En LVL-balk är en rak, bärande detalj som byggs upp av tunna faner limmade med fiberriktningen längs hela längden, och den bär därför mer last och håller sig rakare än sågat virke i samma dimension. Den används som överliggare, bjälklags- och nockbalkar, kantbalkar och kortlingar, och i icke-bärande utförande i möbel-, dörr- och emballagedetaljer. Den här guiden från Minh Thanh Plywood täcker användning, mått, klasser och hur du beställer – skriven för inköpare i Sverige och Svenskfinland.
Vad är en LVL-balk?
En LVL-balk är en balk av limmade faner: faner ungefär lika tjocka som en nagel, limmade under värme och tryck med all eller nästan all fiberriktning längs längden. Resultatet är en rak och dimensionsstabil detalj med högre hållfasthet vid böjning än sågat virke i samma tvärsnitt.
Namnet beskriver uppbyggnaden. Faneren svarvas från stocken i stället för att sågas, de limmas ihop lager för lager, och detaljen används som en träbit – inte som en skiva. LVL-balkar görs som breda block som sedan klyvs upp i den höjd köparen beställer.
Tre saker skiljer en LVL-balk från en sågad balk:
- Defekterna sprids ut. En kvist i ett faner ligger intill frisk ved i nästa, så ingen enskild svag punkt går genom hela tvärsnittet.
- Fuktkvoten kontrolleras. Faneren torkas före limningen, så detaljen levereras torr och krymper eller vrider sig inte i väggen som grönt virke kan göra.
- Längden är fri. Fanerskarvarna förskjuts genom blocket, så detaljerna blir mycket längre än de stockar de kommer från.
Samma produkt säljs också under kortare och längre handelsnamn: ”Lam beam” är sajtens namn på den, och ”laminated veneer beam” är en längre benämning. För en fullständig definition av materialet, läs guiden Vad är LVL? Betydelse och användning.
Vad används LVL-balkar till?
LVL-balkar används där en rak detalj ska bära last över en öppning eller längs ett bjälklag: överliggare över dörrar och fönster, bjälklagsbalkar, nock- och valmbalkar, kantbalkar, trappvangar, kortlingar och, i grövre tvärsnitt, stolpar och pelare. I fabriker blir icke-bärande LVL möbelstommar, dörrdetaljer och emballagelister.
| Användning | Var den sitter | Varför LVL väljs |
|---|---|---|
| Överliggare | Över en dörr-, fönster- eller garageöppning | Bär lasten ovanför utan att säcka eller vrida sig |
| Bjälklagsbalk | Under bjälkar, över en källare eller öppen planlösning | Långa längder, rak överkant för ett plant golv |
| Nock- eller valmbalk | Längs taknocken | Spänner mellan stolpar med liten krypning |
| Kantbalk | Runt kanten av ett bjälklag | Samma höjd som I-bjälkarna, håller sig rak |
| Kortling | Mellan bjälkar eller reglar | Styvande och stabilt fäste |
| Stolpe eller pelare | Under en punktlast | Grova tvärsnitt limmas eller fästs ihop |
| Möbelstomme | Soff-, säng- och skåpstommar | Rak, skruvhållfast, inga kvistar i kanterna |
| Dörrdetalj | Ståndare, tvärstycken och låsblock | Håller sig plan under faner eller laminat |
| Emballagelist | Lådmedar och pallreglar | Jämn hållfasthet, torr, insektsfri faner |
De sex första raderna är bärande användning: de kräver en produkt med publicerade dimensioneringsvärden som det lokala byggregelverket accepterar. De tre sista är komponentanvändning, där detaljen dimensioneras av möbel-, dörr- eller lådtillverkaren. Minh Thanh levererar komponentsidan, av akacia- eller eukalyptusfaner från plantage.
LVL-bjälke mot sågat virke: vilket är bättre?
LVL-balken är det bättre valet när detaljen måste vara lång, rak och förutsägbar; sågat virke är bättre för korta, lätt belastade detaljer där priset per styck avgör. Tabellen jämför dem på de punkter en inköpare eller konstruktör kontrollerar.
| Egenskap | LVL-balk | Balk av sågat virke |
|---|---|---|
| Fiber och defekter | Kvistar och fiberlutning sprids över många faner | En kvist eller spricka kan försvaga hela tvärsnittet |
| Jämnhet mellan detaljer | Snäv, styrs av fanersortering och presstyrning | Stor, styrs av stocken och den visuella klassen |
| Rakhet | Håller sig rak, liten vridning, skålning eller välvning | Kroknar, vrider sig och välver sig när det torkar |
| Fuktkvot vid leverans | Torr: faneren torkas före limningen | Ofta över fuktkvoten i färdig konstruktion, krymper på plats |
| Längd | Långa detaljer tack vare förskjutna fanerskarvar | Begränsas av stocken |
| Dimensioneringsvärden | Högre, publicerade per bedömd produkt | Lägre, per träslag och visuell klass |
| Höjd för samma last | Lägre | Högre, eller dubbelt upp |
| Vikt per meter | Högre densitet än många sågade barrträslag | Lägre för barrträ |
| Utseende | Industriella kanter, limfogar synliga | Naturligt träutseende |
| Pris per styck | Högre | Lägre |
Råd per användning. Välj LVL för överliggare över breda öppningar, balkar som bär golv eller tak, och alla detaljer där en vridning eller välvning skulle synas i ytbehandlingen. Välj sågat virke för korta överliggare i lätta väggar, reglar och okritisk stomme. I möbel- och dörrfabriker gäller samma logik: LVL för ståndare och tvärstycken som måste hålla sig raka under faner eller laminat, sågat virke där detaljen är kort och synlig.
Många virkeshandlare listar produkten som en träbaserad konstruktionsprodukt vid sidan av sågat virke, med pris per styck eller per linjär fot.
LVL-balkar mot limträ och plywood
För en rak, dold balk är LVL oftast det effektivaste valet; limträ passar synliga och krökta arkitekturbalkar; plywood är en skiva för beklädnad och boxbalkar, inte en balk i sig.
| Punkt | LVL | Limträ | Plywood |
|---|---|---|---|
| Byggs av | Tunna faner, fiber längs detaljen | Sågade lameller limmade i lager | Faner med växlande fiberriktning |
| Form | Endast raka detaljer | Rak, krökt eller kilformad | Plana skivor |
| Utseende | Yta för dold stomme | Arkitektonisk, kan vara synlig | Ytor valda för utseendet |
| Bäst till | Överliggare, bjälklags- och takbalkar, kantbalkar | Synliga balkar, långa hallar | Beklädnad, liv i boxbalkar, möbelskivor |
| Hållfasthet längs längden | Högst per tvärsnitt | Hög | Lägre: bara en del av faneren löper längs med |
Frågan plywood mot LVL för balkar är vanlig bland byggare i många marknader, till exempel Israel och Gulfregionen, där båda importeras. Svaret är detsamma överallt: en skiva med korsade faner står emot sprickbildning och håller sig plan i två riktningar, vilket passar golv, väggar och möbelskivor; en detalj där alla faner löper längs längden bär last över en spännvidd. Guiden LVL mot plywood jämför de två materialen punkt för punkt.
Vilka mått har LVL-balkar?
I Nordamerika levereras LVL-balkar i standardtjockleken 1-3/4 tum och höjder från cirka 9-1/4 till 24 tum, i långa längder; bredare balkar görs genom att två, tre eller fyra skikt spikas eller bultas ihop. I övriga världen säljs LVL i metriska tvärsnitt som kapas från block till den höjd projektet behöver.
| Format | Typiska mått | Hur den används |
|---|---|---|
| Nordamerikansk balk | 1-3/4 tum tjock; höjder cirka 9-1/4, 9-1/2, 11-1/4, 11-7/8, 14, 16, 18 och 24 tum | Ett skikt, eller två till fyra skikt som fästs ihop |
| Kantbalk | Höjder som matchar bjälklagets I-bjälkar | Kant av bjälklag |
| Metriska konstruktionstvärsnitt | Tjocklek och höjd enligt tillverkarens sortiment | Balkar, åsar, reglar och stolpar |
| Block | Breda paneler som klyvs efter beställning | Detaljer kapade efter köparens ritning |
| Minh Thanhs blockformat | 1220 × 2440 mm eller 1250 × 2500 mm | Möbel-, dörr- och emballagedetaljer kapade till tvärsnitt |
Två regler håller en måttbeställning rätt. För det första: ange färdigt tvärsnitt (tjocklek × höjd × längd) och fiberriktning, aldrig bara ett handelsnamn. För det andra: för bärande arbete, beställ höjden från spänntabellen för den produkt du ska montera, eftersom två märken med samma nominella mått kan bära olika last.
Standardlängder och hyllpriser i Kanada. Nordamerikanska balkar lagerhålls i längder från 12 till 26 fot (cirka 3,7 till 7,9 m), i steg om 2 fot, så en överliggare köps hel och kapas på plats. Typiska priser 2026 för balkar på 1-3/4 × 11-7/8 tum hos kanadensiska virkeshandlare ligger kring 9,3–9,7 CAD per linjär fot före skatt och varierar med handlare och vecka:
| Artikel | Handlare | Pris (CAD, före skatt) |
|---|---|---|
| 1-3/4 × 11-7/8 tum × 12 fot | Peacock Lumber | 115,90 per styck, cirka 9,66 per fot |
| 1-3/4 × 11-7/8 tum × 18 fot | Downtown Lumber | 172,62 per styck, cirka 9,59 per fot |
| 1-3/4 × 11-7/8 tum × 20 fot | Canac | 186,12 per styck, cirka 9,31 per fot |
| 1-3/4 × 11-7/8 tum × 24 fot | Peacock Lumber | 231,80 per styck, cirka 9,66 per fot |
Balkhållare och beslag för dessa balkar prissätts per styck som en separat rad hos Peacock Lumber. Guiden Mått och format på LVL-skivor listar fabrikens format i sin helhet.
Hur långt kan en LVL-balk spänna?
En LVL-balk spänner så långt som dess höjd, tjocklek och klass tillåter under den last den bär: samma balk på 11-7/8 tum spänner längre som nockbalk under ett lätt tak än som bjälklagsbalk som bär en vägg. Det finns inget enskilt tal; spännvidden hämtas från spänntabellen för den bedömda produkten och kontrolleras av konstruktören för de faktiska lasterna.
Vad som avgör spännvidden:
- Lasttyp. Nyttig last på bjälklag, snölast på tak, en bärande vägg ovanför eller en punktlast från en stolpe.
- Höjd. Styvheten ökar brant med höjden, så en högre balk spänner mycket längre än en tjockare.
- Antal skikt. Två skikt bär ungefär dubbelt så mycket som ett vid samma höjd.
- Klass. Styvare klasser, som 2,0E-klassen i Nordamerika, böjer sig mindre.
- Nedböjningsgräns. Golv med kakel eller sten kräver en styvare gräns än tak.
- Uppläggningslängd. Varje ände behöver tillräckligt upplag på stolpen eller väggen för att ta upp reaktionen.
Tillverkare publicerar spänntabeller för sina egna klasser; spänntabeller kan inte överföras från ett märke till ett annat. Vår guide Spänntabell för LVL-balkar förklarar hur du läser dem.
Vilka klasser och vilken certifiering krävs för bärande LVL-balkar?
En bärande LVL-balk kräver publicerade dimensioneringsvärden från en erkänd bedömning och en klassningsstämpel på varje detalj, enligt regelverket i det land där den byggs. Utan dem godkänner inte en byggnadsinspektör detaljen som balk, hur stark den än ser ut.
| Marknad | Produktstandard eller väg | Vad balken bär |
|---|---|---|
| USA | Bedömning enligt ASTM D5456, bedömningsrapport enligt byggregelverket | Klassningsstämpel med tillverkare, hållfasthetsklass (till exempel 1,9E eller 2,0E) och rapportnummer |
| Kanada | CCMC-bedömning, dimensioneringsvärden enligt CSA O86, klassningsstämpel 2,0E eller 1,9E | Klassningsstämpel och CCMC-rapportnummer (till exempel Weyerhaeuser Microllam 2,0E: CCMC ER 08675-R) |
| Europeiska unionen (EN 14374, konstruktions-LVL) | CE-märkning enligt förordningen om byggprodukter (EU) nr 305/2011 | CE-märke och prestandadeklaration |
| Australien och Nya Zeeland | AS/NZS 4357.0 konstruktions-LVL | Produktmärkning och klass |
Varifrån spänntabellen kommer. I Kanada och USA är spänntabellen tillverkarens egen bedömda guide, inte ett generiskt diagram: en kanadensisk byggnadsinspektör godkänner en balk utifrån CCMC-listan och tillverkarens publicerade dimensioneringsvärden, och en amerikansk utifrån bedömningsrapporten (till exempel ICC-ES ESR-1387 för Weyerhaeuser Microllam). En balk utan listning kan inte dimensioneras från någon tabell, och därför köper en inköpare av bärande LVL i Kanada eller USA bedömd LVL lokalt.
Vad Minh Thanh levererar. Vår LVL är gjord för möbel-, dörr- och emballagedetaljer, dimensionerad efter köparens egen ritning och egna tester. Vår LVL håller klass för icke-bärande komponenter, och vi levererar inga klassade bärande balkar: för en överliggare i ett hus eller en bjälklagsbalk ska du specificera en produkt som är bedömd och klassad för din marknad, vald av projektets konstruktör.
LVL-balkar, stolpar, reglar och kortlingar: ett material, fyra former
Samma LVL-block blir en balk, en stolpe, en regel eller en kortling beroende på hur det klyvs och hur det bär last. En balk arbetar på högkant vid böjning, en stolpe arbetar på änden vid tryck, en regel sitter i en vägg och en kortling håller ihop bjälkar.
- Balkar och överliggare klyvs höga och smala och belastas på högkant, så större delen av faneren hamnar i drag och tryck i över- och underkant.
- Stolpar och pelare byggs av flera skikt som fästs eller limmas ihop till tvärsnittet och belastas längs fibern.
- Reglar i höga väggar använder LVL där sågade reglar skulle böja sig; de håller sig raka för plana gipsskivor och kaklade väggar.
- Kortlingar och kantbalkar av LVL matchar bjälkarnas höjd och håller sig raka, så bjälklagets kant bär väggar och fästen.
I komponenttillverkning dyker samma fyra former upp i mindre skala: säng- och soffreglar, skåpstolpar, låsblock i dörrar och lådmedar. För sängbottnar, se vår guide plywood för sängbottnar: tjocklek och konstruktion, där LVL-spjälor jämförs med plywoodbottnar.
Hur tillverkas LVL-balkar?
En LVL-balk tillverkas i sex steg: stockarna svarvas till faner, faneren torkas och sorteras och läggs upp med fibern längs längden, stapeln pressas till ett tjockt block, och blocket klyvs upp i detaljer.
- Svarvning. Stockarna svarvas till tunn, kontinuerlig faner.
- Torkning. Faneren torkas till den fuktkvot limningen kräver; Minh Thanh torkar till 8–12 %.
- Sortering. Faneren sorteras efter defekter och styvhet, så de starkaste hamnar i ytskikten.
- Limning och uppläggning. Lim stryks på och faneren staplas med all fiber längs detaljen, med skarvarna förskjutna lager för lager.
- Pressning. Stapeln varmpressas till ett massivt block.
- Klyvning och ytbehandling. Blocket kapas till tjocklek, höjd och längd, slipas där ytorna är synliga och märks och packas.
För hela processen, läs Hur LVL tillverkas.
Vad kostar LVL-balkar?
En LVL-balk kostar mer per styck än sågat virke i samma mått och mindre än limträ, och priset följer tvärsnitt, längd, klass och lim. Bärande balkar säljs per linjär fot eller löpmeter från lager; komponent-LVL från fabrik prissätts per kubikmeter för den uppbyggnad som beställs.
Vad som driver priset:
- Träslag och densitet. Eukalyptusfaner, 650–750 kg/m³, ger en styvare och tyngre detalj än akacia på cirka 580 kg/m³.
- Lim. UF-lim vid E0-emission för inomhusbruk; vattenbeständiga MR-/melaminförstärkta eller fenol-WBP-fogar kostar mer.
- Tvärsnitt och längd. Höga och långa detaljer ger mer spill från blocket vid kapningen.
- Ytor. Slipade, synliga ytor kostar mer än dolda stomytor.
- Kvantitet och packning. En full 40-fotscontainer av ett tvärsnitt får bättre pris än många små tvärsnitt.
Återförsäljarnas prislistor för bärande balkar följer den lokala virkesmarknaden. I Kanada ligger hyllpriset för en balk på 11-7/8 tum på cirka 9,3–9,7 CAD per linjär fot (se tabellen med handlarpriser ovan), så en överliggare på 20 fot kostar cirka 186 CAD före skatt och beslag. En fabrik offererar i stället komponent-LVL per kubikmeter. För fabrikspris, skicka kapningslistan; guiden LVL-pris förklarar hur en fabrik räknar per kubikmeter.
Hur förvarar, hanterar och monterar man LVL-balkar?
Förvara LVL-balkar plant, fritt från marken och under tak, hantera dem på högkant och montera dem exakt enligt tillverkarens anvisning: fullt upplag i varje ände, skikten fästa enligt publicerad anvisning, och inga kap eller hål som anvisningen inte tillåter.
- Håll materialet torrt. LVL lämnar pressen torr; regn och markfukt gör att kanter och ändar sväller.
- Stötta stapeln. Använd bockar tätt nog att långa detaljer inte säckar vid lagring.
- Ursåga eller borra inte fritt. Ett urtag i balkens dragkant tar bort de starkaste faneren.
- Fäst flerskiktade balkar enligt anvisningen. Spik, skruv eller bult i de rader och avstånd tillverkaren publicerar.
- Täta kapade ändar på detaljer som utsätts för fukt innan de byggs in.
För komponentdetaljer gäller samma regler i fabriken: låt paketen vara inplastade till bearbetningen och acklimatisera dem i lokalen före kapning.
Icke-bärande LVL från Vietnam: var den passar
Icke-bärande LVL från Vietnam passar möbelstommar, dörrkomponenter och emballagedetaljer, där en rak, torr och kvistfri detalj till ett stabilt pris betyder mer än en klassningsstämpel för bärande. Minh Thanh gör den av faner från lokalt odlad plantage, samma virke som går in i våra plywoodkärnor.
| Specifikation | Minh Thanhs LVL |
|---|---|
| Träslag i faner | Akacia eller eukalyptus från plantage |
| Densitet | Akacia cirka 580 kg/m³; eukalyptus 650–750 kg/m³ |
| Fuktkvot vid leverans | 8–12 % |
| Inomhuslim och emission | UF-lim vid E0-emission; E1 som tillval |
| Vattenbeständiga fogar | MR-/melaminförstärkt eller fenol-WBP |
| Blockformat | 1220 × 2440 mm eller 1250 × 2500 mm |
| Detaljer | Kapas efter köparens tvärsnitt och längd |
| Dokument | EUDR-dossier (ursprungsdokument och geolokaliseringsfiler) |
Varje sändning fotograferas och filmas före lastning, och köparen får bilderna och filmen. För europeiska köpare levererar vi EUDR-dossiern som krävs enligt förordning (EU) 2023/1115 tillsammans med beställningen.
Vad det betyder för din beställning
En LVL-beställning blir rätt när ritningen, inte ordet ”balk”, definierar den. Skriv användning, färdigt tvärsnitt, träslag och limfog på en rad, och godkänn ett prov före produktion.
En specifikationsrad för komponent-LVL kan se ut så här:
LVL, eukalyptusfaner, fiber längs längden, UF-lim vid E0-emission, tvärsnitt och längd enligt ritning nr …, kapat från block på 1250 × 2500 mm, slipat på två ytor, 8–12 % fuktkvot, packat för en 40-fotscontainer.
För en bärande balk lägger du till klassen, den bedömning som krävs på din marknad och den spänntabell konstruktören använde, och köper från en tillverkare som har den bedömningen.
Minh Thanhs minsta order är en 40-fotscontainer, med blandade specifikationer efter överenskommelse; produktionen tar 15–45 dagar efter förskottet, och fria prover finns. Skicka din kapningslista till [email protected] eller se LVL-produktsidan.
Svar på inköparnas frågor
Vad är en LVL-balk?
En LVL-balk är gjord av tunna träfaner som limmats samman under värme och tryck med fibern längs detaljen. Den är rakare, jämnare och starkare vid böjning än sågat virke i samma tvärsnitt.
Vad används LVL-balkar till?
Bärande LVL-balkar används för överliggare över dörr och fönster, bjälklagsbalkar, nock- och valmbalkar, kantbalkar, kortlingar och stolpar. Icke-bärande LVL används för möbelstommar, dörrståndare, tvärstycken, låsblock och emballagelister.
Är en LVL-balk starkare än en massiv träbalk?
Ja, vid samma tvärsnitt och samma klass. Fanerskikten fördelar kvistar och fiberfel över många tunna lager, så LVL får högre dimensioneringsvärden och böjer sig mindre än sågat virke i samma mått.
Hur långt kan en LVL-balk spänna?
Det beror på balkens höjd, tjocklek, klass och den last den bär. Hämta spännvidden från spänntabellen för exakt den bedömda produkt som ska monteras, kontrollerad av projektets konstruktör; spännvidder kan inte överföras mellan märken.
Vilka mått finns LVL-balkar i?
I Nordamerika är standardtjockleken 1-3/4 tum, med höjder från cirka 9-1/4 till 24 tum, och skikten spikas ihop för bredare balkar. Block kapas till detaljer efter beställning; Minh Thanhs block är 1220 × 2440 eller 1250 × 2500 mm.
Kan man använda plywood i stället för en LVL-balk?
Nej. Plywood växlar fiberriktning mellan skikten, så bara en del av faneren löper längs en balk. LVL lägger alla eller nästan alla längs längden, och därför är LVL balkmaterialet medan plywood är beklädnaden.
Är LVL bättre än limträ?
LVL är bättre för raka, dolda stomdetaljer där precision och pris per detalj avgör. Limträ är bättre för synliga, krökta eller mycket stora arkitekturbalkar.
Kan LVL-balkar användas utomhus?
Bara med vattenbeständig fog och skydd. Fenol-WBP-lim tål väder, men ytor och kapade ändar behöver ändå täckning, behandling eller beklädnad vid långvarig utomhusexponering.
Varför är LVL-balkar så dyra?
De använder svarvade, torkade och sorterade faner, mer lim och en tyngre press än sågat virke, och bärande produkter bär kostnader för bedömning och klassning. Per enhet buren last kostar de ofta mindre än en överdimensionerad sågad balk.
Levererar Minh Thanh bärande LVL-balkar?
Nej. Minh Thanh levererar LVL för icke-bärande detaljer: möbelstommar, dörrkomponenter och emballage. Bärande balkar kräver en produkt som är lokalt bedömd och klassad och som väljs av projektets konstruktör.
Vad skickar jag för att få en LVL-offert?
Skicka användning, detaljens tjocklek, bredd och längd, kvantitet, träslag, lim och emissionsklass, ytkrav och lossningshamn. Fria prover skickas med offerten.
Hur importerar jag LVL till Sverige?
LVL klassas under CN 4412: tullsatsen är 7 % för akacia, eukalyptus och andra ädellövträslag och 10 % för okoumé och listade tropiska träslag, med förmånsränta enligt EU-Vietnamavtalet (EVFTA) mot EUR.1-intyg eller ursprungsförklaring. Du behöver ett EORI-nummer för import till EU, och importmomsen är 25 % i Sverige. Många svenska importörer klarar tullen via Göteborg, som har veckovisa direktsamband till Asien; andra tar godset via Hamburg, Rotterdam eller Gdańsk med feeder, lastbil eller järnväg. I Finland sker klareringen oftast via Helsingfors (Nordsjö hamn). Sjöfrakt Hai Phong–Nordeuropa tar 30–40 dagar.
Gäller EUDR för LVL från Vietnam?
EUDR (förordning (EU) 2023/1115) börjar gälla den 30 december 2026 för stora och medelstora aktörer och den 30 juni 2027 för övriga mikroföretag och små företag. Importören lämnar in förklaringen om tillbörlig aktsamhet, och fabriken levererar ursprungsdata med geolokalisering. Avskärningsdatumet är den 31 december 2020. Minh Thanh levererar EUDR-dossiern med beställningen.
Vilka formaldehydkrav gäller i EU?
Sedan den 6 augusti 2026 begränsar REACH bilaga XVII post 77 formaldehyd i möbler och träbaserade artiklar till 0,062 mg/m³ inom hela EU (förordning (EU) 2023/1464). E1 enligt EN 13986 ligger på 0,124 mg/m³ (0,1 ppm), så E1 ensamt bevisar inte längre att kravet är uppfyllt.