En plywood offertförfrågan behöver tio rader: användning, ytfaner och kvalitet, kärna, lim och emissionsklass, tjocklek och tolerans, storlek, yta, paketering, kvantitet samt hamn med Incoterm och dokument. Samma tabell ger jämförbara offerter, vare sig du importerar via Göteborg eller som svenskspråkig köpare i Finland tar in via Helsingfors. Skicka raderna till Minh Thanh Plywood och till varje fabrik du jämför, och offerterna beskriver samma skiva, så priset är den enda skillnaden som återstår.

Vad ska en offertförfrågan på plywood innehålla?
En offertförfrågan på plywood behöver tio specifikationsrader: användning, ytfaner och kvalitet, kärna, lim och emissionsklass, tjocklek och tolerans, storlek, yta, paketering, kvantitet samt hamn med dokument. Varje rad ändrar den skiva fabriken tillverkar, och därmed priset den offererar, som tabellen visar:
| Nr | Rad | Exempel | Varför priset ändras |
|---|---|---|---|
| 1 | Användning | Stommar till köksskåp, klarlack | Avgör ytfanerets kvalitet, kärna och tolerans |
| 2 | Ytfaner och kvalitet | Björk D/D | Träslag och kvalitet på ytfaneret är den mest synliga kostnaden |
| 3 | Kärna och uppbyggnad | Vit styrax, sydd, pressad två gånger | Kärnans träslag sätter densitet och pris per m³ |
| 4 | Lim och emissionsklass | UF-lim i E0, CARB P2 / TSCA Title VI | Hartsens typ och certifierad emission kostar olika mycket |
| 5 | Tjocklek och tolerans | 18 mm, ±0,3 mm | Snävare tolerans kräver mer kalibrering och slipning |
| 6 | Storlek och kapning | 1250 × 2500 mm, eller kapad i 4 delar | Icke-standardmått och kapning tillför arbete |
| 7 | Yta | Slipad på båda sidor, UV-förberedd | Slipning och polering är separata steg |
| 8 | Paketering och etiketter | Exportpaket, kartong, stålband, din etikett | Material och arbete per paket |
| 9 | Kvantitet och mix | 1×40HC, en specifikation | Blandade containrar kostar mer per m³ |
| 10 | Hamn, Incoterm, dokument | CIF Genua, EUR.1, EUDR-underlag | Frakt, försäkring och dokumentarbete |
En förfrågan som har alla tio rader får ett pris direkt. En förfrågan som bara anger en tjocklek och en kvantitet får antingen en lista med frågor eller ett pris på den skiva som är snabbast att tillverka, vilket sällan är skivan köparen hade i tankarna. Resten av guiden förklarar varje rad, ger en mall att kopiera och visar en komplett förfrågan med det svar den får.
Rad 1: vad ska skivan användas till?
Börja med användningen, i en mening, eftersom fabriken läser varje annan rad mot den. ”Stommar till köksskåp, klarlack på synlig gavel” säger oss att både ytfaner och baksida spelar roll, att kanten ska kantlistas, att skivan går in i en CNC-fräs och att köparen säljer till en marknad med emissionsregler.
Användbara detaljer i den här raden:
- produkten skivan blir (skåp, garderob, låda, dörr, hylla, butiksinredning, form, emballage, fordonsgolv);
- ytbehandlingen köparen gör (klarlack, färg, UV-beläggning, laminat, faner, ingen);
- marknaden där den färdiga produkten säljs (EU, Storbritannien, USA, Mellanöstern, Asien);
- om skivan bearbetas i CNC eller kapas för hand.

Om du köper för vidareförsäljning och inte känner till slutanvändningen, säg det och namnge kunderna du säljer till: ”distributör, köks- och möbelsnickerier i Sverige”. Det räcker för att fabriken ska föreslå rätt rad.
Rad 2: vilket ytfaner och vilken kvalitet?
Ytfaneret är två specifikationer: träslaget, och kvaliteten på ytfaner och baksida.
Träslag. Namnge det ytfaner du vill ha. Minh Thanh tillverkar fler än tio ytfaner; de mest producerade är engineered veneer (EV), poppel, björk, okoumé och furu, med bintangor, eukalyptus, gurjan och sapele på beställning. Om du vill ha ett utseende snarare än ett träslag (”ljust, rent, för målning”), säg det så föreslår vi ytfaner.
Kvalitet. Kvaliteter offereras som par av ytfaner och baksida, och varje träslag har sin egen stege:
| Ytfaner | Kvalitetspar hos Minh Thanh | Närmaste motsvarighet köpare använder |
|---|---|---|
| Björk | D+, D, E, offereras som D+/D, D/D, D/E | D+ ≈ B, D ≈ BB, E ≈ CP/C; alltså D+/D ≈ B/BB, D/D ≈ BB/BB |
| Poppel | A/A, A/B, B/B | Beställs också som B/BB, BB/CC och CP på samma stege |
| Furu | A/A, A/B, B/B, och B/C för delar utan synyta | Europeiska mjukträklasser I till IV, amerikanska A till D |
| Eukalyptus | A/A, A/B, B/B | A/A två synliga ytor, A/B en, B/B för målning eller beläggning |
| Utomhus / CDX-typ | C/D bruksutseende | Matchas mot orderprovet |
Skriv paret, inte en enskild bokstav: ”björk D/E” säger oss att baksidan får bära fler lagningar än ytfaneret. Och skriv vilken sida kunden ser. En hylla ses från båda sidor; en skåpbaksida ses bara från insidan. Det godkända provet låser utseendet för hela ordern, så kvalitetsraden och provet hänger ihop.

Rad 3: vilken kärna, och hur är den uppbyggd?
Kärnan är den volymmässigt största delen av skivan, så den flyttar priset per kubikmeter mer än någon annan rad. Den avgör också vikten per skiva, färgen på kanten och hur många skivor som ryms i en container.
Namnge kärnans träslag. Hos Minh Thanh är vit styrax och eukalyptus standardkärnor för möbler; akacia- och furukärnor tillverkas på beställning.
| Kärna | Referensdensitet | Kant | Typisk användning |
|---|---|---|---|
| Styrax | 500 kg/m³ | Ljus, nästan vit | Möbler och inredning, flest skivor per container |
| Akacia | 580 kg/m³ | Ljusbrun | Fastare skivor, tillverkas på beställning |
| Eukalyptus | 650 kg/m³ | Rosa till ljusbrun | Tunga möbeldelar, många infästningar |
Namnge sedan uppbyggnaden om den spelar roll för dig. För möbelskivor är två rader värda att skriva:
- sydd kärna (kärnfaner fogade horisontellt och vertikalt, så att ingen springa öppnar sig under ytfaneret);
- pressad två gånger (kärnan pressas och kalibreras, därefter pressas ytfaner och baksida på).
Båda är standard för Minh Thanhs möbelkvalitet. Att skriva dem i förfrågan hjälper ändå: de hamnar på varje fabriks offert, och en fabrik som inte gör dem måste säga det.

Rad 4: vilket lim och vilken emissionsklass?
Lim och emissionsklass är två separata rader, och att blanda ihop dem är en av de vanligaste orsakerna till att två offerter inte stämmer.
Lim (hartstyp) avgör fuktbeständigheten:
- UF (urea-formaldehyd): standard för möbel- och inredningsskivor i torra rum;
- MR / melaminförstärkt: för kök, badrum och fuktiga interiörer;
- WBP / fenolisk: för utomhus, form och transportgolv.
Emissionsklass avgör hur mycket formaldehyd skivan avger, och styrks med certifiering och tester, inte med hartsens namn:
- E0 hos Minh Thanh för möbel- och inredningsskivor, tillverkade med UF-lim vid E0-emission;
- CARB P2 / TSCA Title VI för den amerikanska marknaden, fastställd av California Air Resources Board och US EPA (kontrollerat oktober 2026). Minh Thanh innehar den (ICTT-anläggning nr 23024, fanerkärnad plywood av ädellövträ, 3–50 mm).
- E1 är en emissionsklass, inte en limtyp: skriv ”UF-lim, E1” om det är vad din marknad accepterar.
För byggplywood anger EN 636 om skivan är avsedd för torrt, fuktigt eller utomhusklimat, och limningsklassen följer EN 314-2: limningsklass 1 för torrt klimat, limningsklass 2 för fuktigt klimat och limningsklass 3 för utomhusklimat. I Sverige ges standarden ut som SS-EN 636.

Be om bevisningen på samma rad. För Minh Thanhs skivor är det CARB P2 / TSCA Title VI-certifikatet, sex kammartester enligt ASTM D6007 mellan april 2025 och juni 2026 på skivor i 9, 15 och 18 mm som i genomsnitt uppmättes till 0,014–0,032 ppm mot gränsen 0,05 ppm, samt E0-tester var tredje månad. Om din kund vill ha ett test enligt egen metod, till exempel EN 717-1, skriv det i förfrågan: vi ordnar det via SGS.
Rad 5: vilken tjocklek och vilken tolerans?
Skriv tjockleken i millimeter och toleransen bredvid. ”18 mm” ensamt är ett nominellt mått; ”18 mm ±0,3 mm” är en specifikation.
Toleranser som Minh Thanh arbetar med:
| Rad | Tjocklekstolerans |
|---|---|
| Slipade möbelskivor | ±0,2–0,3 mm, ner till ±0,2 mm på begäran |
| Snickeri- och filmbelagda skivor | ±0,5 mm |
| Emballageplywood | ±0,5–1,0 mm |
| Längd och bredd, alla rader | ±2 mm |
Om du köper i tum, skriv tummåttet och vilken skiva i millimeter du förväntar dig. En beställning på 3/4 tum från Asien är normalt 18 mm, en på 1/2 tum är 12 mm; vill du ha 19 mm, säg det. Tjockleksintervallet hos Minh Thanh är 3–40 mm; tunna skivor från 3 till 5 mm är alltid 5-skiktiga.
Tjockleken avgör också antalet skivor per container. Två genomräknade rader från vår 40HC-plan med skivor i 1220 × 2440 mm och en planerad lastvikt på 28 000 kg:
| Tjocklek och kärna | Skivor per paket | Paket | Skivor per 40HC |
|---|---|---|---|
| 12 mm, styrax | 83 | 18 | 1 494 |
| 18 mm, styrax | 55 | 18 | 990 |
| 18 mm, eukalyptus | 53 | 15 | 795 |
Guiderna för 12 mm och 18 mm ger de fullständiga tabellerna per kärna.


Rad 6: vilken storlek, och vill du ha den kapad?
Standardskivan är 1220 × 2440 mm (8 × 4 fot). Europeiska köpare beställer ofta 1250 × 2500 mm, vilket passar metriska kapningslistor. Specialmått som 1220 × 2500 och 1220 × 2280 mm tillverkas på beställning.
Om din fabrik kapar varje skiva till samma delar, överväg kapning till mått: en skiva kapad i 4, 6 eller 8 delar före paketering. Minh Thanh levererar kapade skivor regelbundet till Italien och andra europeiska marknader. Skriv den färdiga delens mått, antalet delar per skiva och toleransen på kapningen, och bifoga kapningsritningen.

Skriv fiberriktningen när den spelar roll. På en skiva i 1220 × 2440 mm löper ytfanerets fiber normalt längs långsidan; dörrar och höga gavlar behöver oftast det, och en kapningsplan som kräver fibern tvärs skivan måste säga det.
Rad 7: hur ska ytan levereras?
Ytan är en egen rad eftersom slipning och ytbehandling är separata steg med egna kostnader.
Skriv ett av följande:
- slipad på båda sidor (standard för möbelskivor);
- slipad och polerad, UV-förberedd (Minh Thanhs möbelskivor lämnar linan färdiga för köparens egen UV-beläggning);
- slipad på en sida (för delar med dold baksida);
- oslipad (emballageplywood);
- belagd (film, melamin eller annan beläggning, med sin specifikation).
Om du lägger på en ytbeläggning, namnge den: ”UV-klarlack”, ”vit färg”, ”HPL-laminat”. Det säger till fabriken vilka ytfanerfel som spelar roll efter din ytbehandling och vilka som inte gör det.

Fuktkvoten hör också till den här raden. Minh Thanh torkar faner och skivor till 8–12 % fuktkvot vid leverans, det normala intervallet för möbelplywood. Om din fabrik arbetar vid en annan fuktnivå, skriv målvärdet.
Rad 8: hur ska skivorna paketeras och märkas?
Paketeringen skyddar skivorna under 30–40 dagar till sjöss till norra Europa eller 35–45 dagar till USA:s östkust, och den avgör hur paketen kommer av lastbilen hos dig.
Skriv:
- pakettyp: exportpaket på pallbotten, inlindat i kartong med hörnskydd och stålband, eller enkelt bandade paket för emballageplywood;
- paketstorlek: standardpaketet är omkring 1 000 mm högt; om din truck eller ditt ställage kräver lägre paket, ange maximal höjd eller vikt;
- etiketten: ditt varumärke, produktkod, språk och de paketdata du vill ha tryckta (tjocklek, storlek, kvalitet, antal skivor);
- märkning på skivorna: för USA-order är TSCA Title VI-etiketten på varje skiva standard.

Varje leverans från Minh Thanh fotograferas och filmas före lastning; köparen får bilderna och videon. Om du vill ha särskilda bilder, till exempel skjutmåttsavläsningar på utvalda skivor eller paketens etiketter, lista dem i den här raden.

Rad 9: hur mycket, och i hur många specifikationer?
Kvantiteten är raden som gör ett pris till en offert. Skriv den i containrar eller kubikmeter, och i skivor per specifikation om du känner till dem.
- Minimum: en 40HC.
- Blandade laster: enligt överenskommelse; vanligtvis en eller två specifikationer i en container, tre till sex när volymerna motiverar den extra hanteringen.
- Återkommande order: om det här är den första i en serie, säg hur ofta du räknar med att beställa. Det ändrar hur fabriken planerar sitt fanerlager.
En blandad container är vanlig för möbelköpare: 18 mm stomskivor, 12 mm lådämnen och några paket tunna baksidor. Lista varje specifikation som en egen rad med sin egen kvantitet, och fabriken kontrollerar att summan ryms i containern till yta och vikt.

Hur skriver du förfrågan för en blandad container?
En blandad container är en förfrågan med flera specifikationskolumner och ett leveransblock. Skriv varje specifikation i sin helhet, även när bara en rad ändras, och ange kvantiteten i paket eller skivor för var och en. Ett exempel från en möbelköpare som fyller en 40HC med tre produkter:
| Spec | Skiva | Kvantitet |
|---|---|---|
| A | 18 mm, engineered veneer ytfaner A/B, styraxkärna, UF-lim i E0, 1220 × 2440 mm, ±0,3 mm | 10 paket |
| B | 12 mm, poppelytfaner A/B, styraxkärna, UF-lim i E0, 1220 × 2440 mm, ±0,3 mm | 6 paket |
| C | 3 mm, poppelytfaner B/B, 5-skiktig, UF-lim i E0, 1220 × 2440 mm | 2 paket |
Tre saker som fabriken kontrollerar vid en blandad förfrågan, och som du kan kontrollera först:
- Containern fylls till yta och vikt. Paket med olika tjocklek väger olika; tyngre kärnor når lastvikten tidigare.
- Varje specifikation har tillräcklig volym för att vara värd en produktionskörning. En eller två specifikationer per container är normalt; tre till sex enligt överenskommelse.
- Tunna skivor tar längre tid. Tunt ytfaner av hög kvalitet är en bristvara, så en rad på 4 mm kan sätta lastningsdatum för hela containern. Vi sänker inte standarden för att gå snabbare; vi ger dig datumet.

Om du är osäker på hur containern ska delas, skicka specifikationerna och den totala volym du vill ha; svaret föreslår en paketplan.
Rad 10: vart, på vilken term, med vilka dokument?
Hamn och Incoterm. Minh Thanh offererar FOB Hai Phong, CFR eller CIF. Ange destinationshamn för CFR- och CIF-offerter. Typiska dagar till sjöss från Hai Phong: Sydostasien 5–12, Mellanöstern 15–25, USA:s västkust 20–30, Medelhavet 25–35, norra Europa 30–40, USA:s östkust 35–45, Västafrika 35–50; Japan och Korea omkring två till tre veckor, beroende på rederi och rutt.
Betalning. Standardvillkoren är 30 % förskott och 70 % mot skannat konossement, eller en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument. Skriv vilket du vill ha.
Dokument. Lista vad din tullagent och dina kunder behöver:
- faktura, packlista, konossement;
- ursprungsintyg, EUR.1 för EU;
- växtskydds- och fumigeringsintyg;
- försäkringsintyg vid CIF;
- efterlevnadsdokument på beställning: CARB P2 / TSCA Title VI-certifikat, kammartestrapporter, EUDR-underlag (ursprungsregister och geolokaliseringsfiler) för EU:s avskogningsförordning, samt testrapport för förpackningar enligt förordningen om förpackningar och förpackningsavfall (EU) 2025/40 (båda kontrollerade oktober 2026).
För import till USA, be om träslagen i ytfaner och kärna samt det vietnamesiska skördeursprunget för din Lacey Act-deklaration; Minh Thanh levererar dem med ordern.
Vad som ändras i dokumentraden beroende på marknad
- Europeiska unionen: EUR.1-ursprungsintyg för förmånstullen enligt EU–Vietnam-avtalet, EUDR-underlaget med ursprungsregister och geolokaliseringsfiler, och, när din kund begär det, PPWR-rapporten för förpackningar och ett SGS-test enligt EN 717-1. Skriv importören i förfrågan, eftersom EUDR-underlaget tas fram för det företag som släpper ut varorna på marknaden. Ett EORI-nummer behövs för importen.
- USA: TSCA Title VI-etiketten på varje skiva, efterlevnadsförklaringen på fakturan och konossementet, samt träslagen i ytfaner och kärna med vietnamesiskt skördeursprung för Lacey Act-deklarationen. Ange den amerikanska hamnen och tullagenten om du vill att dokumenten skickas direkt till dem.
- Övriga marknader: ursprungsintyg, växtskydds- och fumigeringsintyg som standard; namnge varje extra certifikat din importör behöver och vilken myndighet som ska läsa det, så att fabriken kan säga vad den levererar och ur vilken akt.
En dokumentrad skriven på det här sättet sparar den dyraste förseningen inom plywoodimporten: en container som har anlänt medan ett intyg fortfarande begärs.
Plywood offertförfrågan från Vietnam: mallen att kopiera
De flesta som söker ett nedladdningsbart offertformat för plywood från Vietnam vill ha precis den här tabellen. Kopiera den till ditt e-postmeddelande eller ditt inköpssystem, eller be oss och vi mejlar den som kalkylblad; fyll i en kolumn per specifikation och skicka samma tabell till varje fabrik du vill jämföra.
| Rad | Din specifikation |
|---|---|
| 1. Användning och ytbehandling | |
| 2. Träslag på ytfaner / kvalitet ytfaner och baksida | |
| 3. Kärnans träslag / uppbyggnad | |
| 4. Limtyp / emissionsklass / limningsklass / bevisning | |
| 5. Tjocklek / tolerans | |
| 6. Storlek / kapning / fiberriktning | |
| 7. Yta / fuktkvot | |
| 8. Paketering / etiketter / foton | |
| 9. Kvantitet per specifikation / containrar | |
| 10. Hamn / Incoterm / betalning / dokument | |
| Prover som behövs | |
| Önskad leveransmånad | |
| Bifogade ritningar |
Tre vanor gör att mallen fungerar:
- Samma tabell till varje fabrik. Om en fabrik får ”eukalyptuskärna” och en annan ”ädellövkärna”, jämför du två skivor.
- En kolumn per specifikation. Kombinera inte ”12 och 18 mm” på en rad; antal skivor, vikter och priser skiljer sig.
- Bifoga provfotot eller ritningen. Ett foto på ytfaneret av en skiva du redan köper säger mer om kvaliteten än någon bokstav.
Vad ska du specificera när du köper plywood från Vietnam?
Varje produkt har två eller tre rader som köpare glömmer. Det här är de vi ser oftast saknas.
Björkfanerad möbelplywood
| Rad | Vad du skriver |
|---|---|
| Ytfaner och kvalitet | Björk D+/D, D/D eller D/E; säg om ytfaneret är importerad björk |
| Kärna | Styrax eller eukalyptus; björkfanerade skivor hos Minh Thanh är inte björk i alla lager |
| Emission | UF-lim i E0; namnge det certifikat din marknad behöver |
| Tolerans | ±0,2–0,3 mm för CNC och spår |
| Yta | Slipad och polerad, UV-förberedd, om du ytbehandlar själv |
| Kant | Täckt, kantlistad eller synlig: en synlig kant kräver en ljus kärna |
Snickeriplywood
| Rad | Vad du skriver |
|---|---|
| Ytfaner | Poppel- eller eukalyptusytfaner för bruksändamål; kvalitetspar A/B eller B/B |
| Kärna | Namnge den; ”blandat ädellöv” är ingen specifikation |
| Lim | MR eller UF, och den emissionsklass din marknad accepterar |
| Tolerans | ±0,5 mm är normalt |
| Användning | Inredning, snickeri, distribution: säger fabriken vilken ytfanerstandard som gäller |
Bygg- och formplywood
| Rad | Vad du skriver |
|---|---|
| Ytfaner | Film, färg och filmvikt, eller bruksytaner C/D för utomhus och CDX-typ |
| Lim | WBP fenolisk för form och utomhusbruk |
| Kanter | Kantförsegling med färg på filmbelagda skivor |
| Tjocklek | Vanliga formtjocklekar är 12, 15, 18 och 21 mm |
| Användning | Gjutningar mot form, väggbeklädnad, trappsteg, transportgolv |
Eukalyptusfanerad plywood
| Rad | Vad du skriver |
|---|---|
| Ytfaner och kvalitet | Eukalyptus A/A, A/B eller B/B, matchad mot det godkända provet |
| Kärna | Eukalyptus eller styrax |
| Ytbehandling | Färg, laminat eller klarlack: B/B är för målning och beläggning |
| Vikt | Eukalyptus är tätare; kontrollera viktgränsen i din containerplan |
Skivor för melamin eller annan ytbeläggning
| Rad | Vad du skriver |
|---|---|
| Ytfaner | Ett rent, jämnt ytfaner som inte slår igenom beläggningen |
| Yta | Slipad, med den planhet din press behöver |
| Tolerans | ±0,2–0,3 mm när beläggningslinan kör med fasta inställningar |
| Beläggning | Om fabriken lägger på den: papper, färg, finish och vilka sidor |
Begrepp som betyder samma sak på olika marknader
Köpare på olika marknader använder olika ord för samma specifikation. Att skriva det begrepp fabriken använder sparar en runda med frågor:
| Du kan skriva | Fabriken läser det som |
|---|---|
| ”B/BB björk” (europeisk stege) | Björk D+/D hos Minh Thanh |
| ”BB/BB björk” | Björk D/D |
| ”CP eller C-yta” | Björk E |
| ”BB/CC poppel” | Poppel på stegen A/A–A/B–B/B, matchad mot provet |
| ”Lågformaldehydlim” | Namnge det: UF-lim i E0, plus det emissionsbevis du behöver |
| ”Vattentät plywood” | WBP fenolisk limning; MR för fuktiga interiörer |
| ”Marin-liknande” | Ingen standard: skriv WBP och användningen |
| ”3/4 tum” | 18 mm, eller 19 mm om du skriver det |
| ”4 × 8” | 1220 × 2440 mm |
Det godkända provet avgör varje kvarvarande tvekan om utseendet. Limningen och emissionen avgörs av certifikatet och testrapporten, så be om dem vid namn.
Ett genomarbetat exempel: en komplett offertförfrågan
Här är ett exempel på en förfrågan i det format en europeisk kökstillverkare skickar, skriven med mallen. Specifikationen är komplett.
Användning: köksstommar och väggskåp; synliga gavlar klarlackade, stommens insidor klarlackade; skivor kapade i CNC.
Spec A: 18 mm möbelplywood, björkytfaner D/D, styraxkärna, sydd och pressad två gånger, UF-lim i E0, CARB P2 / TSCA Title VI, slipad och polerad på båda sidor, UV-förberedd, 1250 × 2500 mm, ±0,3 mm, 8–12 % fuktkvot. Exportpaket, kartong och stålband, vår etikett på italienska. Kvantitet: 12 paket.
Spec B: 12 mm möbelplywood, björkytfaner D/E, styraxkärna, samma lim, emission och finish, 1250 × 2500 mm, ±0,3 mm. Kvantitet: 6 paket.
Leverans: CIF Genua, en 40HC, planerad lastning om åtta veckor. Betalning 30 % förskott och 70 % mot konossement.
Dokument: EUR.1, växtskydds- och fumigeringsintyg, EUDR-underlaget och emissionsdokumenten.
Prover: två A4-prover av varje specifikation för godkännande.
Prover: vad du ska be om och hur du godkänner dem
Prover är gratis, och de är den del av förfrågan som skyddar ordern. Be om dem i offertförfrågan, inte efter priset.
Vad du ska be om. Ett prov per specifikation, i orderns ytfaner, kvalitet, kärna och tjocklek. A4 eller lite större räcker för ytfaner och kant; be om en fullskiva bara när kvaliteten måste bedömas över en hel yta, som för klarlackade dörrar.
Vad du ska kontrollera. Ytfaner och baksida mot din kvalitetsförväntan, färgen i din verkstadsbelysning, kanten (kärnfärg, hålrum, limfogar), tjockleken med skjutmått, och hur ytan tar emot din ytbehandling. Lägg din beläggning på halva provet: det är det närmaste testet av den färdiga delen.
Hur du godkänner. Skriv godkännandet i ett e-postmeddelande med provreferensen och behåll ett prov på kontoret. Minh Thanh behåller tvillingprovet. Det godkända provet är referensen för hela ordern, och för återkommande order på samma rad.
När du ska ta nya prover. Ett nytt ytfaner, en ny kvalitet, en ny kärna eller en ny ytbehandlingslina i din fabrik. En återkommande order på en godkänd rad behöver inget nytt prov.
Frågor fabriken ställer när en rad saknas
Om din förfrågan lämnar en lucka frågar en bra fabrik innan den prissätter. Det här är frågorna du får, så du kan svara på dem redan i första mejlet:
| Saknad rad | Frågan du får |
|---|---|
| Användning | Vad blir skivan, och vilken sida syns? |
| Ytfanerets kvalitet | Vilket kvalitetspar, ytfaner och baksida? Har du ett provfoto? |
| Kärna | Styrax, eukalyptus, akacia eller furu? Är kanten synlig? |
| Lim / emission / limningsklass | UF, MR eller WBP? E0, E1, CARB P2 / TSCA Title VI? limningsklass 1, limningsklass 2 eller limningsklass 3? |
| Tolerans | Vilken tolerans behöver dina maskiner? |
| Storlek | 1220 × 2440 eller 1250 × 2500 mm? Någon kapning? |
| Yta | Slipad på båda sidor? UV-förberedd? Vilken beläggning? |
| Paketering | Standard exportpaket, eller dina etiketter och pakethöjd? |
| Kvantitet | Hur många paket per specifikation? En container eller en serie? |
| Leverans | FOB Hai Phong, CFR eller CIF, till vilken hamn? Vilka dokument? |
Varje fråga kostar en dag i tidsskillnad mellan Europa och Vietnam. Tio besvarade rader kostar ingen.
Misstag som fördröjer en offert
De förfrågningar som kräver tre mejl i stället för ett missar oftast samma saker:
- Tjocklek utan tolerans. Fabriken måste fråga, eller offerera sin lösaste standard.
- ”Ädellöv” i stället för kärnans träslag. Ädellöv täcker kärnor från 500 till 650 kg/m³ och mer.
- E1 eller E0 utan limtyp, eller tvärtom.
- En enda kvalitetsbokstav för båda sidor. ”BB” kan betyda BB/BB, BB/CC eller BB/CP.
- Flera tjocklekar på en rad. ”12–18 mm, 1×40HC” går inte att prissätta.
- Ingen destination vid en CIF-offert.
- Inga dokument listade, och sedan en begäran om EUDR-underlag efter att containern seglat.
- Ingen användning. Fabriken kan inte avgöra om skivans baksida spelar roll.
Så ser svaret på exempelförfrågan ut
En komplett förfrågan gör att fabriken kan svara med en prissatt offert redan i första svaret. För exemplet ovan skulle svaret från Minh Thanh innehålla:
- Varje specifikation upprepad rad för rad, med varje ändring markerad. Här: ”skivor i 1250 × 2500 mm ger 18 paket i 40HC-planen med styraxkärna; 12 + 6 paket = 18, så containern är full.”
- Priset per kubikmeter för varje specifikation, på CIF Genua, och totalen för containern.
- Skivor och kubikmeter per specifikation, så att köparen kan kontrollera räkningen.
- Ledtid: produktionstiden efter förskottet och den planerade lastningsveckan.
- Sjötransport: omkring 25–35 dagar från Hai Phong till Medelhavet, beroende på rederi och rutt.
- Prover: det kostnadsfria provsetet som skickas för godkännande före produktion.
- Dokument bekräftade, med efterlevnadsdokumenten bifogade svaret.
- Giltighet för priset och betalningsvillkoren.
Om en rad saknades ställer svaret en exakt fråga i stället för att gissa. ”Vill du att baksidan på spec B slipas, eller bara ytfaneret?” är en fråga som räddar en container; ”skicka fler uppgifter” är det inte.
Vad ska en komplett offert från fabriken visa?
Vilken fabrik du än frågar bör offerten du får tillbaka spegla dina tio rader. Kontrollera den för:
- ytfanerets träslag och kvalitetsparet, inte bara ”BB” eller ”bra”;
- kärnans träslag, inte ”ädellöv”;
- limtyp, emissionsklass och limningsklass, skrivna separat;
- tjockleken med sin tolerans;
- storleken, och antalet delar vid kapning;
- ytan och fuktkvoten;
- paketeringen;
- kvantiteten per specifikation i skivor och m³;
- Incoterm och hamn, betalningsvillkoren, ledtiden och giltigheten;
- dokumenten, och vilka efterlevnadsdokument som följer med ordern.
En offert som returnerar dina rader oförändrade är en offert du kan skriva under. En offert som tappar en rad, eller byter ut ”styraxkärna” mot ”kärna: enligt standard”, är ett annat anbud.
Hur jämför du två offerter rad för rad?
Lägg offerterna i en tabell, en kolumn per fabrik, en rad per rad i din mall. Läs sedan tvärs över.
| Rad | Fabrik A | Fabrik B | Samma? |
|---|---|---|---|
| Ytfaner och kvalitet | Björk D/D | Björk BB/BB | Nära motsvarighet; jämför proverna |
| Kärna | Styrax | Poppel | Nej: annan densitet, vikt och pris |
| Lim / emission / limningsklass | UF, E0, CARB P2, limningsklass 2 | UF, ”låg emission” | Nej: det ena är certifierat, det andra ett påstående |
| Tjocklek / tolerans | 18 mm ±0,3 mm | 18 mm | Nej, ingen tolerans hos B |
| Paketering | Kartong, stålband | Plastfolie | Nej |
| Skivor per 40HC | 990 | 1 050 | Kontrollera: fler skivor av en tyngre kärna kan överskrida lastvikten |
När en rad skiljer sig gäller priserna två olika skivor. Skicka din exakta rad till fabriken som ändrade den och be om ett nytt pris. Först när varje rad stämmer är den billigare offerten den billigare skivan. Vår guide om att jämföra plywoodofferter går igenom fler fall.

Pris per kubikmeter är den rättvisande enheten för jämförelsen. Pris per skiva döljer tjockleken och kärnan: ett skivpris kan falla för att skivan blev tunnare eller lättare.
Varningsflaggor i en plywoodoffert
De här tecknen säger att offerten gäller en annan skiva än den du bad om:
- En kärnrad som försvinner eller blir vag: ”ädellövkärna”, ”kombi”, ”enligt standard”.
- Lim och emission sammanslagna till ett ord: ”E1-lim”, ”E0-lim”, utan hartstyp och utan certifikat.
- Ingen limningsklass och ingen tolerans, eller en tolerans mycket vidare än den rad du bad om.
- En kvalitet skriven som en bokstav i stället för ett par av ytfaner och baksida.
- Inget antal skivor, eller ett antal skivor per container som är för högt för kärnans vikt.
- Ett pris långt under de andra för samma rader, utan att någon rad ändrats. Fråga vilken rad som flyttats.
- Dokument som utlovas men inte bifogas, eller som är bifogade för ett annat företag.
- Inget prov erbjuds före produktion.
De flesta av dessa är inte oärlighet. De är vad som händer när en fabrik fyller en lucka i förfrågan med sin billigaste standard. En komplett förfrågan tar bort luckorna.
Så köper du plywood från Vietnam, steg för steg
Att köpa plywood från en vietnamesisk fabrik handlar om fem steg, och förfrågan är det första:
- Skicka de tio raderna och dina ritningar.
- Få offerten som upprepar dem, med pris per kubikmeter, antal skivor och ledtid.
- Godkänn de kostnadsfria proverna.
- Betala 30 % i förskott; produktionen startar.
- Få lastningsbilderna och videon, betala återstående 70 % mot det skannade konossementet, och dokumenten följer med fartyget.
Vart du skickar din förfrågan
Skicka de tio raderna till Minh Thanh Plywood via kontaktformuläret, som tar emot upp till 3 ritningar eller specifikationsfiler, eller via e-post till [email protected]. För en snabb fråga om en rad, WhatsApp +84 988 586 601 (Lisa). Vi svarar inom några timmar, måndag till fredag, 08:00–17:00 vietnamesisk tid (UTC+7).
Det du får: en offert som upprepar dina rader, ett pris per kubikmeter för varje specifikation, antal skivor, ledtid, de efterlevnadsdokument din marknad behöver, och ett erbjudande om kostnadsfria prover. Minh Thanh är en vietnamesisk tillverkare av möbel- och inredningsplywood av hög kvalitet i Ha Hoa, Phu Tho, med en kapacitet på 50 000+ m³ per år; vi tillverkar också snickeri-, emballage- och filmbelagd plywood för köpare som vill ha dem i samma container.
Vägledande startpriser, oktober 2026: snickeriplywood från US$250/m³, möbel- och inredningsplywood från US$350/m³. Dina tio rader förvandlar dessa startpunkter till priset på din skiva. Prisguiden för plywood förklarar hur varje rad flyttar priset, och sidan om handelsvillkor anger betalning, ledtid och dokument i sin helhet.
Svar på inköparnas frågor
Vad är en plywood offertförfrågan?
Det är listan med specifikationsrader som köparen skickar för att fabriken ska kunna prissätta en exakt skiva: användning, ytfanerets träslag och kvalitet, kärna, lim och emissionsklass, tjocklek och tolerans, storlek, ytbehandling, paketering, kvantitet samt destinationshamn med Incoterm och dokument.
Vilka uppgifter behöver en plywoodfabrik för att kunna ge ett pris?
De tio raderna ovan. Ytfaner, kärna, lim och tjocklek påverkar priset mest; storlek, tolerans, paketering, kvantitet och leveransvillkor avgör resten. En förfrågan utan kärna eller lim får en gissning, och två fabriker gissar olika.
Hur lång tid tar det att få en plywoodoffert från Vietnam?
Minh Thanh svarar inom några timmar på arbetsdagar, måndag till fredag, 08:00–17:00 vietnamesisk tid. En komplett förfrågan får ett prissatt svar i det svaret; en ofullständig får frågor först.
Ska jag be om pris per skiva eller per kubikmeter?
Be om pris per kubikmeter för att kunna jämföra fabriker och tjocklekar, och be om antalet skivor per container för att planera försäljningen. Minh Thanh offererar per m³ och anger antalet skivor per 40HC för varje rad.
Vad är minimiorder för en plywoodoffert?
En 40HC. Blandade specifikationer i en container går att ordna enligt överenskommelse, vanligtvis en eller två och upp till sex när volymerna tillåter.
Kan jag skicka ritningar med en plywoodoffertförfrågan?
Ja. Kontaktformuläret på vår webbplats tar emot upp till 3 ritningar eller specifikationsfiler och skickar dem med din förfrågan till [email protected].
Får jag prover innan jag beställer?
Ja, prover är gratis. Det godkända provet blir referensen för ytfaner, kvalitet, färg och tjocklek för hela ordern.
Vilka Incoterms offererar vietnamesiska plywoodfabriker?
Minh Thanh offererar FOB Hai Phong, CFR eller CIF. Vid CIF ingår försäkringsintyget bland dokumenten.
Vilka betalningsvillkor är normala för plywoodorder från Vietnam?
30 % förskott och därefter 70 % mot skannat konossement, eller en oåterkallelig remburs betalbar vid uppvisande av dokument. Produktionen tar 15–45 dagar efter förskottet.
Vilka dokument ska jag lista i offertförfrågan?
Faktura, packlista, konossement, ursprungsintyg (EUR.1 för EU), växtskydds- och fumigeringsintyg, försäkring vid CIF, plus de CARB P2 / TSCA-dokument, testrapporter, EUDR-underlag eller PPWR-rapport som din marknad kräver.
Hur jämför jag två plywoodofferter?
Lägg dem sida vid sida rad för rad. Om någon rad skiljer sig, till exempel kärnans träslag, lim, emissionsklass, limningsklass, tolerans eller paketering, gäller priserna två olika skivor; be båda fabrikerna offerera din exakta rad innan du jämför.
Är den billigaste plywoodofferten ett gott tecken?
Inte när den ligger klart under de andra för samma rad. Kontrollera vilken rad som flyttats: en annan kärna, en lägre limningsklass, ett tunnare ytfaner eller en vidare tolerans förklarar oftast gapet.
Publicerar ni en prislista för plywood?
Nej. Priserna följer specifikationen. Vägledande startpriser, oktober 2026, är US$250/m³ för snickeriplywood och US$350/m³ för möbel- och inredningsplywood.
Vilka svenska regler gäller för formaldehyd i plywood?
Sedan 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII, post 77, möbler och träbaserade artiklar till 0,062 mg/m³ inom hela EU (förordning (EU) 2023/1464). E1 enligt EN 13986 är 0,124 mg/m³, alltså 0,1 ppm, så E1 ensamt bevisar inte längre att gränsen är uppfylld.
Behöver möbelplywood CE-märkning?
Nej. CE-märkning och prestandadeklaration krävs bara för plywood avsedd för byggnadsverk enligt EN 13986 (byggproduktförordningen, förordning (EU) 305/2011). Möbelplywood behöver ingen.
Vilken tull och moms gäller vid import av plywood till Sverige?
Plywood klassificeras under CN 4412, med 7 % konventionell tull för björk-, poppel-, eukalyptus- och andra ädellövfaner och 10 % för okoumé och listade tropiska faner. Med EUR.1 eller ursprungsförklaring gäller förmånstullen enligt EU–Vietnam-avtalet (EVFTA), se TARIC. Ett EORI-nummer behövs för import till EU. Momsen är 25 % i Sverige och 25,5 % i Finland sedan 1 september 2024.
När börjar EUDR gälla för plywoodimport?
Förordning (EU) 2023/1115 tillämpas från 30 december 2026 för stora och medelstora aktörer, och från 30 juni 2027 för övriga mikro- och småföretag. Importören lämnar in due diligence-förklaringen; fabriken levererar ursprungsdata med geolokalisering. Brytdatumet är 31 december 2020.