsättningen därför kort: EUDR-dossiern, EUR.1, den emissionsdokumentation dina kunder frågar efter och de fyra fraktdokumenten. Minh Thanh innehar CARB P2 / TSCA Title VI-certifiering som ICTT-fabrik nr 23024, ISO 9001:2015 (KAC25/0185) och TCVN 11902:2017 (VietCert 141.1-VNC-HC); europeiska möbelköpare accepterar CARB P2-certifikatet och kammarrapporterna som emissionsbevis. Hela listan över vad som följer med varje container finns i checklistan för importdokument för plywood.
Krävs EUDR-efterlevnad för plywoodimport till Europa?
Ja: plywood under nummer 4412 är en relevant produkt enligt EU:s avskogningsförordning, förordning (EU) 2023/1115, och EU-importören är den aktör som lämnar in deklarationen om tillbörlig aktsamhet i EU:s informationssystem (TRACES), som returnerar det referensnummer som din tulldeklaration ska ange. Datumen och rollerna nedan följer den ändrade texten efter förordning (EU) 2025/2650. Kontrollerat 2 oktober 2026.
- 30 december 2026: skyldigheterna gäller stora och medelstora aktörer samt mikroföretag och små företag som redan omfattas av EU:s timmerförordning, vilket inkluderar plywoodimportörer.
- 30 juni 2027: datumet för övriga mikroföretag och små företag som etablerats senast den 31 december 2024.
- Brytdatum 31 december 2020: virket måste komma från mark som inte avskogats efter det datumet och avverkas utan skogsdegradering efter det.
- Produktomfattning: plywood är ”ex 4412”, och begagnade varor och andrahandsvapor undantas enligt delegerad förordning (EU) 2026/2102.
EUDR ersätter EU:s timmerförordning (EUTR) från och med den 30 december 2026, med ett undantag: förordning (EU) nr 995/2010 gäller fortfarande till och med den 31 december 2029 för timmer som producerades före den 29 juni 2023 och släpptes ut på marknaden från och med den 30 december 2026.
Vem lämnar in deklarationen om tillbörlig aktsamhet: importören eller möbeltillverkaren?
Importören som först släpper ut plywooden på EU-marknaden lämnar in den, och deklarationens referens anges i tulldeklarationen. En möbelfabrik som köper panelerna av importören och bygger skåp av dem är en nedströmsaktör: den lämnar inte in någon deklaration, men den första nedströmsaktören samlar in referenserna och behåller dem i fem år. Nedströmsaktörer som inte är små eller medelstora företag registrerar sig också i EU:s informationssystem.
Vad innebär låg risk för vietnamesisk plywood?
Vietnam finns på lågrislistan i genomförandeförordning (EU) 2025/1093, som tillämpas på EUDR:s riskklassificering av länder. Enligt artikel 13 i EUDR får en aktör göra en förenklad tillbörlig aktsamhet när varje råvara i produkten kommer från lågriskländer: importören samlar fortfarande in informationen enligt artikel 9, men behöver inte göra den fullständiga riskbedömningen. Myndigheterna kontrollerar minst 1 % av aktörerna varje år för lågriskursprung, mot 3 % för standardrisk och 9 % för hög risk.
I en panel från Minh Thanh består kärnan av vietnamesiskt plantagevirke (vit styrax eller eukalyptus som standard, akacia och furu på beställning) och faneren är vietnamesiska eller importerade, som björk och okoumé. När en framsida kommer från ett land utanför lågrislistan täcker den förenklade tillbörliga aktsamheten inte längre hela panelen, så framsidans ursprung hör hemma i specifikationen.
Vad innehåller EUDR-dossiern från en vietnamesisk plywoodfabrik?
EUDR-dossiern är den uppsättning ursprungsdata som din deklaration om tillbörlig aktsamhet bygger på, och Minh Thanh levererar den med varje order. Den följer informationslistan i artikel 9.1 i förordning (EU) 2023/1115.
| Datafält | Vad förordningen kräver | Vad du får för en plywoodorder |
|---|---|---|
| Produktbeskrivning | Handelsnamn och produkttyp | Panelbeskrivning per specifikationsrad |
| Träslag | Trivialnamn och fullständigt vetenskapligt namn | Träslag i kärna samt faner på fram- och baksida |
| Kvantitet | Nettovikt, volym eller antal | m³ och skivor per rad, i linje med packlistan |
| Produktionsland | Varje land där virket producerades | Vietnam för plantagekärnan; ursprungsland för importerade faner |
| Geolokalisering | Alla markskiften där virket producerades | Koordinater för skiften och polygonfiler |
| Datum eller tidsintervall | När virket producerades på skiftena | Avverkningsperiod per skifte |
Två tekniska regler styr geolokaliseringsfilerna. Koordinater använder minst sex decimaler (artikel 2.28), och varje skifte större än 4 hektar beskrivs som en polygon, inte som en enskild punkt. Ett plantageblock i norra Vietnam är ofta större än 4 hektar, så räkna med polygonfiler i stället för en punktlista.
Det finns inget officiellt ”EUDR-certifikat” som ersätter den tillbörliga aktsamheten. Det som skyddar importören är fullständiga data, en inlämnad deklaration och underlag som sparas i fem år. Dossierns format och hur den kopplas till informationssystemet visas på vår sida om EUDR-spårbarhet.
När ska EUDR-data vara på plats?
Innan containern går. Referensen till deklarationen om tillbörlig aktsamhet måste finnas innan du lämnar in tulldeklarationen, och en och samma deklaration kan täcka flera sändningar inom den omfattning och kvantitet som angetts. Begär dossiern tillsammans med proformafakturan, lämna in deklarationen medan containern är till sjöss, och ombudet har referensen den dag fartyget lägger till.
Behöver plywood CE-märkning eller prestandadeklaration i EU?
Endast plywood som släpps ut på marknaden för byggnadsverk behöver en prestandadeklaration (DoP) och CE-märkning, enligt den harmoniserade standarden EN 13986 för träbaserade skivor i byggnadsverk. Möbel-, skåp- och annan plywood för icke-konstruktionsändamål ligger utanför den omfattningen och levereras utan en prestandadeklaration för byggprodukter.
Skillnaden är den avsedda användningen, som du anger i ordern:
- Möbel- och andra icke-konstruktionspaneler (kök, garderober och butiksinredning): ingen CE-märkning för byggprodukter; emissionsbevis och EUDR-data är vad köparna frågar efter.
- Bärande och icke-bärande byggpaneler (golv, tak- och väggbeklädnad, permanenta invändiga vägg- och takpaneler): prestandadeklaration och CE-märkning enligt EN 13986. Limningsklassen testas enligt EN 314 för den deklarerade användningsklassen.
- Emballageplywood: ingen CE-märkning; reglerna för pallar och lådor i de följande avsnitten gäller.
CE-märkning för Minh Thanhs byggpaneler är tillgänglig*, och limningen bestäms i ordern: MR eller melaminförstärkt för fuktiga inomhusmiljöer, fenolisk (WBP) för utomhus- och formändamål. Vårt byggprogram finns på sidan om byggplywood.
*Levereras direkt eller genom kvalificerade partnerfabriker.
Vilka EN-standarder bör en europeisk plywoodorder ange?
Ange EN-standarden för varje egenskap i inköpsordern, eftersom var och en är en separat testrapport som en europeisk köpare eller besiktningsman kan begära. Utan dem går det inte att kontrollera ”bra lim” och ”plana skivor” vid ankomst. För svenska köpare är den svenska utgåvan SS-EN 636, utgiven av SIS, och i Finland SFS-EN 636.
| Egenskap | Standard | Vad den fastställer i ordern | Vanlig begäran |
|---|---|---|---|
| Plywoodspecifikation per användningsklass | EN 636 (delarna 1, 2 och 3) | Torra, fuktiga eller utomhusförhållanden | Del 1 torr för möbler, del 2 fuktig, del 3 utomhus |
| Limningskvalitet | EN 314-1 test, EN 314-2 krav | Limningsklass 1 torr, 2 fuktig, 3 utomhus | Klass matchad mot limmet: UF torrt, MR fuktigt, fenoliskt utomhus |
| Dimensionstoleranser | EN 315 | Gränser för tjocklek, längd, bredd och vinkelhet | Tolerans angiven per rad |
| Böjhållfasthet och styvhet | EN 310 | Panelens böjhållfasthet och elasticitetsmodul | Rapport för konstruktions- eller bärande rader |
| Karakteristiska hållfasthetsvärden | EN 12369-2 | Dimensioneringsvärden för plywood i tekniska tillämpningar | Endast konstruktionsrader |
| CE-märkning av byggpaneler | EN 13986 | Prestandadeklaration och fabriksproduktionskontroll | Endast byggändamål |
För möbelrader behöver ordern normalt EN 636-1, en limningsklass enligt EN 314-2 som matchar limmet, toleranser enligt EN 315 och emissionsbeviset. EN 310 och EN 12369-2 hör hemma på konstruktions- och byggrader. Fråga fabriken vilka av dessa rapporter den har innan du lägger ordern; Minh Thanh ställer in limning och tolerans på orderraden och visar kammar- och limningstestrapporter tillsammans med offerten.
Vilken formaldehydgräns gäller för plywood i Europa från augusti 2026?
Från och med den 6 augusti 2026 får möbler och träbaserade artiklar som släpps ut på EU-marknaden inte avge mer än 0,062 mg/m³ formaldehyd, mätt i de kammarförhållanden som anges i bilaga 14 till REACH bilaga XVII post 77 (förordning (EU) 2023/1464). Andra artiklar har en gräns på 0,080 mg/m³, och fordonsinteriörer följer från och med den 6 augusti 2027. Artiklar som bara används utomhus är undantagna.
Förhållandena i bilaga 14 är fasta: 23 °C, 45 % relativ luftfuktighet och en belastning på 1 m² panel per m³ kammare. Resultat från andra metoder rapporteras i sina egna enheter och räknas inte om till mg/m³.
Så här uppfyller Minh Thanhs paneler kravet:
- Lim: UF-lim med E0-emission är standard för möbel- och inredningspaneler; limmet och emissionsklassen är två separata rader i specifikationen.
- Certifiering: CARB P2 / TSCA Title VI, ICTT-fabrik nr 23024, för lövträsplywood med fanerkärna, 3–50 mm.
- Kammartester: sex tredjepartstester enligt ASTM D6007, april 2025 till juni 2026, på paneler om 9, 15 och 18 mm, i genomsnitt 0,014–0,032 ppm mot CARB Phase 2-gränsen 0,05 ppm. Tre utfördes av Shanghai Hongjun (HJ-QAT-250597, HJ-QAT-251303, HJ-QAT-261036) och tre av ICTT Vietnam (ICTTVN-QAT-250841, ICTTVN-QAT-251173, ICTTVN-QAT-260272).
- Rutin: E0-emission testas var tredje månad.
- Köparens metod: tredjepartstest enligt EN 717-1, eller enligt metoden i bilaga 14, ordnas via SGS på begäran.
Europeiska möbelköpare accepterar CARB P2-certifikatet och dessa kammarrapporter. Om din kunds inköpsregler anger EN 717-1, lägg till SGS-testet i ordern så utförs det på paneler från din produktion. Mer finns på vår sida om formaldehydemission.
Finns det antidumptullar på plywood som importeras till EU?
EU:s antidumptull på lövträsplywood gäller plywood med ursprung i Kina, enligt genomförandeförordning (EU) 2025/2333: 43,3 % för en namngiven kinesisk tillverkare med giltig fakturadeklaration och 86,8 % för alla andra kinesiska företag, på nettopriset fritt EU:s gräns. Produkter med bambu- eller okouméfaner ligger utanför förordningens produktomfattning.
Plywood tillverkad i Vietnam omfattas inte av den förordningen. Det som avgör vid gränsen är ursprungsbeviset: tullen läser ursprungscertifikatet och kan begära produktionsunderlaget bakom det. För en panel från Minh Thanh visar underlaget att kärnan skurits från vietnamesiska plantageloggar och att faneren lagts upp, pressats två gånger och slipats i Ha Hoa, Phu Tho.
Varför köper europeiska importörer mer plywood från Vietnam?
Skälen importörerna anger handlar om produkt och papper. Vietnamesiska fabriker erbjuder vita styrax- och eukalyptusplantagekärnor, ett brett urval av faner (björk, poppel, okoumé, furu, rekonstruerat faner), format i både 1220 × 2440 och 1250 × 2500 mm, och de filer europeiska köpare nu behöver: CARB P2-certifikat, kammarrapporter, EUDR-data och PPWR-testet av förpackningarna.
Hos Minh Thanh är fabriken byggd för möbel- och inredningsplywood i toppklass med Europa som huvudmarknad. Kärnlagren sys ihop horisontellt och vertikalt, möbelpaneler pressas två gånger som standard, faneren slipas och poleras, och tjocklekstoleransen går ner till ±0,2 mm. Det är dessa punkter, inte tullarna, som håller återkommande order igång till Italien och andra europeiska marknader.
Vilka emballageregler gäller för plywood som skeppas till EU?
Två emballageregler gäller för en plywoodcontainer som kommer in i EU: ISPM 15 för allt massivt trä i paketbottnarna, och förpackningsförordningen (PPWR) för själva förpackningsmaterialen.
ISPM 15. Plywood är bearbetat trä och ligger utanför ISPM 15-standarden. Underlägg, klossar och stöttor av sågat massivt trä under paketen omfattas och måste värmebehandlas eller gasas och märkas med ISPM 15-märket. Paketbottnar helt i plywood behöver inget märke.
PPWR. Förordning (EU) 2025/40 gäller från och med den 12 augusti 2026, och artikel 5.4 begränsar summan av bly, kadmium, kvicksilver och sexvärt krom i förpackningar till 100 mg/kg. SGS testade Minh Thanhs fyra förpackningsmaterial i september 2026 (kartong, plywood och pallklossar, band, sträckfilm): ingen av de fyra metallerna kunde påvisas i något material, vilket klarar gränsen 100 mg/kg. Rapporten täcker vårt emballage, inte panelerna; se sidan om PPWR-förpackningar.
Ett standardpaket för export från Minh Thanh är cirka 1 000 mm högt: skivor på en botten, kartongskydd i hörn och ovanpå, sträckfilm och band av stål eller plast, med en paketetikett på varje paket. Hur paketen byggs och lastas finns på vår sida om exportemballage.
Vilka dokument följer med varje plywoodcontainer till Europa?
Fyra dokument följer med varje plywoodcontainer till Europa, och ytterligare tre förbereds för varje order. Ditt tullombud behöver utkast innan fartyget anländer, så att mottagare, CN-kod och kvantiteter stämmer i alla handlingar.
| Dokument | Utfärdas av | Vad EU-tullen eller din bank använder det till | Skickas |
|---|---|---|---|
| Handelsfaktura | Minh Thanh | Värde, Incoterm, CN-undernummer, mottagare | Kopia vid lastning |
| Packlista | Minh Thanh | Paket, skivor och m³ per specifikation, brutto- och nettovikt | Kopia vid lastning |
| Konossement | Rederiet | Äganderätt till godset och utlämning i hamnen | Skannat efter avgång |
| EUR.1-ursprungscertifikat | Vietnamesisk utfärdande myndighet | Preferenstull enligt EVFTA | Efter avgång |
| EUDR-dossier | Minh Thanh | Data för importörens deklaration om tillbörlig aktsamhet | Med proforman |
| Fytosanitära intyg och gasningsintyg | Vietnamesiska myndigheter | Där hamnen eller paketbottnarna kräver dem | Efter avgång |
| Försäkringscertifikat | Försäkringsgivare | Täckning på CIF-order | Efter avgång |
Certifikatfiler (CARB P2 / TSCA, kammartestrapporter, PPWR-rapporten) skickas med ordern. Varje sändning fotograferas och filmas före lastning, och du får bilderna och filmen tillsammans med kopiorna av fakturan och packlistan. De återstående 70 % betalas mot det skannade konossementet, eller rembursen löses in vid uppvisande av dokument.
Hur importerar du plywood från Vietnam till Tyskland, Frankrike, Italien, Nederländerna, Polen eller Spanien?
Stegen är identiska i alla EU:s medlemsländer, eftersom EU har en tullkodex, en tulltaxa och en EUDR. Det som skiljer sig mellan länderna är hamnen, tullmyndigheten, transitiden från Hai Phong och den rad som är värd att lägga till i ordern.
| Land | Vanliga hamnar för plywood | Tullmyndighet | Sjötransit från Hai Phong | Värt att lägga till i ordern |
|---|---|---|---|---|
| Tyskland | Hamburg, Bremerhaven | Zoll (tysk tull) | 30–40 dagar | Slipningstolerans och raden för emissionsbevis |
| Frankrike | Le Havre, Fos-sur-Mer (Marseille) | DGDDI (fransk tull) | 25–40 dagar | Träslag på framsidan per rad, eftersom okoumé ändrar tullen |
| Italien | Genua, La Spezia, Venedig | ADM (tull- och monopolmyndigheten) | 25–35 dagar | Uppdelning i 4, 6 eller 8 delar per skiva |
| Nederländerna | Rotterdam | Douane (nederländsk tull) | 30–40 dagar | Plan för samlastning och paketetiketter per rad |
| Polen | Gdańsk, Gdynia | KAS (polska tull- och skatteförvaltningen) | 30–40 dagar | Limningsklass och avsedd användning per rad |
| Spanien | Valencia, Barcelona, Algeciras | AEAT (spansk tull) | 25–35 dagar | Skivformat: 1220 × 2440 eller 1250 × 2500 mm |
| Belgien | Antwerpen | Tull- och punktskattemyndigheten | 30–40 dagar | Plan för samlastning |
| Grekland, Cypern, Bulgarien, Rumänien | Pireus, Limassol, Varna, Constanta | Nationell tull | 25–35 dagar | Direktsegling eller omlastningshamn |
| Nordiska och baltiska länder | Göteborg, Aarhus, Helsingfors, Klaipeda, Riga via hubbar i norra Europa | Nationell tull | 30–40 dagar plus feederfartyg | Hamn för feederfartyg i bokningen |
| Irland | Dublin via en hubb i norra Europa | Revenue | 30–40 dagar plus feederfartyg | Hamn för feederfartyg i bokningen |
Importerar du vietnamesisk plywood till EU: vad är lika i varje medlemsland?
Import av vietnamesisk plywood till EU följer samma regelverk i alla 27 medlemsländer: unionens tullkodex för deklarationen, Kombinerade nomenklaturen och TARIC för tullen, EVFTA för preferenssatsen och EUDR för den tillbörliga aktsamheten. Deklarationer om tillbörlig aktsamhet går in i ett gemensamt EU-informationssystem som alla medlemsländer delar, och referensen följer med tulldeklarationen var containern än klareras.
Tre saker är nationella: tullkontoret och dess språk, importmomsen och dess sats, och hur medlemslandet genomför EUDR och REACH via sin behöriga myndighet. Ett tullombud i klareringslandet hanterar de två första; den behöriga myndigheten är den som kan begära att få se ditt underlag för tillbörlig aktsamhet, och därför gäller femårig arkivering för varje importör, var panelerna än landar.
Transittiderna är typiska dagar till sjöss från Hai Phong per rederi och rutt: 25–35 till Medelhavet och 30–40 till norra Europa. Hamnar som nås med feederfartyg från Rotterdam, Antwerpen eller Hamburg får den etappen tillagd.
EU:s beskattningsunderlag för importmoms inkluderar tullvärde, tull och andra tillämpliga avgifter, plus bikostnader som transport och försäkring till den första bestämmelseorten och eventuella ytterligare EU-destinationer som är kända vid importen, om de inte redan ingår. I Sverige är satsen 25 %, i Finland 25,5 %. Flera medlemsländer låter registrerade importörer redovisa momsen i momsdeklarationen i stället för att betala vid gränsen, vilket underlättar kassaflödet på en 40-fots HC-container; ditt tullombud känner reglerna i ditt land.
Så importerar du plywood från Vietnam till Tyskland
Klarera via Hamburg eller Bremerhaven med ett EORI-nummer från den tyska tullförvaltningen. För möbelpaneler skriver du ”UF-lim med E0-emission, slipad ±0,2 mm” i specifikationen och begär kammarrapporterna tillsammans med offerten. Järnväg eller pråm från Hamburg för containern vidare inåt landet.
Så importerar du plywood från Vietnam till Frankrike
Le Havre betjänar Paris och norra Frankrike; Fos-sur-Mer betjänar Rhônedalen och södern, och Medelhavsseglingen är kortare. Okouméfaner hamnar under 10 %-numret och poppel under 7 %, så skriv framsidan per rad och se till att EUR.1 är i ordning för preferenssatsen.
Så importerar du plywood från Vietnam till Italien
Genua och La Spezia betjänar de norditalienska möbeldistrikten. Minh Thanh har återkommande order till Italien, bland annat delade paneler där en skiva skärs i 4, 6 eller 8 delar, så att delarna når fabriken färdiga för kantning.
Så importerar du plywood från Vietnam till Nederländerna
Rotterdam är både en destination och en hubb för vidarebefordran till Tyskland, Belgien och de nordiska länderna. En importör som distribuerar kan ta en samlastad container: en 40-fots HC-container rymmer en eller två specifikationer som standard och tre till sex enligt överenskommelse.
Så importerar du plywood från Vietnam till Polen eller Spanien
Polska importörer använder Gdańsk eller Gdynia, eller Hamburg med lastbilstransport. Spanska importörer använder Valencia för östkusten och Algeciras som omlastningshubb, och Medelhavsetappen på 25–35 dagar gäller.
Hur lång tid tar det att importera plywood från Vietnam till Europa?
En första order från Vietnam till ett europeiskt lager tar omkring 2 till 4 månader från första provförfrågan, och en upprepad order på en godkänd specifikation omkring 1,5 till 3 månader från förskottet. De längsta delarna är produktionen och sjötransporten.
| Steg | Typisk varaktighet | Vad som kan korta det |
|---|---|---|
| Specifikation och gratisprov | 2–3 veckor inklusive kurir | En tydlig specifikation i första mejlet |
| Proformafaktura, förskott, begäran om EUDR-dossier | Några dagar | Ombudet bekräftar CN-koden tidigt |
| Produktion | 15–45 dagar efter 30 % förskott | Standardfaner och standardtjocklekar; tunna 4 mm premiumfaner tar längre tid |
| Lastning, foton, dokument | Några dagar | Bokning bekräftad innan produktionen är klar |
| Sjötransit, Medelhavet | 25–35 dagar | Direktsegling |
| Sjötransit, norra Europa | 30–40 dagar | Direktsegling till Rotterdam, Antwerpen eller Hamburg |
| Klarering och leverans | Några dagar | Deklaration om tillbörlig aktsamhet inlämnad under transit |
De 15–45 dagarna är produktionsdagar efter förskottet, inte avgångsdatum. Premiumfaner i tunn kvalitet är en bristvara, så 4 mm möbelpaneler kan ta längre tid; vi sänker inte standarden för att gå snabbare.
Vad består kostnaden framme hos köparen av för vietnamesisk plywood i Europa?
Kostnaden framme hos köparen per m³ är FOB-priset plus sjöfrakt och försäkring, plus tull på det CIF-värdet, plus hamn- och inlandskostnader; importmomsen tillkommer ovanpå men är normalt avdragsgill. Vägledande startpriser hos Minh Thanh i oktober 2026 är från US$350/m³ för möbel- och inredningsplywood och från US$250/m³ för kommersiell plywood; slutpriset beror på faner, kärna, lim, tjocklek, format, kvantitet och leveransvillkor.
| Kostnadspost | Bas | Vem bokar den vid FOB | Vem bokar den vid CIF |
|---|---|---|---|
| Panelpris | Per m³ enligt specifikation | Importören betalar fabriken | Importören betalar fabriken |
| Sjöfrakt | Per container, Hai Phong till EU-hamn | Importören | Fabriken |
| Försäkring | Procent av godsvärdet | Importören | Fabriken |
| Tull | CN-sats × CIF-värde; preferenssats med EUR.1 | Importören | Importören |
| Importmoms | Medlemslandets sats på CIF-värde + tull | Importören, ofta uppskjutet | Importören, ofta uppskjutet |
| Destinationskostnader | Terminalhantering, dokumentation | Importören | Importören |
| Inlandstransport | Lastbil, järnväg eller pråm till lagret | Importören | Importören |
Sjöfrakt per m³ beror på hur mycket volym som ryms inom lastvikten. Vid 18 mm i 1220 × 2440 mm tar en 40-fots HC-container cirka 53 m³ med styraxkärna, 47 m³ med akacia och 43 m³ med eukalyptus, så samma sjöfrakt fördelad på en lättare kärna kostar mindre per m³. De uträknade siffrorna per kärna finns i fraktkostnaden för plywood från Vietnam.
FOB, CFR eller CIF för en europeisk import?
Välj FOB Hai Phong när din speditör har avtalspriser till din hamn; välj CFR eller CIF när du föredrar ett pris till destinationshamnen. Risken går över när godset lastas ombord i Hai Phong i alla tre fallen, och därför är lastningsbilderna och konossementet beviset för vad som lämnade fabriken.
Vad bör en europeisk importör specificera i den första plywoodordern?
Specificera panelen i samma ordning som fabriken bygger den, en rad per specifikation. En fullständig rad gör att fabriken kan lämna offert, planera containern och förbereda EUDR-data i en omgång.
- Användning: köksstomme, garderob, butiksinredning, väggbeklädnad, emballage eller bygg.
- Kärna: vit styrax eller eukalyptus som standard; akacia eller furu på beställning.
- Lim och emission: UF-lim med E0-emission för möbler; MR, melaminförstärkt eller fenoliskt (WBP) enligt specifikation.
- Fram- och baksida: träslag och kvalitetspar, till exempel björk D+/D (jämförbart med B/BB på den europeiska björkskalan), poppel A/B eller eukalyptus B/B för målning.
- Tjocklek och tolerans: 3–40 mm; slipade möbelpaneler ±0,2–0,3 mm, ner till ±0,2 mm.
- Format: 1220 × 2440 eller 1250 × 2500 mm, specialformat som 1220 × 2500, eller delade paneler.
- Emballage och kvantitet: skivor eller m³ per rad, pakethöjd, etiketter på ditt språk.
- Destination och dokument: hamn, Incoterm, EUR.1, EUDR-dossier, emissionstester som dina kunder efterfrågar.
Faneren väljs efter det utseende du beställer, inklusive importerad björk och okoumé, och båda sidorna kan levereras UV-färdiga för din egen ytbehandlingslinje. Hela vårt möbelprogram finns på sidan om möbelplywood.
Hur kontrollerar du en plywoodcontainer när den anländer till Europa?
Kontrollera containern i fast ordning den dag den öppnas, och skriv ner varje fynd mot paketnumret. Samma sju kontroller avgör nästan varje fråga inom några timmar.
- Plombering och dörrar: fotografera dem och jämför plomberingsnumret med konossementet.
- Antal paket: räkna paketen mot packlistan; fotografera paketetiketterna.
- Tjocklek: mät skivor med skjutmått från flera paket per rad, vid kanterna och i mitten.
- Längd, bredd och vinkelhet: inom ±2 mm.
- Fuktkvot: 8–12 % vid avsändning är det normala intervallet för möbelplywood.
- Faner och kanter: jämför framsidorna med det godkända provet och titta efter hålrum i kärnan vid kanterna.
- Rapport: foton och mätvärden med paketnumren, skickade samma dag.
Eftersom Minh Thanh filmar varje container före lastning kan en fråga vid ankomst kontrolleras mot samma paket på video. Ankomstkontrollen är en del av hur du kontrollerar plywoodkvaliteten vid ankomst, som planeras i den här serien.
Bör du boka en tredjepartsbesiktning före lastning?
En besiktning före lastning av SGS, Bureau Veritas eller Intertek hos fabriken är värd att boka för en första order, en order över din vanliga storlek eller varje order som en kunds inköpsregler granskar. Besiktningsmannen kontrollerar tjocklek, format, fuktkvot, faner, antal paket och lastning mot din specifikation innan dörrarna stängs, och signerar en rapport som du kan bifoga reklamationsakten om det behövs. Den ligger mellan ”lastning, foton, dokument” och avgång i tabellen ovan och lägger inte till några dagar till sjöss när den bokas i samband med lastningsdatumet. Minh Thanh filmar varje container före lastning och ger din egen besiktningsman tillträde till fabriken.
Vad händer om plywooden inte motsvarar specifikationen vid ankomst?
Rapportera det med ankomstfilen samma dag, och reklamationen avgörs mot det godkända provet, orderraden och lastningsvideon av samma paket. Arbetsordningen är fast:
- Samma dag: skicka foton och mätvärden från ankomstkontrollen med paketnummer; låt paketen stå kvar och bearbeta inte panelerna.
- Jämför: vi kontrollerar paketen mot lastningsvideon, det godkända provet och specifikationsraden.
- Bevis: när tvisten gäller en egenskap avgör en tredjepartsbesiktningsman eller ett EN-test på undanlagda paneler, inte någon parts åsikt.
- Åtgärd: paneler som inte uppfyller specifikationen ersätts eller krediteras mot nästa order; paneler som uppfyller specifikationen gör det inte.
Kom överens om reklamationstid och testmetod i proforman före betalning, så att samma villkor gäller för varje container.
Vilka misstag fördröjer plywood i EU:s tull?
De flesta förseningar i en EU-hamn beror på uppgifter som inte stämmer mellan dokumenten, inte på panelerna. Det här är de vi ser köpare undvika med en enda kontroll före avgång.
- Fel framsida på fakturan: en poppelfanerad rad som faktureras som björk flyttar CN-koden och tullen.
- Ingen EUR.1 eller ett skrivfel i den: den konventionella satsen gäller tills ett rättat certifikat kommer.
- Ingen referens till deklarationen om tillbörlig aktsamhet: från och med den 30 december 2026 går deklarationen inte att lämna in utan den.
- Kvantiteter som skiljer sig: skivor, m³ eller bruttovikt på packlistan skiljer sig från konossementet.
- Obehandlade underlägg av massivt trä: paketbottnar av sågat trä utan ISPM 15-märket.
- Mottagaren stämmer inte: konossementet namnger ett annat företag än fakturan eller EORI-innehavaren.
En kort utkastkontroll av ditt tullombud, med faktura, packlista och EUR.1-utkast sida vid sida, tar bort alla sex. Andra fel i inköpsprocessen finns i misstag vid import av plywood från Vietnam.
Vad behöver Minh Thanh av dig för att lämna offert på plywood till Europa?
Skicka ett mejl med dina specifikationsrader, din destinationshamn och din tidplan, så svarar Minh Thanh inom några timmar med frågor eller en offert och en paketplan. Minsta order är en 40-fots HC-container, och prover är gratis.
- Specifikationsrader: användning, kärna, lim och emission, fram- och baksida, tjocklek, format.
- Kvantitet: skivor eller m³ per rad; blandade rader listas separat.
- Destination: EU-hamn och Incoterm (FOB Hai Phong, CFR eller CIF).
- Dokument: EUR.1, EUDR-dossier, emissions- eller SGS-tester, CE för byggrader.
- Ankomstmånad och eventuella lastviktsgränser från din speditör.
Skriv till [email protected], använd kontaktformuläret, eller skicka ett meddelande till Lisa på WhatsApp +84 988 586 601; kontorstid är måndag till fredag 08:00–17:00 vietnamesisk tid (UTC+7). Våra villkor finns på sidan om handelsvillkor, och 2026 års sortiment finns i plywoodkatalogen.
Svar på inköparnas frågor
Hur importerar jag plywood från Vietnam till Europa?
Kom överens om en skriftlig specifikation och testa ett gratisprov, låt ditt tullombud bekräfta undernumret under CN 4412, beställ på FOB-, CFR- eller CIF-villkor, hämta fabrikens EUDR-dossier och lämna in din deklaration om tillbörlig aktsamhet, och klarera sedan containern med faktura, packlista, konossement och EUR.1.
Vilka intyg krävs för att importera plywood till EU?
Enligt lag: en deklaration om tillbörlig aktsamhet enligt EUDR som importören lämnar in från och med den 30 december 2026, med fabrikens ursprungs- och geolokaliseringsdata bakom. Enligt handelspraxis: en EUR.1 för preferenstullen, emissionsbevis för möbelplywood och en prestandadeklaration med CE-märkning endast för byggplywood.
Vilken importtull gäller för plywood från Vietnam till EU?
Den konventionella satsen i Kombinerade nomenklaturen är 7 % för de flesta lövträdsfanerade plywoodslag som björk, poppel och eukalyptus, och 10 % för okoumé och de andra listade tropiska faneren. Med en giltig EUR.1 enligt EU–Vietnams frihandelsavtal gäller den preferenstullsats som visas i TARIC.
Krävs EUDR-efterlevnad för plywoodimport till Europa?
Ja. Plywood omfattas av förordning (EU) 2023/1115, och EU-importören måste som aktör lämna in en deklaration om tillbörlig aktsamhet före tullklareringen från och med den 30 december 2026; övriga mikroföretag och små företag följer från och med den 30 juni 2027.
Är Vietnam högriskland enligt EUDR?
Nej. Genomförandeförordning (EU) 2025/1093 listar Vietnam som ett lågrisland, vilket tillåter förenklad tillbörlig aktsamhet när allt trä i panelen kommer från lågriskländer.
Behöver plywood CE-märkning för att säljas i EU?
Endast plywood som släpps ut på marknaden för byggnadsverk enligt den harmoniserade standarden EN 13986 behöver en prestandadeklaration och CE-märkning. Möbel- och inredningsplywood gör det inte.
Vilken formaldehydgräns gäller för plywoodmöbler i EU från 2026?
Från och med den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehyd från möbler och träbaserade artiklar till 0,062 mg/m³ i kammarförhållandena i bilaga 14. Minh Thanh låter utföra tredjepartstester enligt EN 717-1 eller metoden i bilaga 14 via SGS när en köpare begär det.
Finns det antidumptullar på vietnamesisk plywood i EU?
EU:s antidumpningsåtgärd på lövträsplywood i förordning (EU) 2025/2333 gäller plywood med ursprung i Kina. Vietnamesiskt ursprung styrks med ursprungscertifikatet och fabrikens produktionsunderlag.
Hur lång tid tar sjötransporten av plywood från Vietnam till Europa?
Produktionen tar 15–45 dagar efter förskottet, därefter 25–35 dagar till sjöss till Medelhavshamnar eller 30–40 dagar till hamnar i norra Europa från Hai Phong, plus några dagar för tullklarering och leverans.
Vilken är minsta order för att importera plywood från Vietnam till Europa?
Minh Thanhs minsta order är en 40-fots HC-container. En container kan ta flera specifikationer enligt överenskommelse, vanligen en eller två och upp till sex.
Vilken hamn ska jag använda för plywood från Vietnam till Tyskland eller Polen?
Tyska importörer klarar oftast plywood via Hamburg eller Bremerhaven; polska importörer använder Gdańsk eller Gdynia. Rotterdam och Antwerpen är vanliga hubbar med vidaretransport inåt landet när de erbjuder en bättre avgång.
Behöver jag ett tullombud för att importera plywood till EU?
De flesta importörer använder ett. Du behöver ett EORI-nummer, och ombudet lämnar in tulldeklarationen med tullnumret, EUR.1 och referensen till din deklaration om tillbörlig aktsamhet.
Vilken importmoms betalar jag på plywood i Sverige och Finland?
I Sverige är importmomsen 25 % på tullvärdet plus tull. I Finland är den allmänna momssatsen 25,5 % sedan den 1 september 2024. Flera medlemsländer låter registrerade importörer redovisa momsen i momsdeklarationen i stället för att betala vid gränsen; ditt tullombud känner reglerna i ditt land.
Vilken svensk standard gäller för plywood?
Den svenska utgåvan av EN 636 är SS-EN 636, utgiven av SIS; i Finland är den nationella utgåvan SFS-EN 636. EN 636-1 gäller torra förhållanden, EN 636-2 fuktiga och EN 636-3 utomhus, med limningsklass 1, 2 eller 3 enligt EN 314-2. CE-märkning och prestandadeklaration krävs bara för plywood för byggnadsverk enligt EN 13986.
Klareras plywood till Sverige via Göteborg?
Svenska importörer klarar oftast sin plywood via Göteborg, som har veckovis direkttrafik till Asien; andra tar godset via Hamburg, Rotterdam eller Gdańsk med feederfartyg, lastbil eller järnväg. Finska köpare använder Helsingfors hamn. Sjötransiten från Hai Phong till norra Europa är 30–40 dagar.
Räcker E1 för att uppfylla REACH-kravet på formaldehyd?
Nej. Sedan den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehyd från möbler och träbaserade artiklar till 0,062 mg/m³ i kammarförhållandena i bilaga 14 (förordning (EU) 2023/1464). E1 enligt EN 13986 är 0,124 mg/m³ (0,1 ppm), så E1 ensamt bevisar inte att kravet är uppfyllt.